Online hayat Coca Cola’yı yerinden etti!


Yazan: Pazarlama 3.0

Akıllı telefonların küresel tüketim kalıplarında daha fazla yer alması, dünyanın en değerli markalar sıralamasını da değiştirdi.

ABD’li danışmanlık şirketi Interbrand’ın 2013’ün en değerli markaları sıralamasında, Apple 98.3 milyar dolarla ilk sırada yer aldı. Apple böylece 13 yıldan bu yana en değerli marka ünvanına sahip Coca-Cola’yı yerinden etti.
Coca-Cola 76,6 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli üçüncü markası olurken, dünyanın en fazla kullanılan arama motoru Google 93.3 milyar dolarlık piyasa değeriyle ikinci sırada yer aldı.

Apple, en değerli marka araştırmasının başladığı 2000 yılından bu yana piyasa değerini 15 kat artırdı. Interbrand’ın 2000 yılında başlattığı en değerli marka araştırmasında Apple 6.6 milayr dolarlık değeriyle 36. sırada yer alıyordu.  Apple’in yüksek performansında iPhone ve iPad satışlarıyla yakalanan yüksek ciro rakamları etkili oldu.

Sıralamada en hızlı yükselen firmalar Facebook, Google, Prada, Apple ve Amazon olurken; en değerli sektör 443.1 milyar dolarlık toplam marka değeriyle teknoloji sektörü oldu.

Araştırmada yer alan dünyanın en değerli 100 markasının toplam değeri ise 2012’ye oranla yüzde 8.4 artışla 1.5 trilyon dolara ulaşarak rekor düzeye tırmandı.
glabol_brands

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin