Okuyucularınızı ilk cümleniz ile uyandıracağınız 3 göz açma tekniği


Yazan: Sean D’souza

Çeviren: Dilara Murathanoğlu

‘’ Annemi hayatımda ilk defa bir çamaşır makinasını doldururken izlediğimde dört yaşındaydım…’’
Küresel sağlık ve veri uzmanı olan Hans Rosling’in 2010 yılında TED Talk’ta sahnede elinde bir yığın çamaşır ve çamaşır makinesi ile durarak yaptığı açılış konuşmasıdır.
Rosling excel dünyasındaki sunucuların en iyi yaptığını yapar: birkaç saniye içerisinde dikkatleri üzerine çeker ve tutar.
İçerik yazarken, işiniz sahnede ayakta duran birinin işine benzer. Okuyucularınızın dikkati dağılır ve onların dikkatini çekmeniz için sadece birkaç saniyeniz vardır.
Okuyucularınızın dikkatini çekip tutmanız için en iyisi onların dikkatini hızla çekecek, makalenizde yoğun merak uyandıracak metotlar kullanmanız olacaktır.
Benim önerdiğim 3 metodu bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin…

Okuyucularınızı çekeceğiniz 3 tarz.

Bu makalede, sizlere örnekler ile birlikte içeriğinizde kullanılabilecek 3 dikkat çekme tekniğini anlatacağım.

  • Metot #1: Bir öykünün gösterimi
  • Metot #2: Vaka çalışması
  • Metot #3: Muhalif duruş

Metot #1: Bir öykünün gösterimi

Bu makalenin Hans Rosling’in sahnede yaptığı benzetme ile başladığına dikkat edin.
Sahnede ne yapıyor? Çamaşır makinesinin yanında ayakta dururken çamaşır yığını tutuyor. Sonra çamaşır yıkama süreci hakkında konuşmaya devam ediyor. O göstermeye devam ederken, sizin gözleriniz onun daha sonra ne yapacağına sabitlenmiş durumda.
Rosling şanslı- sahnede ve fiziksel gösterim yapabiliyor. Ama siz bir makale yazıyorken gösteri yerine bir hikaye anlatmalısınız.
Bunu yapmak için, hikayenizi sanki izleyici izliyor ve dinliyormuş gibi ne olacağını onlara sunun. Bir makaleye başlıyorken keşfediyorlarmış gibi ‘’gösteri’’ kullanacaksınız en sıradan eylemler hayat bulacak.
‘’Daha önce hiç diş sarımsak soydunuz mu? Bunu eski yöntemle yaptığınız zaman muhtemelen bir diş sarımsağı ayırıp, yarıya bölmeniz, kabuğunu soymanız beş dakikadan daha fazla sürecektir. Peki bir diş sarımsak 10 saniyede nasıl soyulur? İşte yapacaklarınız: sarımsakların birbirinden ayrılması için avuç içinizde sarımsaklara vurun. Sonra dişleri birbirinden ayırın ve bir kapın içerisine koyun. Kabı sallamaya başlayın-sihir gibi- kabukların soyulduğunu göreceksiniz.’’
Verilen örneği takip ettiniz değil mi?
Takip etmekle kalmadınız aynı zamanda daha sonra ne olacağını da merak ettiniz.
Gösteri içeren bir hikaye anlattığınızda, okuyucunuzu içeriğinize doğru çekmiş olursunuz.

Rosling’in çamaşır makinesi gösterisi sıradan bir örnek olarak görünebilir ancak bir makalenin başına koyulduğu zaman, sizi bir sonra olayın ne olacağını öğrenmeniz için takip etmenizi sağlar.
Gösteri yapmak okuyucularınızın dikkatini çekmek için kullanacağınız bir yöntem, bir diğer yöntem ise vaka çalışmaları.

Metot #2: Vaka çalışması

Davulcu Barry Manilow’un müşterisi olana kadar Airbnb’nin zorluk çeken bir şirket olduğunu biliyor muydunuz?
Kulağa ilginç mi geliyor? Vaka çalışmaları- tarihi veya şimdi olması fark etmez- okuyucuları çeker çünkü okuyucular daha sonra ne olacağını ve işlerin neden bu şekilde yapıldıklarını bilmek ister.
İlk etapta Airbnb neden sorunluydu? Airbnb ve davulcu Barry Manilow arasındaki garip bağlantı nedir? Ve tüm bunlar makalenin geri kalanına nasıl bağlanır?
Airnbnb hikayesi devam ederken, kurucular yatak ve kahvaltı benzeri konaklama sunmak için istekli. Ziyaretçinin evde veya dairede kalmak için geldiği zamanda ev sahibinin orada olması gerekli. Ama Barry Manilow sadece bir oda istemiyordu, o bütün bir daire istiyordu.
Bu Airbnb için en önemli andı. Hikayenin geri kalanına göz atalım.
Biz sık sık kendi düşüncelerimizi müşterilerin önerilerine göre formüle ederiz. Kendi gerçek müşterilerini dinleyerek Airbnb kalacak yer için kapsamlı başvuruların yapılabileceği bir konaklama sunarak bir yol buldu.
Hikayenin sizin dikkatinizi nasıl çektiğini gördünüz mü? Çamaşır makinesi gösteriminin sizi nasıl perçinlediğini hatırlayın.
Son bir metot olan ‘’muhalif duruş’’ kaldı.

Metot #3: Muhalif duruş

Muhalif duruş, ortaya bir tartışma sunduğunuz zaman kendi başlığınız ile çatışmaya düşmenizdir.
‘’Ne kadar hızlı öğrenebilirsiniz’’ başlıklı bir makale yazdığınızı düşünelim. İlk paragrafta, muhalif bir nokta sunmanız gerekmekte.
‘’Hızlı okumayla’’ dalga geçebilir ve daha hızlı okumayla bilgilerden maruz kalacağınızdan bahsetmek yerine okuduğunuz konuyla ilgili kalıcı bilgiler yaratabilirsiniz.
Yavaş ve not alarak okumanın zaman kaybı olduğundan bahsedebilir, bunun öğrenmek için en çok kullanılan yol olduğunu açıklayabilirsiniz.
Okuyucularınıza ‘’nasıl hızlı öğrenmeyi’’ öğretirken- onların duymak istediklerinin farklı olduğunu ve bu yüzden içerik ile onları uyandırmayı ve odaklanmalarını sağlayın.

Hayran kitlenizi tutun.

Hans Rosling küresel sağlık ve veriler hakkında konuşuyor. Okuyucuların bağlantı kurmakta zorlandığı karışık olan bu konular, Rosling’in konuşması sayesinde kamoyu tarafından takdir edilmekte. Ve bunun iyi bir nedeni var- Rosling gösteriler, vaka çalışmaları ve muhalif olmanın gücünü kullanıyor.
Tek bir konseptle yola çıkıyor daha sonra bilgilerle diğer elementleri ekliyor.- ve sizin dikkatinizi çekmeye zorluyor.

Kaynak: http://www.copyblogger.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin