OpenAI’nin GPT-4’ü, yapay zeka yarışına daha fazla “rekabet” getiriyor.
Çeviren: Elif Güleli

Yapay zeka ile ilgili haber telaşı, yakında insanlar tüm güncellemelere ayak uydurmak için kendi yapay zekalarına sahip olmalarını gerek duyabilir.

Hem Google hem de OpenAI, dün sabah yeni yetenekleri duyururken ve OpenAI çok beklenen GPT-4’ü yalnızca birkaç saat sonra piyasaya sürerek yapay zekâ tekliflerinde yeni güncellemeler halka açıkladı.

Geliştiriciler ve işletmeler için yeni API’ler ile Google, Gmail ve Google Dokümanlar için yeni AI özelliklerinin yanı sıra metin ve resimler (ve ileride ayrıca ses ve video) oluşturmak için yeni AI araçları piyasaya sunuldu.

Google Cloud’da pazarlamacıların beyin fırtınası ve metin yazarlığı görevlerini yerine getirmesi yanı sıra, e-postalar ve yaratıcı varlıklar oluşturmalarına yönelik özel yeni araçlar da bulunmaktadır.

Çok zaman geçmeden OpenAI, şirketin hem metin hem de resim girdilerini alabilen en yeni dil modeli olan GPT-4’ü piyasaya çıkardı. Şirket ayrıca, her iki alan da devam eden endişeler ile, öncekinden gerçeklere dayanan yanıtlar üretme olasılığının %40 daha yüksek ve “izin verilmeyen içerik” ile yanıt verme olasılığının %82 daha düşük olduğunu söyledi.

Hem Google hem de OpenAI, daha fazla yorum talebini kabul etmedi, ancak güncellemeleri, baş döndürücü bir hızla hareket eden bir alanın daha da hızlandığını gösteriyor. OpenAI’nin geliştiricilerin ChatGPT’yi üçüncü taraf uygulamalara entegre etmesine izin veren kendi API’lerini açmasından haftalar sonra Google’ın yeni PaLM API’sinin gelmesine rağmen, bazı gözlemciler devin çok daha küçük ve genç rakibini çoktan etkilediğine inanıyor.

Gartner’da bir analist olan Chirag Dekate, Google’ın güncellemelerinin ayrıca müşteri verilerini model verilerinden ayırmanın bir yolunu sunarak -kullanıcıların bilgilerini koruyan önemli bir özellik-“çıtayı yükselttiğini” söyledi. Ancak her vakada, “gürültüde kaybolmak çok ama çok kolay” olduğundan, çeşitli araçları test etmenin önemli olduğunu söyledi.

Dekate, “Açıkça söylemek gerekirse, manşetlerin ötesinde, AI yarışını kazanacak olan varlıklar, bu teknolojileri başarıyla dönüştüren ve sindirilebilir hale getiren şirketlerdir” diye ekledi.

Şirketler, GPT-4’ü 50 sayfaya kadar metin içeren daha da büyük veri kümelerini analiz etmek için de kullanabilir. Yeni model ayrıca fotoğrafları analiz etmenin ötesine geçebilir ve diyagramları ve ekran görüntülerini “okuyabilir”.

DDB Kuzey Amerika baş veri sorumlusu Pradeep Kumar bir e-postada “Metinden görüntüye ve video oluşturmadaki potansiyel yetenekleri çok büyük” dedi. “Çeviri, daha hızlı Soru-Cevap ve ölçeklenebilirlik, üretkenlik ve yaratıcılıkta genel avantajlar dört gözle beklenecek şeyler.”

OpenAI güncellemeleri söz konusu olduğunda, bazı şirketler halihazırda GPT-4 ile yeni araçlar oluşturuyor.

Ödeme şirketi Strips, bunu kullanıcıların deneyimini kolaylaştırmak ve sahtekarlıkla mücadele etmek amacıyla kullanıyor. Bu sırada Morgan Stanley, bilgi tabanını düzenlemek için bu modeli kullanıyor, Khan Academy bunu her öğrenciye özel bir öğretmen vermek için kullanıyor ve İzlanda hükümeti bunu ülkenin dilini muhafaza etmek için kullanıyor.

Başka bir erken benimseyici, uygulamanın Duolingo Max adlı yeni bir abonelik sürümü için araçlar oluşturmak üzere GPT-4’ü kullanan dil öğrenme uygulaması Duolingo’dur. Bir özellik, kullanıcılara cevapları açıklar ve bir başkası, Paris’teki bir baristadan kahve sipariş etmek gibi çeşitli durumlarda bir dili kullanarak rol oynamalarına izin verir.

Duolingo, yeni AI destekli dil araçlarını tanıtmak için çeşitli dijital platformlarda bir reklam kampanyası yürütüyor ve ayrıca dün The New York Times’da özellikle GPT-4’ten bahsetmeyen bir basılı reklam yayınladı. Duolingo’nun yapay zeka başkanı Klinton Bicknell, GPT-4’ün önceki modellerden daha iyi olduğunu ve DuoLingo’nun şimdiden yapay zekayı uygulama kapsamına dahil etmenin daha fazla yolunu araştırdığını söyledi. Gelecekte OpenAI’lerin ötesinde başka şirketlerin dil modellerini de potansiyel olarak kullanabileceklerini ekledi.

Bicknell, “Belirli bilgi türlerine sahip olmak çok daha iyi” dedi. “Dil öğretimiyle ilgili temel şeylerden biri, insanlara açıklamak için bazen bilmeniz gereken dil hakkında birçok ayrıntılı bilginin olmasıdır. GPT-4’ün, selefinin yapamadığı şekillerde gerçekten iyi bir iş çıkarabildiğini bulduk.”

GPT-4 tarafından desteklenen yeni bir araca sahip başka bir şirket, dün Fin adlı bir müşteri hizmetleri sohbet botu yayınlayan bir müşteri hizmetleri otomasyon platformu olan Intercom’dur. Intercom’un makine öğrenimi direktörü Fergal Reid’e göre, en son model nihayet yapay zeka ile müşteri hizmetlerini yanlış bilgilerle ilgili pek çok sorun olmadan sunmayı mümkün kılıyor.

Reid, “Ona ne yapacağını söyleyebileceğiniz eşiği geçiyor ve tahmin edilebilir şekilde davranacak” dedi. “Bir yapı taşı olarak kullanılabilir hale geliyor ve işletmeler için benimsenebilir hale geliyor. Onu bir ürüne dönüştürmek için daha yapılacak çok iş var ama bu işi yaparsanız harika bir ürün elde edebilirsiniz.”

 

 

Kaynak:https://digiday.com/media/googles-new-ai-tools-and-openais-gpt-4-bring-more-maturation-to-the-ai-race/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin