Orijinal olmak artık her zamankinden daha önemli


Yazan: Ryan Phelan

Çeviren: Selen Şiriner

Eve tıkılıp kalmış insanların objektifinden tüm e-posta iletişiminizi gözden geçirerek, empati yeteneğinizi güçlendirebilir ve pazarlama stratejinizi yönlendirebilirsiniz.

Yöneticilerinize ve ekiplerinize önümüzdeki haftalarda veya aylarda yapabilecekleri farklı şeyler hakkında konuşarak yardımcı olabilirsiniz.

Yönetimde söz sahibi veya radikal değişikliklerden geçen bir ekibin üyesiyseniz, bu adımlar tereddütlerinizi eyleme çevirmenize yardımcı olabilir.

“Samimiyetsizlik” sinyallerini önlemek için iletişim biçiminizi yeniden tasarlayın

Augie Ray, niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, sizi samimiyetsiz gibi gösteren mesajlar göndermeye karşı dikkatli olmanızı söylüyor. Markanızın değerleri hakkında ne kadar konuşursanız konuşun, asıl değerleri ekibinize davranma biçiminiz gösterir.

Ofise gelmek yerine evden çalışan çalışanlarınızı destekleyin

Bazı çalışanlarınız evden başarılı bir şekilde çalışırken, bazıları aynı performansı sergileyemeyebilir.

Yıllardır hem şirkette ve hem de evde çalıştım. Evde çalışmak dikkat dağıtıcı olabilir. Ev, hafta sonundan kalan mutfak temizliği, çamaşır, veya en son çıkan dizileri izlemek gibi bir çok görev ile doludur.

Evden çalışmak bazı insanlara avantaj sağlar. Bazı çalışanlarıma evden çalışmalarını söylerim çünkü evde daha çok odaklanıp daha fazla iş halledebiliyorlar. Diğerleri ise, televizyonda çalan şarkıya veya temizlenmesi gereken dağınık odalara karşı koyamıyorlar.

İş gününü ofisten eve taşıdıkça, herkesin bu ortamda çalışmaya alışamayacağını düşünmemiz gerekir. Kendilerini disipline edemeyebilir, konsantrasyonlarını sağlayamayabilir ve çevrelerindeki dünyayı görmezden gelemeyebilirler. Özellikle çocuklar yan odada bağırıyorsa, köpek sürekli dışarı çıkmak istiyorsa veya eşi de evden çalışıyorsa durum daha da kötü olabilir.

Takım toplantılarınız olduğunda anlayışlı olun. Uzaktan çalışanlarınızla farklı şekillerde bağlantı kurun, onlara neyle uğraştıklarını sorun. Sadece yapılacaklar listesi veren patron değil, onlarla kişisel olarak bağ kuran bir patron olun.

Takımlarınızın ihtiyaç duyduklarına sahip olduklarından emin olun. Daha fazla monitöre ihtiyaçları var mı? Kamerası, kulaklıkları var mı? Takımlarınız için kolay ulaşılabilir olmak, onları desteklediğinizi gösterir.

Çalışanlarınızla uzak da olsanız aradaki bağı koparmamalısınız. Ancak bu stresli zamanda duygusal olmak da gayet normal, bunu unutmayın. Çalışanlarınızın hala bir ekip olarak çalışabileceğinden ve iş güvenliği konusunda endişelenmeden hayal kırıklıklarını ve zorluklarını ifade etme konusunda güçlendiğinden emin olun.

Ekip toplantıları için video konferans uygulamalarını kullanın

Uzaktan çalışan ekiplerle ve farklı ülkelerdeki şirketlerle yıllarca çalışmış biri olarak, toplantıların çoğunun sadece telefonla değil, video konferans yoluyla da yapılmasını istemek benim alışkanlıklarımdan biri.

Tüm ekibinizden eve gitmesini ve kendilerini izole ederek çalışmasını istediğinizi unutmayın. Ofiste birbirlerini görmeye alışkınlar ve artık alıştıkları gibi birbirlerini göremiyorlar. İzolasyon ortamını yaratmak için bu sorunu çözmek zorundasınız.

Video konferansın bir özelliği de, insanların düzgün görünmek zorunda olmalarıdır. Çalışanlarınızın rahat bir tişört veya pijama giymemelerini istemek, günlük rutinlerine sadık kalmalarına yardımcı olur. Kamerada olmadıklarında bile, bu rahat his üretkenliklerini azaltabilir.

Eğlenmeyi de unutmayın. Çalışanlarınızdan hafta boyunca bir rutine sadık kalmalarını isteyin, ancak Cuma günü rutini biraz genişletin. “Şort ve tişört” günü yapın, ardından Pazartesi günü düzenli çalışma stilinize geri dönün.

Farklı düşünün

Pazarlamadan operasyonlara, yöneticilere kadar, bu dönemde hepimiz farklı şekilde düşünmek zorundayız. Bu durumda, çalışanlarımızı nasıl meşgul edeceğiz? Onları nasıl motive edeceğiz? Müşterilerimizle konuşma şeklimizi nasıl değiştirmeliyiz?

Bu soruların ardından, ürün yelpazenize bakın. Müşterilerinize yardım etmek için neyi değiştirebilirsiniz? Önümüzdeki birkaç ay boyunca onlara yardımcı olmak için ücretsiz olarak sunabileceğiniz özel bir hizmetiniz var mı?

Örneğin, video konferans hizmetleri, şirketlerin ve okulların uzaktan çalışmaya geçişine yardımcı olmak için ücretsiz hizmetlerini genişletiyor.

Örnekleri çoğaltabiliriz.

  • Genellikle pazarlama stratejilerinin finansal ve maddi faydalarına odaklanırız. Ama şimdi farklılık aramak için doğru bir zaman. Durumu doğru anladığımızda, sadık müşteri ve abone sayımız kendiliğinden artacaktır
  • Sürecinizi düşünün. Sürecinizi nasıl uyarlayabilir ve değiştirebilirsiniz?
  • Web seminerlerinizi ve çevrimiçi eğitim oturumlarınızı hareketlendirin. Sunucunun bilgisayarlar kamerasını açtırın. Bağ kurmak, evden çalışan ekiplerin takdir edeceği şeyler arasındadır.
  • Yaratıcı olmak için, çevrenizdeki insanların iş ve genel durumlar hakkında farklı düşünmelerine izin vermelisiniz. Öneri kutusu açın ve çalışanlarınızın ve ekiplerinizin “yeni normale” uyum sağlamasına yardımcı olacak fikirler üretmelerini teşvik edin.
  • Ayrıca, depresif olmaktan vazgeçin. Monotonluğu kırmak için şirketinizin mesajlaşma platformlarında komik bir video yayınlayın. Üretkenlikten ödün vermeden şu soğuk atmosferi yeniden yaratmanın başka yollarını bulun.

E-posta iletişimlerinizi ve kampanyalarınızı yeniden düşünün

E-posta, abonelerin annelerinden gelen nasılsın mesajlarından, babalarının kötü şakalarına, fatura ödeme hatırlatmalarına kadar her türlü mesajın aynı kutuya düştüğü bir araçtır.

Sosyal medya eğlencelidir, ancak e-posta, çoğu insanın uyandıklarında kontrol ettiği ilk şeydir. Tüm e-posta iletişimlerinizi evde izole olmuş kişilerin gözünden inceleyin. En son aldığınız e-postanız, bir mağazada ücretsiz terzilik hizmeti gibi kişilerin artık kullanamayacağı şeyler sunuyor mu?

Mağazalardan alışveriş yapan ve çevrimiçi olarak ürünleri satın almayan müşterilerinizi düşünün. Bu insanların çevrimiçi deneyime uyum sağlamasına yardımcı olmak için ne yapıyorsunuz? Belki onlar için, iade politikanızı rahatlatabilir veya müşteri destek hizmetinizi aramalarına teşvik edebilirsiniz.

İletişim stratejinizi, mağaza içi ve çevrimiçi alışveriş yapanlar arasında farklılaştırmayı düşünün. Bu farklılık, daha önce markanızın değeri ve sadakatiyle karşılaşmamız müşteriler ile aranızda bir bağ kurmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir sistem değişikliğine ile uyum sağlamak için otomatik mesajlarınızı da kontrol etmeyi unutmayın.

Son olarak…

Pazarlama sektöründeki tüm yıllarımda, tüm çalıştığım şirketlere her zaman söylediğim bir cümle vardı “sen müşteri değilsin.” Eh, şimdi her şey farklı. Biz bu iletişim uygulamalarının alıcıları olan müşterileriz.

Müşterilerinizin, abonelerinizin ve çalışanlarınızın çoğu, belki de siz, mutfak masasında çalışıyorsunuz. İzolasyon hissini azaltmak için temasa geçin. Empati yeteneğinizi güçlendirerek pazarlama stratejinizi yönetin. Diğer insanların ihtiyaçlarına odaklanın. Bir pazarlamacı olmayı bırakmayın, ama aynı zamanda kendiniz olun.

Her şey bittiğinde, takımlarınızı bir içki, parti, öğle veya akşam yemeği için dışarı çıkarın. Bu rahatsız edici zaman boyunca bağlılıklarını ne kadar takdir ettiğinizi gösterin.

 

Kaynak: https://martechtoday.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin