Pazarlama danışmanı ne yapar?


Yazan: Pazarlama 3.0

Hangi sektörde ve hangi pazarda faaliyet gösterirse göstersin, ister tüketicilere yönelik (Businnes to consumer – b2c) ürün ve hizmetler, isterse şirketler arası (Businnes to businnes –b2b) ürün ve hizmetler üretsin pazarlama günümüzde bir şirketin esas fonksiyonudur.

Ancak bu esas fonksiyonun şirket yönetimlerin tarafından fark edilmesi biraz zaman alabiir. Zira ekonomik koşullar değişmiş olmasına rağmen gerek firma yönetimleri, gerekse orta kademe sorumlular ve çalışanlar alışkanlıklarını oldukça yavaş değiştirirler.

Değişik sektörlerde, değişik pazarlarda, firmaların pazarlama konusundaki yetersizlikleri değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Satış ekipleri kimi zaman rakiplerin sürekli fiyat kırdığı yakınmasıyla gelir, kimi zaman da reklam bütçesi kabarık bir rakibin pazarı ele geçirmeye başladığı söylenir. Sonucu nasıl ortaya çıkarsa çıksın müşterilerin rakiplere yönelmesi veya pazar payındaki gözle görülür küçülme sizin bir pazarlama zaafiyeti içinde bulunduğunuzun göstergesidir.

Bu pazarlama hataları iki şekilde ortaya çıkabilir. Birincisi pazar koşullarındaki değişimdir. Müşterilerinizin ihtiyaçları ve/veya ihtiyaçlarını karşılama şekli siz farkında olmadan değişmektedir. İkincisi pazara yeni giren bir rakip veya mevcut rakiplerden birinin pozisyonunu değiştirerek pazarda hakimiyet elde etmeye başlamasıdır. Bu durum genellikle büyük tanıtım bütçeleriyle veya fiyat kırma operasyonlarıyla gerçekleştirilebilir. Üçüncü neden ise firmanızdaki bir pozisyon değişikliği olabilir. Yani eskiden yaptığınız bir şeyi artık yapmamanız; müşterilerinizle daha az ilgilenmeniz, ürün veya hizmet kalitenizdeki düşüş, satış sonrası ortaya çıkan yetersizlikler ve benzerleri…

Bu tür durumlarda günlük operasyonları yürütme derdinde olan satış ekipleri ve pazarlama departmanlarının yapabileceği pek az şey vardır. Zira Einstein’in dediği gibi, “Sorunların kendilerini yaratan farkındalık düzeyiyle çözülmesi mümkün değildir”.

Bu nedenle firmanıza, pazarınıza, sektörünüze dışarıdan bakacak, pazardaki objektif verileri derleyecek, müşterilerinizin ve pazardaki diger karar vericilerin kafasından geçeni anlayacak bir pazarlama danışmanına veya pazarlama danışmanlarına ihtiyacınız vardır.

Türkiye’de pazarlama danışmanlığı alanında uzmanlaşan ilk firma olan Portakal Pazarlama Danışmanlığı bu ihtiyacınızı size en uygun fayda/maliyet oranıyla ve en kısa sürede çözer.

Portakal Pazarlama Danışmanlığı’nın yıllar içinde elde ettiği birikilmle, nitel araştırma tekniklerini kullanarak geliştirdiği özel metodolojisi, size en objektif pazar analizi raporları ve müşteri içgörülerini sunar.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin