Oyun endüstrisi başkan Trump ile karşı karşıya!


Yazan: Umut Yılmaz Genç

Son aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturan silahlara karşı eğilimin ve özenmenin geldiği yer en sonunda video oyunları oldu. Ülkede yaşanan son silahlı saldırıların ardından başkan Trump’ın öğretmenleri silahlandırma fikri ile tekrar alevlenen tartışma, başkan Trump’ın oyun geliştiricileri ile yaptığı toplantıyla beraber yeni bir boyut kazandı. Trump, video oyunları ile Amerikan halkının şiddet eğilimi arasında doğru orantı olduğunu savunuyor. Toplantıda video oyunlarının insanlara  silahları özendirdiğini, şiddete teşvik ettiğini iddia eden Trump, aldığı birçok karar gibi bu sefer de gündem olmuş durumda.

GTA ve Fallout serilerinin yapımcıları da katıldı.

9 Mart’ta gerçekleşen toplantıya katılanların listesi tam olarak paylaşılmasa da, dünya çapındaki en popüler oyun serilerinden biri olan Grand Theft Auto’nun (GTA) yayıncısı olan Rockstar Games’in, Fallout serisinin yapımcısı olan Black Isle Studios’un katılım gösterdiği doğrulandı.  Video oyunlarının son jenerasyon üzerinde bıraktığı agresif etkiler üzerine bir kitabı bulunan yazar, aynı zamanda da albay olan Dave Grossman’ın da katıldığı biliniyor. Henüz belli olmayan ve kulislerde dolaşan iddialarda Sony, Microsoft ve Nintendo gibi oyun pazarında önemli bir yere sahip firmaların da bugün orada olduğu ekleniyor. Konuşulanlar ise resmi olarak henüz aktarılmadı.

Oyun geliştiricileri derneği: ”Bizi günah keçisi ilan etmek istiyorlar.”

Florida’da Sevgililer Günü’nde düzenlenen ve 17 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının üzerinden bir ay dahi geçmeden böyle bir toplantının düzenlenmesi bazı çevrelerce eleştirildi ve Trump’ın çözümü doğru yerde aramadığı ifade edildi. International Game Developers Association (IGDA) tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada başkan Trump’ın görüşlerine ve toplantıya tepki gösterildi. Derneğe göre, ülkede artan suçlara müsait bir kılıf ve günah keçisi bulmak için böyle bir toplantı düzenlenip kendileri hedef gösteriliyor.  Başkan Trump video oyunlarının genç jenerasyonun düşüncelerini ciddi ölçüde şekillendirdiğini savunuyor. Öte yandan oyun geliştiricileri ise şiddet içerilikli oyunlar ile gerçek hayattaki şiddet eylemleri arasında direkt bir bağ veya kanıt bulunamayacağı görüşünde ve kendilerini bu doğrultuda savunuyor. ABD’deki oyun endüstrisini temsil eden The Electronic Software Association (ESA) ise Beyaz Saray’daki bu toplantının, derneğin hazırladığı doğru oyunu seçmeye yardımcı olacak araçları ebeveynlere ulaştırmak için iyi bir fırsat vereceğini söylüyor.

Kaynaklar:

http://www.bbc.com/

https://www.rollingstone.com/

http://www.esrb.org/

https://www.npr.org/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin