Patronunuzun içerik pazarlamasına daha fazla yatırım yapmasını nasıl sağlayabilirsiniz?


Yazan: Quicksprout Marketing

Çeviren: Efe Çilek

İçerik pazarlaması son 10 yılda uzun bir yol kat etti. Giderek daha fazla şirket blog yazıları ve videolar gibi inbound pazarlamaya yatırım yapmanın muazzam getirisinin ve tasarrufunun farkına varmaya başladı. Yine de, içerik pazarlamasından hiç yararlanmayan ya da oldukça düşük içerik bütçelerine sahip olan şaşırtıcı sayıda işletme var.

Pazarlamacıların yaklaşık %88’i kitlelerine ulaşmak için içerik pazarlamasını kullanırken, yalnızca yaklaşık %30’u kampanyalarını etkili buluyor. Bu durum, yeni şeyler deneme, yeni kampanyalar başlatma ve yeni içerik formatlarına girme zamanı geldiğinde sorun yaratabilir. Özellikle de şirket ilgi çekici içerik oluşturmakta ve etkili kampanyalar üretmekte zorlanıyorsa, yönetimin daha fazla içeriğe yatırım yapmasını sağlamak oldukça zordur. İçeriğin değeri veya getirisi kolayca anlaşılamıyorsa, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda liderliğinizi kazanmak için zorlu bir görevle karşı karşıyasınız demektir.

Yöneticileri ikna etmek için, ek içerik pazarlamasını onsuz yaşayamayacakları değerli bir yatırım olarak görmelerini sağlayacak akıllı bir planla iyi hazırlanmanız gerekir.

Peki bu planı nasıl mı hazırlamanız gerekir?

İçerik pazarlaması için bir gerekçe oluşturun

İçerik pazarlaması zaten stratejinizin bir parçasıysa, yolu yarılamışsınız demektir. Bir çalıştayı ziyaret ettikten sonra içerik konusunda liderlik satmaya çalışan, ancak reddedilen sayısız pazarlamacıyla karşılaşıyorum.

Neyse ki, patronunuz zaten içerik pazarlamasının bir dereceye kadar arkasında olduğu için bu ilk taahhüdü almak zorunda değilsiniz. Umarım bu noktada, daha büyük bir yatırıma ihtiyaç olduğu iddianızı desteklemek için içerik pazarlamasının kendi işinizde ve sektörünüzde işe yaradığını kanıtlayacak bazı verilere sahipsinizdir. Yatırımın boyutu veya hedeflerinizin ne kadar yüksek olduğu fark etmeksizin, sağlam bir sunum hazırlamanız gerekir. Bu sıradan veya pasif bir talep olmamalıdır.

Sunumunuzu hazırlarken bu noktaları aklınızda bulundurun:

Eğitim çok önemli

Patronunuzun içerik pazarlamasından anlıyor olması, sizin anladığınız ölçüde anladığı anlamına gelmez. Blog yazmanın değerini görebilirler ancak videoyu anlamadıkları için minimum getiri ile maliyetli olduğunu düşünebilirler.

Genişlemeyi önerdiğiniz formatlar ve kanallar hakkında temel eğitim, sunumunuzun büyük bir bölümünü oluşturmalıdır.

Liderlerin anlamadıkları bir şeye daha fazla yatırım yapmalarını bekleyemezsiniz.

Değere odaklanın

Tıpkı tüketici kitlenize bir şey satarken değer önerisini vurgularken yaptığınız gibi, yatırımın değerini ifade ettiğinizden emin olun. Bu şekilde, içerik pazarlama genişlemesinin teknik yönlerine takılıp kalmazsınız. Eğitim, ilişki kurma, öğretme ve eğlence gibi daha güçlü ilişkiler ve daha fazla getiri sağlayan şeylere odaklanın.

İçerik stratejinizin şirket hedefleriyle nasıl uyumlu olduğunu göstermek için de iyi bir zaman. Örneğin, ilişkileri güçlendirmek için içeriğin nasıl kullanıldığına dair örnekler verin, bu da daha fazla müşteri ve gelir artışı ile sonuçlanır.

Verilerle destekleyin

İçerik pazarlamasının yatırım getirisini veya etkinliğini göstermek her zaman kolay değildir, ancak verileri toplayın ve sunmanın bir yolunu bulun. Bu, aşağıdaki gibi içerik metriklerini içerebilir:

 • Sitede geçirilen sürenin artması
 • Yeni potansiyel müşterileri satış hunisine taşıyan yeni trafik çeken içerik
 • Önceki içerik teklifi kampanyalarından gelen katılımların artması
 • E-posta kampanyalarına dayanan satışlar ve gelirler

Mevcut çabalarınızın işe yaradığını göstermek için sahip olduğunuz içerik pazarlama ölçümlerinden ve verilerinden yararlanın. Dış kaynaklardan gelen verileri de kullanabilirsiniz. Bu, vaka çalışmalarının yanı sıra sektörde genişlemeyi planladığınız içerik pazarlaması türünü destekleyen araştırma, trend ve kıyaslama raporlarından da gelebilir. Bu veriler, genişlemeyi planlayanın yalnızca siz olmadığınızı, sektörün de bu yönde ilerlediğini gösterir.

Rekabetçi bir analiz sergileyin

Genişletilmiş bir içerik stratejisini liderlere satmanın akıllıca bir yolu, rakiplerinizin içerik pazarlama çabalarının analizini yaparak rakiplerin neler yaptığını (ve neler yapmadığını) göstermektir.

Önerdiğiniz kampanyaların değerini satmanın bir parçası da şirketi nasıl büyük rakiplerin önüne geçirerek daha fazla pazar payı elde edeceğini detaylandırmaktır.

Rekabetçi içerik analizi yapmak önemli ölçüde zaman alır, ancak bunu yapmak, rakiplerinizle çevrimiçi ortamda rekabet etmenizi ve sonunda onları geçmenizi sağlayacak gerçekçi bir içerik stratejisi belirlemenize yardımcı olacaktır. – Corey Eridon

Onların çabalarını kopyalamak yerine, şirket hedeflerinden bahsederken yaptıklarınızın (ve yapmayı planladıklarınızın) rekabeti geride bırakmaya yardımcı olacağını gösterin.

İçerik planlarınızı şirket hedefleriyle eş tutun

İçerik pazarlamasının işletmeniz için neden mantıklı olduğunu ve şirketin (ve müşterilerin) bundan nasıl faydalanacağını gösterin.

Bu, aşağıdaki gibi hedefleri içerebilir:

 • Daha fazla marka görünürlüğü ve artan marka bilinirliği
 • Geliştirilmiş düşünce liderliği
 • Satış ekibi için nitelikli potansiyel müşteri sıklığının ve hacminin artırılması
 • Azaltılmış müşteri edinme maliyeti
 • Geliştirilmiş müşteri memnuniyeti/hoşnutluğu
 • Azaltılmış müşteri kaybı

Pazarlama ve şirket hedefleri arasındaki uyum kritik önem taşır. Önerdiğiniz stratejinin ve kullanacağınız taktiklerin şirketin mevcut hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağına dair iddialarınızı desteklemek için durumunuzu ortaya koymaya ve araştırma sunmaya hazır olun.

Bu, rekabet analizine geri dönmek ve diğer markaların kendi hedeflerine ulaşmak ve kitlelerinin ilgisini çekmek için benzer taktikleri kullandıkları vaka çalışmalarını sunmak için iyi bir fırsattır.

İtirazlara hazır olun

İçerik pazarlamasına daha fazla yatırım yapmanız gerektiğini savunurken itirazlarla karşılaşmanız muhtemeldir. İçeriğe yapılan mevcut bir yatırımla sert bir hayır cevabı almanız pek olası değil, ancak yine de bazı geri adımlara ve pazarlık yapma ihtiyacına hazırlıklı olmalısınız.

Liderlik için her şey sonuçta ortaya çıkar. Bütçenizde talep ettiğiniz dolarları istiyorsanız, ortaya çıkabilecek itirazlara karşı koymaya hazırlıklı olmanız gerekir.

İşte en yaygın olanlardan bazıları:

 • İnsanlar bizden daha fazla şey duymak istemiyor (yeterince ilgi çekici değiliz)
 • Sadece kaynakları taşıyalım; yenilerini yürütmek için eski kampanyaları sınırlayalım
 • Bunun için bütçemiz yok
 • Çok fazla şey veriyoruz
 • Daha fazla insan işe almak istemiyoruz

Maliyet ve kaynakla ilgili konular için

Kaynak sınırlamalarını nasıl aşacağınızı açıkça belirttiğinizden emin olun. Kimseyi işe almanıza gerek yoksa veya stratejik dış kaynak kullanımı ile maliyetler en aza indirilebiliyorsa, bunu teklifte gösterin.

Yalnızca içerik pazarlamanızı genişletmenin ne kadara mal olacağını tartışmayın. Ne kadar tasarruf edebileceklerine ilişkin ayrıntıları da eklediğinizden emin olun. Aşağıdaki gibi hususları vurgulayan mevcut verilerinize geri dönün:

 • Azalan müşteri edinme maliyetleri
 • Organik arama ve içerik yoluyla artan potansiyel müşteri hacmi
 • Top-of-funnel içerik sayesinde hizmet ekiplerinin yükü azaltıldı
 • Satış ve içerik pazarlamasının stratejik ortaklığı sayesinde müşteri adayı kapatma hızının artırılması

Tüm bunlar tasarruf anlamına gelir ve ilk yatırımdan daha fazla getiri sağlar.

“Yeterince İlgi Çekici Değiliz” argümanı

Hangi sektörde olursanız olun, potansiyel ve mevcut müşterilerinizin soruları olacaktır. İşlerinde her gün sorunlarla karşılaşıyorlar. Her sorun, soru ve endişe, işletmenizi bir kahramana dönüştürebilecek, karşılığında hiçbir şey istemeden sorunları çözebilecek bir içerik fırsatıdır.

Müşterilerinizin ortak sorularını ve endişelerini sunarak ve şirketinizin onların sorunlarını çözmek için nasıl içerik oluşturabileceğini göstererek bu argümana karşı çıkın.

“Kaynakları Taşı” argümanı

Bazen yönetim, yeni kampanyaları test etmek için diğer kampanyaları kapatmayı önerebilir. Bir kabı daha hızlı doldurmak istediğinizde, başka bir musluğu açmak için bir musluğu kapatmazsınız.

Daha fazla su girmesi için birden fazla musluğu açarsınız.

Önceki kampanyalardan elde ettiğiniz verileri kullanarak, hemen hemen her kampanyanın bir getiri elde etmek için ilgi çekmesi gereken bir yükselme süresi olduğunu gösterin. Kaynakları taşımak için mevcut kampanyaları kapatmak veya sınırlamak, arada kaybedilen gelir ve potansiyel müşteriler hesaba katıldığında aslında daha maliyetli olacaktır.

“Çok Fazla Şey Vermek” argümanı

İçerik pazarlamasının amacı budur: hedef kitleniz için kazanan bir deneyim yaratmak amacıyla çok miktarda değer açısından zengin bilgi vermek. Markanızı güvenilir bir düşünce lideri olarak inşa etmenin tek yolu budur.

Tüm bu içeriklerin satın alma kararları üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Müşteriler, kendi çıkarlarını en iyi şekilde düşündüğünüzü hissettiklerinde, sizden satın alma olasılıkları artar.

Bilginizin büyük kısmını paylaşsanız bile, müşterileriniz her şeyi kendi başlarına nasıl yapacaklarını öğrenmek için büyük çaba sarf etmeyecektir. Yine de size ihtiyaç duyacaklardır.

Bu noktada, paylaştığınız bilgi miktarını sınırlamanın rakiplerinize daha iyi bir kaynak olma fırsatı sunduğunu belirtmelisiniz.

Sonuç

Sunumunuzu yaparken, beklenen sonuçlar da dahil olmak üzere vizyonunuzu sergilemek için bir stratejiniz olmalıdır. İçerik pazarlamanızı genişletme konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu gösteren bir plan hazırlayın.

Bir pilot program sunuyor olsanız bile, programın uygulanışını, sahipliğini, içeriğin oluşturulma yöntemlerini, maliyet dağılımını, dağıtımını, tanıtımını ve şirket hedefleri karşısındaki başarısının ölçümünü detaylandırın.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey durumunuzu ortaya koymak ve yatırım istemektir. Sağlam bir içerik pazarlama planının ana hatlarını çizen ayrıntılı bir sunumla, yönetiminizin sahip olabileceği itirazların üstesinden gelebilir ve pazarlama çabalarınızı büyütmeyi kabul etmelerini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.quicksprout.com/how-to-get-your-boss-to-invest-more-money-in-content-marketing-this-year/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin