Orijinal İçerik Oluşturmak Neden Bu Kadar Zor ? (Bu Konuda Yapılması Gerekenler)


Yazan: Timothy Carter

Çeviren: Atakan Gürbüz

Tüm içerik oluşturucular, özgünlüğün çok önemli olduğunun farkındadır. Hollywood’da, başarılı eski filmleri elden geçirerek onları yeniden izleyiciye sunan yapımlar ve yeniden uyarlamalar var. Yine de bu dönüşümler bile, deneyime gerçekten yeni bir şey eklemedikçe tipik olarak başarısız olur. Başka birinin daha önce yapmış olduğu bir şeyin basit bir tekrarı olan bir makale yazarsanız veya bir video oluşturursanız, yalnızca oluşturduğunuz parçadan değer alamamakla kalmaz, aynı zamanda itibar sorunlarıyla da karşılaşabilir ve intihal yapan birisi olarak bilinebilirsiniz.

Ancak bir süredir içerik üretiyorsanız, önemli bir noktaya ulaşmış olabilirsiniz. Sonuç olarak, gerçekten orijinal olan ve rakiplerinizin içeriğinden farklı olan işler yaratmanın son derece zor olduğunu hissedebilirsiniz.

Orijinal içerik oluşturmak neden bu kadar zor ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Orijinal İçerik Oluşturmak Neden Zor?

Soruna zemin seviyesinden bir göz atalım. Özgün içerik oluşturmanızın önünde birçok engel ve ele alınması gereken birçok alt problem var.

Örneğin:

Pazar doygunluk sorunu: Aşırı doygun içerik dünyasını bilmek için içerik analizi dehası olmanıza gerek yok. İnternette aktif olarak içerik oluşturan yüz milyonlarca insan var ve bunların milyonlarcası kendi çalışmalarını tanıtmak için büyük yatırımlar yapıyor. 20 yılı aşkın süredir gelişen, blog ve sosyal medya merkezli bir çevrimiçi ortamımız var ve bu nedenle dolaşımdaki içerik miktarı zamanla birleşti. Ek olarak, giderek daha fazla insan içerik pazarlamasının faydalarını fark ediyor ve pazarı daha da fazla işle dolduruyor. Daha önce yapılmamış bir konuyu bulmaya çalışmak dayanılmaz derecede zor.

Başarılı formül sorunu: Ayrıca içerik üretimi için “başarılı formül” ile ilgili bir sorun var. Son zamanlarda birçok YouTube videosunda, bir kişinin şaşırmış bir surat yaptığı küçük resimler, şok edici bir şey ima eden başlıklar ve 10 dakikadan biraz fazla uzunlukta olduğunu fark ettiniz mi? Bunun nedeni, bu tür videoların YouTube’un algoritmasının sınırları içinde son derece iyi sonuç verme eğiliminde olmasıdır. İçerik oluşturucuları tıklama tuzağına başvurdukları veya rakiplerinin taktiklerini kopyaladıkları için suçlayabilirsiniz, ancak yine de mantıklı olan şey budur. Başarılı içeriğin ilkelerini takip etmezseniz, orijinal olabilirsiniz, ancak izleyicilerle aynı fikirde olacaksınız. Bunun gibi taktiklere başvurursanız, gerçekten orijinal bir şey yaratma umudunuz kalmaz.

Yaratıcı durgunluk sorunu: Belirli bir konuda 100 video oluşturduktan sonra, konuyu ele almanın yeni yollarını geliştirmek zorlaşıyor. Çoğu içerik oluşturucu, bir noktada bir tür tükenmişlik veya yazar blokajı yaşar, kendilerini orijinal materyal bulamadıklarını veya şimdiye kadar yaptıkları çalışmaların çoğunun bir şekilde orijinal olmadığını fark ederler. Bu yaratıcı durgunluk yıllarca sürebilir ve bu noktayı aşmak inanılmaz derecede zor olabilir.

Risk problemi: Herkes teknik olarak yeni bir fikir bulabilir. Farklı bir video oluşturabilir veya şimdiye kadar yazılmış tüm yazma normlarını kıran bir içerik yazmaya çalışabilir. Ancak bu parçalar, normdan çok saptıkları için muhtemelen başarılı olamayacaklar. Gerçekten orijinal içeriğin her parçası, yaratıcısı için bir fırsattır ve her yeni içerik oluşturma bir risk oluşturur.

Orijinallik Talebi

Önünüze çıkan tüm bu engeller varken, neden orijinal olmaya çalışmakla uğraşasınız ki? Rakiplerinizin taktiklerini kopyalayıp yine de makul sonuçlar göremez misiniz?

Kısa cevap evet, istikrarlı bir şekilde ürettiğiniz ve okuyucularınızı bilgilendirmek ve eğlendirmek için elinizden geleni yaptığınız sürece vasat içerikle teknik olarak iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, orijinal içerik, sizi kalabalıktan ayırarak ve minimum kriterlerini zar zor karşılayan bir şey yerine insanlara gerçekten istedikleri bir şeyi vererek size inanılmaz bir avantaj sağlayabilir.

Daha Orijinal İçerik Nasıl Oluşturulur

Peki daha özgün içerik oluşturmak için hangi adımları atabilirsiniz?

Her yerden fikir alın: İlk olarak, her yerden fikir almaya çalışmak. Yaratıcılığı zorlayamayacağınız kavramına muhtemelen zaten aşinasınızdır; Yeni bir fikir bulmak niyetiyle 20 dakikalık boş zamanınız varsa masanıza oturursanız, sadece hayal kırıklığına uğrarsınız. Yaratıcılık, sıkıldığımızda ve meşgul olmadığımızda ortaya çıkma eğilimindedir- bu yüzden nerede olursanız olun veya ne yapıyor olursanız olun yeni fikirlere açık olmak çok önemlidir. Özellikle beyin fırtınası araçları olarak içerik fikirleri arayabilirsiniz. Yine de diğer insanlarla etkileşim kurarken, yeni şeyler öğrenirken ve hatta duşta düşüncelerinizle baş başa kaldığınızda bile açık fikirli olmak da önemlidir.

Delikler arayın: Rakiplerinize dikkat edin ve ne tür içerikler oluşturduklarını görün. Sektörünüzde henüz rakiplerinizden biri tarafından ele alınmamış kritik konular var mı? Müşterileriniz internette bir yerde yeterince kapsanmayan sorular mı soruyor? Onu doldurmanın bir yolunu bulabilecek kadar yaratıcıysanız, her delik bir fırsattır.

Özgünlüğe öncelik verin: İçerik pazarlamasının popülaritesindeki artışla ilgili en büyük sorunlardan biri, özgünlüğün azalmasıdır. Dünyanın her yerindeki markalar, okuyucuları gücendirme veya endüstriyi olumsuz etkileme korkusuyla ellerinden gelen en sakin ve en güvenli içeriği oluşturmaya başvurdular. Sonuç olarak, içerikleri, bir araya getirilmiş havasız profesyonellerden oluşan bir toplantı odası gibi oldu. Elbette bu, gevşek uçlu gündelik bir yaklaşımın markanız için uygun olacağı anlamına gelmez, ancak kalpten konuşur ve kişiliğinizi biraz enjekte ederseniz, kalabalığın arasından sıyrılmayı çok daha kolay başarabilirsiniz.

Gerçekten yeni bir şey paylaşın: Paylaşacak gerçekten benzersiz bilgileriniz varsa, orijinal bir içerik başlığı geliştirmeyi kolay bulacaksınız. Elbette, yeni bilgi bulmanın en yaygın yolu özgün araştırmadır; Müşteri anketlerinin ve temel insan gözlemlerinin gücünden yararlanan basit araştırmalar bile, okuyucularınızın çoğunluğunun değerli bulacağı bulgulara yol açabilir.

Daha fazla insanın katkıda bulunmasını sağlayın: Küçük bir ekipte çalışsanız bile, tüm içerik oluşturma işini kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Tüm bir ekiple çalışırsanız ve her üyeden içerik fikirleri alırsanız çok daha iyidir. Ayrıca, kadronuzda birkaç yazarla çalışın ve konuk yazarların katkılarını kabul etmeyi düşünün; yalnızca içerik oluşturmak için harcamanız gereken manuel çaba miktarını sınırlamakla kalmayacak, aynı zamanda yeni konuları ele almanıza ve eski konuları yeni açılardan ele almanıza yardımcı olacaktır.

İçerik riskinizi çeşitlendirin: Tartışmalı görüşler içeren gerçekten yeni bir içerikle arama motoru tanrılarını gücendirme riskini almak istemeyebilirsiniz ya da tüm marka itibarınızı insanları uzaklaştırabilecek temelde yeni bir içerik ortamına yatırmak istemezsiniz. Bu nedenle içerik portföyünüze bir yatırım portföyü gibi bakmalı ve riskinizi çeşitlendirmelisiniz. Daha az orijinal ve daha güvenli katkılara dayanan birkaç “riskli” içerik eklediğinizden emin olun. Kimse tüm içeriğinizin çığır açıcı olmasını beklemez.

Çözüm

Teknoloji, en azından bazı yönlerden “orijinal içerik” sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. İçerik oluşturmanın ve içerikle etkileşim kurmanın yeni yolları ortaya çıkacak, sayısız içerik oluşturucunun yaratıcılığını teşvik edecek ve onlara yeni çekimler bulmaları için ilham verecek. Ancak, elbette, yalnızca buna güvenemezsiniz, bu nedenle, kendinizi diğerlerinden ayırmanıza ve hedef kitlenize daha iyi, daha heyecan verici çekicilikler yapmanıza olanak tanıyan içerik özgünlüğü stratejilerine yatırım yaptığınızdan emin olun.

readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin