Pazarlama hakkında en iyi 5 belgeselYazar: Kambercan Kaplan

Pazarlama ve reklamcılık dünyası sürekli gelişen ve trendlerle birlikte değişen canlı bir organizma gibi hareket eden yaratıcı bir sektördür. Pazarlama alanında çalışan insanların sürekli yaratıcı fikirlere açık olup yeni kreatif düşünceler üretmesi gerekmektedir. Fakat, her yaratıcı alanda çalışan insanlar gibi, pazarlama alanında çalışan insanların da ilhama ihtiyacı olabilir. Bu yüzden, sizin için ilham kaynağı olabilecek, pazarlama hakkında 5 belgesel derledik.

1- The Century Of the Self – 2002 / IMDB puanı 8,8

YouTube player

 

The Century Of The Self, pazarlama ve reklamcılık sektörlerinin kullandığı psikolojik yöntemleri masaya yatıran ve toplulukların, kampanyalar ve algı çalışmaları üzerine nasıl değişimler geçirdiğini sorgulayan bir sistem eleştirisine sahiptir. Freudian teorisine dayalı bu belgesel, çalışmaları nedeni ile tartışmalara sebep olan ünlü nörolog Sigmund Freud‘un geliştirdiği yöntemlerin nasıl pazarlama dünyasına aktarıldığını ve bu yöntemler aracılığıyla nasıl toplumun düşüncelerinin ve arzularının yönlendirildiğini gösterir.

2- SOCİAL DİLEMMA – 2020/ IMDB puanı 7,6

YouTube player

 

SOCİAL DİLEMMA, Milyar dolarlar değerindeki sosyal medya aplikasyonlarının geliştiricileri tarafından ve bir zamanlar köklü teknoloji şirketlerinde çalışmış insanların geliştirdikleri algoritmalar ile insanlığın nasıl karar mekanizmasını değiştirilebileceği hakkında derin örnekler verir. Aplikasyonların, algoritmalar sayesinde kişiselleştirilmiş pazarlama biçimleri ve sosyal medya pazarlamacılığının arkasındaki temelleri masaya yatıran bu belgesel, aynı zamanda sosyal medyanın arka yüzünü, onu geliştiren çalışanların dilinden duymamıza yardımcı oluyor.

3- Helvetica – 2007/ IMDB puanı 7,6

YouTube player

 

Bazı yazılarla neden daha çok sık karşılarız hiç düşündünüz mü? Helvetica, dünyadaki en çok kullanılan yazı tipinin arkasındaki hikayeyi, grafik dizayn ve global görsel anlatının nasıl işlenmesi gerektiğini ve yazı tipinin arkasındaki psikolojinin, tipografi alanında çalışan değerli insanlar tarafından açıklar.

4- Video Games: The Movie – 2014/ IMDB puanı 6,1

YouTube player

 

Video oyunlarının tarihine daldığımız bu eğlenceli belgeselde, video oyunlarının eskiden günümüze gelişimine tanık olurken, aynı zamanda dijital bağımlılığın psikolojisine, dijital ürünlerin nasıl pazarlandığına ve kullanıcıların ilgisini nasıl çekebildiklerine tanık olacağız.

5- Freakonomics: The Movie – 2010/ IMDB puanı 6,3

YouTube player

 

2005 yılında aynı adla çıkmış olan Freakonomics kitabının film haline getirilmiş olan belgesel, insanların neden bazı şeyleri diğerlerine tercih ettiğini, tercihlerimiz ve motivasyonlarımızın altında yatan psikolojinin temelini sorgulayan bir belgeseldir.

 

Kaynaklar;

  1. www.entrepreneurshandbook.co
  2. www.imdb.com
  3. www.unbounce.com

 

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin