Orta ölçekli işletmeler için 7 markalama ipucuYazar: Marissa Litty-McGill
Çeviren: Ayben Yıldız

“Marka bilinci oluşturma” ifadesini duyduğumuzda 10 evden 9’unun mutfaklarında, dolaplarında ve garajlarında bulunan büyük, temel firmaları düşünüyoruz. Tanınabilir logolar, renkler, ambalajlar ve sloganlar kesinlikle markalaşma sürecinin bir parçasıdır, ancak varlıklardan çok daha fazlası vardır.

Orta ölçekli işletmenizin başarıya ulaşmasına yardımcı olabilecek denenmiş ve gerçek marka bilinci oluşturma ipuçlarına geçelim.

1. Temeli kurun sonra belgeleyin

Markalaşma, yazı tipi ve vurgu renklerinin ötesinde oldukça temel bir çalışma gerektirir. Günlük pazarlamayı yönetmekle meşgulken, “bildiğiniz tüm şeylerin” kafanızda kalmasına izin vermek cazip gelebilir. Beyin sandığımız kadar güvenilir olmadığından, dokümantasyonun önemini göz ardı etmeyin. Siz farkına varmadan, herkes ürün adlarını farklı şekilde büyük harfle yazıyor ve yeşilin yanlış tonunu kullanıyor.

Temel marka unsurları nelerdir? Aşağıdakileri içerir:

  • Alıcı şahsiyetleri
  •  Stil kılavuzları (tasarım ve kopya)
  •  Görev bildirimleri
  •  Değerler
  •  Slogan ve logo yerleştirme / kullanım kuralları
  •  Ses ve ton

Bir çalışma, tutarlı marka varlığının gelirdeki yüzde 33 artışla ilişkilendirildiğini buldu. Basitçe söylemek gerekirse, markanız yalnızca yönetici ve pazarlama ekibinizin başında yaşayamaz ve tutarlı olmalıdır. Bu rehberlik olmadan, markanızı doğru anlayabilen veya alamayan bireylerin ellerine bırakmış olursunuz. Belgelenmiş bir marka stratejisiyle, hatalardan kaçınır, gelecekteki büyümeyi destekler ve hedef kitlenizi tüm ekiplerinize açıklarken zamandan tasarruf edersiniz.

2. Proaktif olun

2020 yılı, marka ve izleyici ilişkileri dahil herkes ve her şey için geldi. Çalışanlardan alıcılara kadar herkes, birçok kuruluşun pozisyonlarını belirlemek için çabalamasına neden olan salgın, siyasi olaylar ve sosyal adalet hareketlerine şirketin tepkilerini yakından izliyordu. Markalar açıklamalarda bulunurken, özellikle daha önce bu belirli konularda sessiz kalan markalar için özgünlük hakkında sorular vardı.

Bu, tüm pazarları etkileyen uç bir örnektir, ancak tepkisellik yeni değildir. Yaklaşan bir konferansın nasıl organize edileceğine veya bir ortaklık görüşmesine nasıl yaklaşılacağına dair haftalık kararsızlığa dair o yıllık kafa karışıklığıdır. Sağlam bir marka nasıl tepki vereceğini merak etmeyecektir; sohbeti yönlendirecek.

Şablonlu antetli kağıtlar ve e-posta imzaları gibi küçük şeylerle proaktiviteye hızlı bir başlangıç yapın. Hedef kitlenizin nerede olduğunu (fiziksel ve dijital olarak), ne zaman gitmeyi düşündüklerini ve oradayken ne hakkında konuştuklarını göz önünde bulundurarak bunu bir adım öteye taşıyın. Örneğin, belki hedef kitleniz COVID-19 salgını sonrasında daha fazla içerik tüketmeye başlayan insanların yüzde 80’inin bir parçasıydı ve bu yüzden o podcast reklamını denemek için iyi bir zaman olduğunu düşünüyorsunuz. Rakiplerinizin oraya ilk varmasını beklemeyin.

3. “Neden” diye çok sorun

Neden basın bülteni yazıyorsunuz? O gönderinin cumartesi değil de pazartesi günü çıkmasını neden istediniz ? Web siteniz neden bir rehber robot içermelidir? Neden birisi blogunuzu okusun ? Her zaman neyin arkasında “neden sorusu” olduğunu güvenle bilmelisiniz ve bu asla “para kazanmak istediğimiz için” olmamalıdır.

En başından beri, şirketiniz bir soruna yanıt vermek için kuruldu. Alıcınız “nedeni” bilmiyorsa, çeki imzalamak veya kartı kaydırmak için motive olmayacaktır. Sen bilmiyorsan, onlar nasıl yapacaklar ?

Her zaman hedef kitlenize atıfta bulunun ve yaptığınız şeyin, bunu neden yapmanızı istediklerini yansıttığından emin olun. Taktiklerinizi sorgulamayı bıraktığınızda, işe yaradıkları için değil, her zaman yaptığınız için yapmaya başlarsınız.

4. Orijinal olun

Bir grup araştırmacı, şirketlerin yüzde 90’ının kurumsal bir değer olarak etik davranışa veya “bütünlüğe” atıfta bulunduğunu tespit etti. Elbette dürüstlük iyi bir değerdir, ancak gerçekten organizasyonla çalışmanın ne anlama geldiğini yansıtıyor mu?

Hiç kimsenin şirketi/firması dünyayı kurtarmaz/kurtaramaz ve bu normaldir. Bu yüzden müşterilerinize getirdiğiniz değere güvenin ve onlara bunun böyle olduğunu söyleyin. Bizim SmartBug® olarak şirket değerlerimizden biri “salla” çünkü müşterilerimiz için her zaman onu sallamak istiyoruz. Her gün ne için çalıştığımızı açıklarken sesimizi ve üslubumuzu mükemmel şekilde somutlaştırırız: müşteri başarısı

5. Geri bildirim iste

Müşteri anketleri biraz korkutucu olabilir, ancak geri bildirimleri benimseyerek, daha iyi stratejilere yön verebilecek istihbarat toplarken şirketinizin vaatlerini yerine getirmenizi sağlarsınız. Aslında, olumsuz geri bildirimler, büyüme ve gelişme için en değerli olanlardan bazıları olacaktır, bu yüzden açık sözlülüğünüzü umut etmelisiniz.

Müşteriler paylaşmaya pek hevesli olmadığında, anketinizin ulaşılabilir olduğundan (kısa ve tamamlaması basit) emin olun ve onlar için ne olduğunu düşünün. İndirim, ücretsiz markalı ürün veya hediye kartı sunabilir misiniz? Bazı meslektaşlarınızın fikirlerini istemekten de korkmayın.

6. Herkesin her şeyi olmayın

Bak, Coca-Cola’da bile Pepsi var. Herkesi memnun edemezsiniz ve herkesi müşteriniz yapamazsınız. Ancak uygun bir yere yerleştirdiğiniz kitlenizin baygınlığını ve savunuculuğunu yapabilirsiniz. Bu nedenle anket ve araştırma çok önemlidir.

Markanızın halihazırda kimlerle yankı uyandırdığını görmek için şirket verilerini ve mevcut müşteri profillerini derinlemesine inceleyin ve ardından markanızı ve kendilerini nasıl tanımladıklarını dinleyin.

Bunu düzenli olarak yapın, çünkü yıllar değiştikçe müşterileriniz ve dolayısıyla markanız da değişecektir.

7. Etkili hale getirin

Markalaşma dünyasındaki tüm öfke ve çağrışım şu anda genellikle Instagram’da ürünleri paylaşan fenomenler etrafında dönerken, fenomenler çok daha fazlası oldu. Her şirket kendi pazarında fikir lideri olma kapasitesine sahiptir. Yalnızca şirketinizin topladığı özel verilerle doldurulmuş yıllık raporları, müşterilerin ve ortakların endüstri ekosistemini anlamasına yardımcı olan üç aylık web seminerlerini ve endüstri satış noktaları hakkında yazılan makaleleri düşünün. Alıcı kişiliklerinize etki caddesini seçmeden önce geri dönüp “neden?” diye sormayı unutmayın.

Bu yedi marka bilinci oluşturma ipucunu aklınızda bulundurun ve orta ölçekli işletmeniz için sağlam bir stratejiniz olduğundan emin olun.

www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin