Pazarlama ajansı nasıl kurulur: Serbest çalışandan CEO’ya geçişYazar: Tim Stoddart
Çeviren: Büşra Zeynep Kayar

Pazarlama ajansları, başlamak için herhangi bir sermayeye ihtiyaç duymayan ve rahat bir yaşam tarzı işinden dokuz haneli şirketlere kadar ölçeklenebilen mükemmel nakit akışına sahip işletmelerdir.

Bir pazarlama ajansı başlatmak için ihtiyacınız olan tek şey müşteriler ve işleri gerçekleştirmek için yetenektir.

Bir pazarlama ajansı kurmak basit gibi görünebilir, ancak her zaman kolay olmayabilir.

Harika yetenekleri bulmayı öğrenmekten mükemmel müşteri ilişkileri kurmaya kadar, süreci karmaşık hale getiren birçok incelikli zorluk bulunmaktadır.

Sıfır müşteriniz olsun ya da bir serbest pazarlamacı olarak ajansa genişlemeye ilgi duyuyor olun, bu adım adım rehber size ilk müşterilerinizi bulmanıza, doğru yetenekleri bulmanıza ve işinizi ölçeklendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, çoğu yeni ajans sahibinin düştüğü hatalardan kaçınmanıza da yardımcı olacaktır.

Adım 1: Bir niş ve bir hizmet seçerek pozisyonunuzu belirleyin

Yeni ajans sahiplerinin sıklıkla yaptığı temel hatalardan biri, hemen her tür işletmeye her türlü pazarlama hizmetini sunmaya çalışmaktır.

Örneğin, e-ticaret, SaaS ve yerel işletmelere SEO, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, PPC reklamcılığı ve web tasarım hizmetleri sunmak isteyebilirsiniz.

Ancak, bir tür işletme için bir hizmette uzmanlaşarak daha karlı olacak ve daha hızlı ivme kazanacaksınız.

İşte uzmanlaşmanın bazı özel avantajları:

1. Daha yüksek kalitede iş sunacaksınız, böylece daha fazla ücret talep edebilir ve daha fazla tavsiye alabilirsiniz

Elinizden geldiğince bir tür işletme için belirli bir hizmeti nasıl uygulayacağınızı öğrenmeye odaklandığınızda (örneğin, e-ticaret, SaaS, yerel işletme vb.), zamanınızı farklı türde şirketler için birden fazla hizmeti öğrenmeye bölmekten daha hızlı bir uzman haline gelirsiniz.

Daha yüksek kalitede sonuçlar elde etmek, hizmetleriniz için daha yüksek ücret talep etmenize ve daha fazla organik tavsiye almanıza olanak tanır, bu da daha hızlı bir şekilde karlı hale gelmenize yardımcı olur.

Zamanınızın tamamen dolması ve hizmet için daha fazla ücret talep etmenin mantıklı olmaması durumunda, başka bir hizmet ekleyebilir ve onu yürütmek üzere birini işe alabilirsiniz.

2. Özel bir hizmet sunmak, rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olur

Potansiyel müşteriler genellikle bir seçim yapmadan önce birden fazla sağlayıcıyı karşılaştırır, bu nedenle her bir hizmeti yürütmek için büyük bir ekibe sahip tam hizmet sağlayıcılarıyla doğrudan rekabet etmek yerine, bir belirli bir hizmette en iyi olarak öne çıkabilirsiniz.

Aslında, birçok müşteri bireysel danışmanları işe almayı tercih eder, çünkü bireysel uzmanların genellikle tam hizmet ajanslarından daha iyi çalışma ürettiğini bilirler.

Bir tür şirket için belirli bir hizmette uzmanlaşmak, aynı zamanda daha fazla vaka çalışması üreteceğiniz anlamına gelir; bu da size daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olabilir.

3. Daha fazla hizmet eklemek operasyonel karmaşıklığı ve çalışan sayısını artırır

Birçok yeni ajans sahibi, daha fazla hizmet ekleyerek daha yüksek ücret talep edebileceklerini ve dolayısıyla daha karlı olabileceklerini düşünür.

Ancak, bu her zaman doğru değildir. İlk olarak, maaş ödemek zorunda kalacaksınız, bu da hemen kar marjına zarar verir. Ayrıca, daha fazla kişi eklemek organizasyonunuza karmaşıklık ekler, bu nedenle odaklanmanız daha çok işi yönetmeye kayar ve müşteri çalışmalarını denetlemekten daha çok işi yönetmeye odaklanmanız, iş kalitesinin düşmesine neden olabilir. Eğer iş kalitesi düşerse, daha fazla müşteri kaybı yaşarsınız ve tavsiyeler alamazsınız.

Ayrıca, bilmediğiniz bir hizmet için, örneğin, sayfa optimizasyonu gibi, işe alım yapmak asla iyi bir fikir değildir.

Bir rol için işe alıma hazır olduğunuzda, görevi kendiniz yürütmek, adayda ne aradığınızı bilmek için iyi bir fikirdir.

Adım 2: İlk müşteriyi edinin

Pazarlama ajansınız, ilk müşterinizi edinene kadar var olmaz.

Bu nedenle, bir web sitesi oluşturmadan, bir logo almadan ve bir ad oluşturmadan önce ilk müşterinizi bulun. İlk müşterinizi bulmanın en iyi yolu, iyi bağlantılara sahip bir endüstri etkileyenini belirlemek ve ardından referans karşılığında ücretsiz bir iş yapmayı teklif etmektir.

Örneğin, Diego Vetencourt, TikTok ajansı Shortzy’yi iş influencer Sam Parr için ücretsiz çalışarak bir yıldan kısa sürede altı rakamlı gelire çıkardı. Yaptıkları anlaşma, Diego’nun belirli bir süre boyunca Sam için ücretsiz çalışacağı ve ardından Sam’ın işten memnun kalması durumunda Diego’ya referans vereceği şeklindeydi.

Bu nedenle, önce hedef pazarınızın saygı gösterdiği etkileyenleri belirleyin ve ardından bu etkileyenler için belirli bir süre boyunca ücretsiz çalışmayı ve karşılığında referansları teklif edin.

Bu aynı zamanda etkileyici örneklerle portföyünüzü oluşturmanın harika bir yoludur ve diğer potansiyel müşterilere göstermek üzere etkileyici örneklerle portföyünüzü oluşturmanın harika bir yoludur.

Etkileyen için yüksek kaliteli iş üretiyorsanız, kısa sürede güçlü bir müşteri portföyünüz olacaktır.

Adım 3: Geri bildirim toplayın ve becerilerinizi geliştirin

Artık müşterilere sahip olduğunuzda, en önemli önceliğiniz onlara mümkün olan en iyi sonuçları sunmak, böylece sizi arkadaşlarına ve meslektaşlarına tavsiye etme konusunda bir zorunluluk hissederler.

Eğer rakiplerden gerçekten daha iyi sonuçlar sunabilirseniz, kendinizi pazarlamaya bile gerek duymayabilir ve müşterileriniz kaybolmayacaktır.

Sunmuş olduğunuz hizmette en iyi olmak için nasıl bir yol izlenir?

Ne yazık ki, öğrenme sürecinde kısa yollar bulunmamakla birlikte, öğrenme hızınızı hızlandırmanıza yardımcı olabilecek birkaç yol bulunmaktadır:

 • Müşteri geri bildirimleri toplama: Müşterilerinize anketler düzenleyerek işiniz hakkındaki düşüncelerini ve sizinle çalışmaktan neleri beğendiklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, sunduğunuz hizmetlerin en çok ve en az değerli bulunan yönlerini sormak da faydalı olabilir. Bu geri bildirimler bazen acımasız olabilir ve gerçek müşterilerinizden sormak size rahatsızlık veriyorsa, ücretsiz çalıştığınız kişilere de sorabilirsiniz.
 • Kalitatif veri toplama:Sayılar yalan söylemez. Sonuçlarınızı her ay ölçün ve kendinizi daha iyi hissetmek için onları manipüle etmeye çalışmayın. Örneğin, SEO hizmetleri satıyorsanız ve trafik oluşturduğunu ancak dönüşümler yapmadığını biliyorsanız, bu gerçekle yüzleşin ve yaklaşımınızı dönüşümleri artırmak için ayarlayın.
 • Bir koç tutma: Müşteri geri bildirimleri ve verileri topladıktan sonra ne yapacağınızı veya hizmetlerinizi nasıl iyileştireceğinizi bilemeyebilirsiniz. İşte bu noktada bir koç tutmak yardımcı olabilir. Intro veya Clarity gibi platformlarda uzmanlarla bire bir koçluk görüşmeleri ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, Copyblogger CEO ve dijital pazarlama ajansı sahibi Tim Stoddart ile bire bir koçluk imkanı sunan Copyblogger Academy adlı bir üyelik grubumuza da katılabilirsiniz.
 • Bir akran grubuna katılma: Mentörler belirli sorunları çözmenize yardımcı olmak için mükemmel olabilir, ancak benzer zorluklarla mücadele eden diğer insanlarla çevrelenmek de faydalıdır. Slack gruplarına katılmayı veya kendi akran grubunuzu oluşturmayı düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, ciddi pazarlamacılardan oluşan ücretli bir gruba katılmak istiyorsanız, Copyblogger Academy’e katılabilirsiniz.
 • Sık sık deneme yapma: Pazarlamacılar genellikle taktikleri bozar çünkü herkes onları kullandığında taktikler etkisiz hale gelir. Bu nedenle, kendi deneylerinizi yaparak neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını belirleyin.

Not: Birçok yeni ajans sahibi ajanslarının bir kişilik takımdan daha büyük görünmesi gerektiğinden endişe duyar, ancak potansiyel müşteriler genellikle gerçek müşteri çalışmasını yapacak genç bir çalışan istemezler. Bu nedenle, tek başına bir danışman olduğunuzu göstermekten çekinmeyin; çünkü müşteriler genellikle bireysel uzmanlar için daha yüksek fiyatlar ödemeye isteklidir.

Adım 3: Belgeleştirilmiş sistemler ve süreçler oluşturun

Becerilerinizi geliştirdikten ve sürekli olarak olağanüstü sonuçlar elde edebildikten sonra, bu süreçleri belgeleyerek bir sistem oluşturmak için zaman ayırın.

Bu, tüm müşterileriniz için tekrarlanabilir sonuçlar üretebilmenize olanak tanır ve müşteri memnuniyetinizi artırmanıza yardımcı olur.

Belgeleştirilmiş sistemler aynı zamanda mükemmel satış araçlarıdır, çünkü müşteriler büyümenize nasıl yardımcı olacağınızı bilmek ister. Kullandığınız sistemleri ve müşteri sonuçlarını göstererek, potansiyel müşterilere sizinle çalışmanın benzer sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olma olasılığını dramatik bir şekilde artırabilirsiniz. Sonuç olarak, muhtemelen daha yüksek bir yüzdeyle olası müşterileri kapatır ve daha yüksek bir fiyat noktasını haklı çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, belgeleştirilmiş sistemler ve süreçler işe alım yapmaya başladığınızda önemlidir.

Eğer çalışanlara adım adım uygulama talimatları verirseniz, büyük olasılıkla solo bir pazarlamacı olarak müşterilere sunduğunuz harika sonuçları çoğaltma şansına sahip olacaklardır.

Ancak, yeni çalışanlara kendi sistemlerini ve süreçlerini geliştirmelerine izin verirseniz genel sonuçlar da zarar görecektir. Daha fazla çalışan işe aldıkça, sorun çoğalacak ve bütün ajans muhtemelen çözülecektir.

Belgeleştirilmiş sistemler ve süreçler nasıl oluşturulur?

Ana pazarlama hizmetinizle başlayın ve ardından bu hizmeti sunmak için kullanılan her adımı yazın. Daha sonra, bu adımı başarmak için kullanılan stratejiyi yazın.

Örneğin, varsayalım ki ana hizmetiniz içerik pazarlamasıdır ve içerik pazarlama sürecinizde aşağıdaki adımlar bulunmaktadır:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Uzman görüşmesi
 • Blog yazısı taslağı
 • Blog yazısı taslağı/onay
 • Sayfa içi optimizasyon
 • İçeriğin tanıtımı

Şimdi bu adımların her birini tam olarak nasıl gerçekleştireceğinize dair adım adım bir kılavuz yazın.

Örneğin, anahtar kelime araştırmasını nasıl yapacağınıza ilişkin bir adım adım kılavuz, uzman röportajlarını nasıl yapacağınıza ilişkin başka bir adım adım kılavuz, blog yazısı ana hatlarını nasıl oluşturacağınıza ilişkin başka bir kılavuz vb. yazarsınız.

Adım 4: Mükemmel Yetenekleri Bulun ve Elde Tutun

Artık, tutarlı bir şekilde mükemmel müşteri sonuçları elde etmenize olanak tanıyan belgelenmiş bir stratejiye sahip, yetenekli bir pazarlamacısınız.

Not: Bu adıma ulaşmak bir gecede gerçekleşmeyecek. Beceri ve süreçleri geliştirmek için muhtemelen aylar harcayacaksınız, bu nedenle bu aşamaya gelmeniz zaman alırsa endişelenmeyin.

Bu temeli atarak artık tüm ajansınızın dağılmasına gerek kalmadan çalışanları işe alabilirsiniz çünkü:

 • İşi kendiniz yaptınız ve bu rol için işe alırken aradığınız becerileri biliyorsunuz.
 • Herkesin sonuçlarınızı yüksek derecede doğrulukla kolayca kopyalayabilmesini sağlayacak kadar stratejiyi yeterince belgelediniz.

Bir sonraki adım, işe almak istediğiniz ilk role karar vermektir. Öncelikle müşteri faturalandırması, vergiler ve diğer gerekli operasyonel süreçler gibi idari görevlerin yükünü hafifletmek için bir asistan tuttuğunuzdan emin olun.

Örneğin, Facebook reklamları sunuyorsanız ve reklam kreatifini tasarlamaktan hoşlanmıyorsanız ve bu konuda pek iyi değilseniz, bunu sizin için yapması için birini işe almayı düşünün.

İlk işe alımlarınızın çoğu aynı zamanda yarı zamanlı veya serbest çalışan olarak işe alınabilir. Örneğin, reklam yaratıcı çalışmalarını sizin için yapması için Dribbble’da birini işe alabilirsiniz.

Basit serbest çalışma için Upwork’e de bakabilirsiniz, ancak bu platformlardaki yetenek seviyesi genellikle vurulur veya kaçırılır.

Bunun yerine arkadaşlarınızdan tavsiye isteyerek başlayın.

Ayrıca ücretli Slack gruplarına, topluluklarına ve kurslarına da katılabilirsiniz. Ücretli topluluklardaki herkesin becerilerini yükseltmeye açık bir şekilde yatırım yapması ve bu nedenle daha öğretilebilir olma ve kaliteli iş sunmaya daha fazla yatırım yapma eğiliminde olması nedeniyle bu yerler genellikle yüksek kaliteli yeteneklere sahiptir.

Serbest çalışanlara ücretli bir test projesi verebilir ve eğer harika bir iş çıkarırlarsa onlara düzenli bir iş göndermek isteyebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: Mükemmel sonuçlar istiyorsanız daha fazla ödeyin. Yeni ajans sahiplerinin çoğu, serbest çalışanlarına eksik ödeme yapıyor ve bu, iş kalitesinde de görülüyor. Mükemmel bir yetenek istiyorsanız, müşterilerden talep ettiğiniz fiyatı artırın ve ardından ek kârı daha iyi yeteneklere yatırım yapmak için kullanın. Başarılı ve sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız bu çok önemlidir.

Muhtemelen ajansınızı serbest çalışanlarla en düşük yedi rakama kadar ölçeklendirebileceksiniz, ancak sonunda aşağıdaki roller için tam zamanlı çalışanları işe almak isteyeceksiniz:

 • Yüksek vasıflı işgücü gerektirir ve hizmetlerinizin temelini oluşturur veya
 • Kapsamlı müşteri iletişimi ve hesap yönetimi gerektirir

Tam zamanlı bir pozisyon için işe alım yapmaya hazır olduğunuzda arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin veya en iyi serbest çalışanlarınızdan birinin şirkete tam zamanlı olarak katılmasını isteyin.

Tam zamanlı görevler için gelecek vaat eden birkaç aday bulduktan sonra, onlara bir test projesi vererek ne kadar iyi performans gösterdiklerini ve onlarla iletişim kurmanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca bir şirket kültürü ve temel değerler oluşturmayı düşünmeye başlamak isteyeceksiniz çünkü bu, zaman içinde kalıcı olacak sürdürülebilir bir şirket kurmanın anahtarı olacaktır.

Adım 5: Müşteri edinme sistemi oluşturun

Kanıtlanmış bir sürece ve sistemi yürütecek doğru kişilere sahip olduğunuzda, işi aksatmadan daha fazla müşteri alabilirsiniz.

Tavsiyeler muhtemelen ilk müşterilerinizin çoğunu oluşturacaktır, ancak sürekli olarak nitelikli potansiyel müşteriler sağlayan daha güvenilir bir gelen strateji istiyorsanız, bir müşteri edinme stratejisi oluşturmanın zamanı gelmiştir.

İyi haber şu ki, yukarıdaki tüm zorlu işleri zaten yaptıysanız bu oldukça kolaydır.

Öncelikle paralel işletmelerle ortaklıklar kurmayı düşünün.

Örneğin, içerik pazarlama hizmetleri sunuyorsanız, halihazırda hedef kitlenize sahip olan web tasarım veya grafik tasarım ajanslarına ulaşın. Onları daha fazla potansiyel müşteri elde etmeye teşvik etmek için size gönderdikleri satışların bir yüzdesini onlara verebilirsiniz.

Şimdi bir gelen pazarlama stratejisi oluşturun.

Bir içerik pazarlama çarkı oluşturmak ve bir miktar SEO çekişi oluşturmak için belgelenmiş süreçlerinizi blog gönderileri olarak yayınlayarak başlayabilirsiniz.

Daha sonra, tutarlı müşteri sonuçları üretmek için bu stratejileri tam olarak nasıl kullandığınızı gösteren bazı örnek olay çalışmaları yazın ve bunları web sitenizde yayınlayın.

Ayrıca örnek olay incelemelerinde Facebook veya Google reklamları yayınlayabilir ve ilgi çekmelerine yardımcı olmak için blog gönderilerini işleyebilirsiniz.

Keşfedebileceğiniz çok sayıda başka gelen strateji var, ancak bahsedilenlerin öncelikli olması gerekiyor.

Olası satış yaratma çabalarınızı önemli ölçüde artırabilecek son taktik, hem kişisel olarak hem de sosyal medyada kendi kişisel markanızı oluşturmaktır.

Müşteri başarıları, ajans kurma konusunda öğrendiğiniz şeyler ve genel pazarlama ipuçları hakkında LinkedIn veya Twitter’da içerik yayınlayarak başlayabilirsiniz.

İnsanlar gönderilerinizi okumaya devam ettikçe, sonunda size güvenmeye başlayacaklar ve bir pazarlama ajansıyla çalışmaya hazır olduklarında size ulaşma olasılıkları artacaktır.

Aslında, seri girişimci Alex Lieberman kısa süre önce bir sosyal medya pazarlama ajansı kurdu ve güçlü sosyal medya varlığı sayesinde tek bir Tweetten 70’in üzerinde gelen potansiyel müşteri elde etti.

Sosyal medyada paylaşım yapmanın yanı sıra konferanslara katılın, akşam yemekleri düzenleyin ve konuşma fırsatlarına başvurun. Birinin güvenini şahsen kazanmak çok daha kolaydır; bu da daha fazla potansiyel müşteriye yol açar ve anlaşmaları daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olur.

Neil Patel ve Eric Siu, büyük ölçüde kişisel markalamayla sekiz ve dokuz rakamlı işletmeler kuran ajans sahiplerinin mükemmel örneklerinden bazılarıdır.

Bu kişilerin podcast’leri var, beyinleri yönetiyorlar ve sosyal medyada güçlü bir varlığa sahipler, bu da yüksek değerli müşterileri tutarlı bir şekilde kapatmayı kolaylaştırıyor.

Dijital Pazarlama Ajansınızı Kurma konusunda Yardım Alın

Çoğu girişimci, bir iş kurmanın ödüllendirici olsa da aynı zamanda çok yalnız da olabileceğini kısa sürede öğrenir. Bu yazıdaki adımların her biri nispeten basittir, ancak mutlaka kolay değildir.

Kaynak; https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin