OpenAI, özelleştirilmiş ChatGPT’ler için mağazasını açtı


Yazan: Mark Sullivan

Çeviren: İlayda Aydın

OpenAI, özel sohbet robotları için GPT mağazasını açtı

1 Ekim sabahında OpenAI, ChatGPT’nin kullanıcılar tarafından belirli görevleri yerine getirmek üzere özelleştirilmiş sürümlerini içeren “GPT Mağazası”nı açtı. OpenAI, ChatGPT kullanıcılarının şu anda üç milyon GPT yaptığını ve bazılarının yarattıklarıyla halka açılmak isteyeceğini söylüyor. Mağazaya girdikten sonra, kullanıcıların GPT’leri aranabilir hale geliyor ve eğer havalı ya da kullanışlı iseler liderlik tablolarında yükselebiliyorlar.

Şirket, yazı, araştırma, programlama, eğitim ve yaşam tarzı gibi çeşitli kategorilerdeki en “faydalı ve keyifli” GPT’leri sergileyerek mağazanın düzenini sağlayacağını söylüyor. (OpenAI’nin görüntü oluşturma aracı DALL-E de mağazada kendi kategorisine sahip olacak). Mağazada Consensus (GPT’si kullanıcıların 200 milyon akademik makaleden içgörüleri aramasına ve sentezlemesine olanak tanıyor), Khan Academy’nin Code Tutor’u (yeni kodlama becerileri öğretebiliyor) ve Canva (el ilanları, sosyal gönderiler veya iş materyalleri tasarlamaya yardımcı oluyor) gibi şirketlerin GPT’leri yer alacak.

OpenAI, chat.openai.com/gpts adresindeki mağazayı bugünden itibaren ChatGPT Plus, Team ve Enterprise kullanıcılarına sunuyor. (Ancak mağaza yalnızca ödeme yapan müşteriler içindir.) ChatGPT, yakında oluşturucuların insanlar eserlerini indirip kullandıkça para kazanmalarına izin vermeye başlayacağını söylüyor. OpenAI, ücretler ve politikalar gibi ayrıntıları vermedi, ancak yakında bunu yapacağını söylüyor.

OpenAI ayrıca, şirketlerdeki ekiplere GPT-4 ve DALL-E 3 gibi modellere erişimin yanı sıra ekip yönetimi için özel bir ortak çalışma alanı ve yönetici araçları sunan yeni bir “ChatGPT Team” hizmetini de duyurdu. OpenAI’nin ChatGPT Enterprise teklifinde olduğu gibi, LLM’ye gönderilen veya LLM tarafından üretilen veriler, yalnızca ekibin erişebilmesi için duvarla çevrilmiştir. OpenAI, verileri başka modelleri eğitmek için kullanmayacağını söylüyor.

Stanford çalışması yasal yapay zekanın tehlikelerini gösteriyor

ChatGPT tarafından üretilen sahte bilgilerle dolu yasal bir özeti dosyalayan New Yorklu avukat hakkındaki hikayeyi hatırlıyor musunuz? Hikaye viral oldu ve Baş Yargıç John Roberts’ın federal yargıya ilişkin yıl sonu raporunda yapay zekanın hukuk çevrelerindeki rolü konusunda ellerini ovuşturmasına neden olmuş olabilir. Şimdi, Stanford İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, üretken yapay zekanın çeşitli hukuki anlama ve yazma türlerindeki sınırlamalarını ölçtü ve haritalandırdı.

Araştırmacılar, yasal uygulamalarda yaygın olarak kullanılan üç büyük dil modelinin çıktılarını inceledi: OpenAI’nin GPT 3.5’i, Google’ın PaLM 2’si ve Meta’nın Llama 2’si. (Bu üç modelden ikincisi açık kaynak kodludur.) Her modele basitten (“görüşün yazarı kim?”) karmaşığa (“A hukuki emsali B hukuki emsali ile nasıl bir gerilim içindedir?”) kadar değişen 200.000’den fazla hukuki soru sordular. Sonuçlar pek de güven verici değil:

-Hukuki halüsinasyonlar yaygın ve rahatsız edicidir: son teknoloji dil modelleri için belirli hukuki sorgulara yanıt olarak halüsinasyon oranları %69 ila %88 arasında değişmektedir.

-Ve bir mahkemenin temel kararı (veya tutumu) hakkındaki sorguları yanıtlarken, modeller zamanın en az %75’inde halüsinasyon görmektedir.

-LLM’ ler , Yüksek Mahkeme veya etkili İkinci ve Dokuzuncu Daire Mahkemeleri gibi daha yüksek profilli davalar sorulduğunda daha az halüsinasyon görüyor. Daha düşük mahkemelerdeki (bölge mahkemeleri gibi) ve ülkenin daha az kalabalık bölgelerindeki mahkemelerdeki davalar ve yerel bilgiler içeren davalar sorulduğunda daha fazla halüsinasyon görüyorlar.

-İki farklı dava arasındaki emsal ilişkisini ölçen bir görevde, çoğu LLM rastgele tahminden daha iyi sonuç vermiyor.

-GPT-3.5 genellikle diğerlerinden daha iyi performans gösteriyor ancak tanınmış yargıçları veya belirli dava türlerini tercih etmek gibi belirli eğilimler gösteriyor.

Stanford hukuk profesörü ve HAI direktör yardımcısı Daniel Ho, “Baro sınavını geçen modellerle ilgili gösterişli başlıklar, avukatların yerini alacağını düşünmenize neden olabilir, ancak bulgularımız çok daha ayıktır” diyor. “Hukuk uygulamasında yapay zeka, en iyi şekilde hukuki muhakemenin yerini almak yerine onu güçlendirmek olarak düşünülebilir. Ya da Baş Yargıç Roberts’ın ifade ettiği gibi, yapay zeka ‘hukuku insansızlaştırmamalı’.”

custom GPTsKişisel yapay zeka asistanınız telefonunuzda mı yoksa başka bir şeyde mi yaşamalı?

Tüketici Elektroniği Fuarı bu hafta Vegas’ta devam ediyor, bu nedenle yapay zekanın teknolojik aletlerle en iyi nasıl birleştirilebileceğini düşünmek için iyi bir zaman. Tahmin edebileceğiniz gibi, akıllı kuş yemliklerinden yapay zekalı köpek kaplarına kadar yapay zekayı entegre eden her türlü yeni donanım var.

Ancak bazı teknoloji şirketleri, her zaman yanınızda olan bir yapay zeka asistanı gibi en büyük kullanım alanını hedefliyor. Alışkanlıklarınızı ve zevklerinizi anlamak için yeni gelişmiş yapay zeka modelleri kullanıyor ve işlerinizi halletmenize ve hatta bir şeyi ne zaman isteyebileceğinizi tahmin etmenize yardımcı oluyor. Yeni rabbit r1 kişisel yapay zeka cihazının tanıtım partisi Salı günü yapıldı.

Ancak bu, bu “gündelik yapay zekayı” paketlemenin sadece bir yolu. İnsanların akıllı telefonları gibi zaten alışık oldukları donanımlarda yer almasını tercih etmeleri oldukça olası. Qualcomm gibi şirketler, yapay zeka algoritmalarını telefonda yerel olarak çalıştırabilecek çipleri sağlamaya sıcak bakıyor. Samsung ve Asus bu hafta yeni yapay zeka destekli akıllı telefonlar ve özellikler hakkında konuşuyor. Google, yeni Gemini LLM’nin bir versiyonunu Pixel 8 Pro telefonuna koymayı planladığını zaten söyledi.

Kişisel yapay zekanızın gerçek dünyadaki nesneleri ve insanları tanımlayarak, yemek pişirmenize yardımcı olarak, çeviri yaparak, uygulamalar önererek vb. AR gözlüklerinizin içinde sizinle birlikte dolaşması da mümkündür. Meta birkaç yıldır bu sorun üzerinde çalışıyor ve Ray-Ban akıllı gözlüklerine yapay zeka özellikleri yerleştirdi bile. Henüz yapay zeka destekli bir akıllı saat yapılmadı.

Önümüzdeki yıllarda, teknoloji endüstrisinin kişisel yapay zeka için ideal araç cihazına ulaşmaya çalışırken tüketicilerden ipuçları aldığını göreceksiniz. Akıllı telefonun yakın zamanda teknoloji cihazımız olmaktan çıkması pek olası görünmüyor, ancak kişisel yapay zeka konusunda henüz yolun başındayız. Bir gün günlük işlerimizi konuşarak halletmek için yanımızda küçük bir cihaz taşımamız ve video izlemek ya da oyun oynamak için büyük ekranlı başka bir teknoloji cihazı bulundurmamız mümkün.

https://www.fastcompany.com/91007969/openai-launches-its-store-for-customized-chatgpts

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin