Pazarlama ekibiniz bu önemli 9 niteliğe sahip mi?


Yazan: Jayson Demers

Çeviren: Berfu Ervakit

Ekibinizde iyi bir iletişim, liderlik, hedef odaklılık ve en önemlisi de tutku var mı? Değilse, yapılacak işiniz var.

Basketbol, inşaat ve Marvel süper kahramanlarında olduğu gibi pazarlama, insanlar birlikte bir takım olarak çalıştıklarında en iyi sonuçlarını gösterir. Pazarlama ekibinizin büyük olması gerekmez – sadece siz, bir ya da iki serbest çalışan ya da onlarca insana sahip tüm bir departman olabilir – ancak mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için herkesin birlikte çalışması gerekiyor.

Her ne kadar farklı endüstrilerdeki ekipler ve farklı ihtiyaçlara sahip şirketler için her zaman bir miktar farklılıklar olsa da, ekibi son derece etkili kılacak dokuz temel nitelik var.

Ekibiniz bu önemli dokuz niteliği sergiliyor mu?

1. Uzmanlık

Online pazarlama inanılmaz derecede farklı bir dünya haline geldi. Anlaştığınız iş ortaklarına gönderdiğiniz reklamlara içerik yazmada, itibar ve farkındalıkta karşılıklı kazançlar elde etmek için kullanabileceğiniz yüzlerce farklı strateji ve taktik bulunuyor.

Buna göre, en iyi ekip, hepsi de daha geniş bir yelpazedeki görevlerde başarılı olan genelcilerden ziyade, alanlarında uzman olarak nitelendirilen benzersiz uzmanlardan oluşan ekipler olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle, her bir bölgede etkinliğinizi artırabilir, yalnızca genel bir bakıştan ziyade ayrı bölümlerde mükemmelleşebilirsiniz.

2. İletişim

En iyi pazarlama ekiplerinin açık, kusursuz ve sık iletişim kuran ekipler olduğu bir sır değil. Ekip liderlerinin, takım üyelerine doğru ve net bilgi vermeleri gerekiyor ve ekip üyeleri, idam etmeye çalışırken herhangi bir zorluk veya değişiklikle karşılaşırsa proaktif olmalılar.

İletişim, aynı zamanda, bireylerin problemleri birlikte çözmesine, bir başkasının yollarına çıkmasını önlemeye ve işler değiştiğinde bile hızlanmaya devam etmeye yardımcı olur.

3. Koordinasyon

Pazarlama fikirlerin temelinde kuruluyor ve her seferinde en iyi fikri yalnızca bir kişinin bulması pek olası değil. Tek başına bir fikir üretmek yerine, en iyi takımlar birlikte çalışarak mümkün olan birden fazla fikir üretebilir ve  en iyi objektif seçeneği bulmak için birlikte çalışırlar.

Koordinasyon, ekip üyeleri arasında sorumlulukların dağılımına gelince de oldukça önemli; bir üyenin daha hafif bir iş yükü varsa, başkalarından ek sorumluluk alabilir. Birden fazla takım üyesi en iyi grup sonuçları için zamanlamayı ve teslimatı koordine edebilir.

4. Liderlik

Her üyenin eşit seviyede olduğu bir pazarlama ekibi fikri ne kadar iyi olsa da, bir ekibin olabildiğince verimli çalışması için o ekipte bir lider mutlaka bulunmalı. Ekip lideri vizyonu oluşturmaktan, büyük kararlar almaktan ve nihai olarak ekibin eylemlerinden sorumlu olmalı.

Bu sadece daha yumuşak bir iletişim ve daha az anlaşmazlık ortaya çıkarmaz; aynı zamanda karar vermeyi bir, tekil noktaya götürür.

5. Hedef odaklılık

Pazarlama ekibindeki herkesin, hem kendi yazı yeteneğini geliştirme gibi kişisel hedeflere hem de organik trafikte belirli bir artış sağlamak gibi takım hedeflerine yönelik çalışması gerekiyor.

Hedefler, herkesin daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olan bir ekip için iskelet temelli bir çerçeve konumunda. Bu direktif odağı olmadan, takımlar daha büyük resmi görmezden gelebilirler. Amaçlarına her zaman ulaşamıyor olsalar da, hedef odaklı ekipler genellikle daha iyi performans gösterir.

6. Belirleme

Pazarlamanın engellerle dolu olduğu bir gerçek, ancak en iyi pazarlama ekipleri engellerin yollarına çıkmasına izin vermez – en azından bu durum uzun sürmez. Belirleme, ekip üyelerinin en korkutucu zorlukların üstesinden alternatif çözümler ve geçici çözümler bulmasına yardımcı olur. Düpedüz vazgeçmek yerine tüm olası seçenekleri tüketene kadar çalışmaya devam edebilirler.

7. Esneklik

Pazarlama, teknoloji, trendler ve rakipleri tarafından etkilenir – bunların hepsi sürekli bir akış halinde. Çoğu zaman, bu, artık kullanmayacağınız için yıllarca kullandığınız bir stratejiyi bırakmak veya daha etkili bir başka stratejinin ortaya çıkması anlamına geliyor.

Ayrıca, uzun süredir tuttuğunuz bir varsayımdan vazgeçmeniz veya daha önce hiç sahip olmadığınız yeni sorumlulukları kabul etmeniz anlamına da gelebilir. Bu nedenle, iyi bir pazarlama ekibinin, bu değişikliklere cevap verebilecek kadar esnek olması gerekiyor. Bu hem ekip hem de bireysel taahhütleri gerektiriyor, bu yüzden bunu her iki alanda da arayın.

8. Hesap verebilirlik

Stratejilerinizden biri başarısız olursa (zayıf yön ya da kötü yürütme nedeniyle), kim bu başarısızlığın sorumluluğunu alacak ve iyileştirmenin bir yolunu bulacak ve kim suçu başkasına atmayı deneyecek? Pazarlama ekiplerinin tamamen mükemmel olduğunu söyleyemeyiz, ancak hatalarını özgürce itiraf eden ve bunları telafi etmeye çalışan ekiplerin bir adım önde olduğu bir gerçek.

9.Tutku

İşlerine karşı tutkulu çalışanlar, yaratıcı olmayı ve çalışmalarında gurur duymayı severler ve bu nedenle en iyi sonuçları vermeleri sürpriz olmaz.

Bu niteliklerden herhangi birinin eksik olduğunu fark ederseniz, bunun birkaç olası nedeni olabilir. İlk varsayımınız genelde, yanlış kişileri işe aldığınız ya da işe aldığınız kişilerin yeterince iyi iş yapmaması olur bu doğru olabilse de, başka açıklamalar da mevcut.

Sorun, yön eksikliği, mevcut sinerji gibi konularda geçici bir sıkıntı ya da yürütülen projenin niteliği gibi diğer değişkenlerin etkisi olabilir.

Bu sorunları onarmak veya ilk kez değerlendirmek isterseniz, ekibinizi başarılı, iyi yağlanmış bir makine olarak çalıştırmak için mevcut ekibinizi analiz etmeniz ve gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekiyor.

 
Kaynak: https://www.entrepreneur.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin