Pazarlama içeriği üretenlere 5 ipucu


Yazan: Graham Rand

Çeviren: Aslı Yarımoğlu

Zorlayıcı pazarlama kopyasını oluşturmak, hayranlarınız için değer sağlamak anlamına gelir. Bu bir gecede olmaz. Aslında, çeşitli kitleye anlamlı ve etkileyici olacak pazarlama içeriği yazmak çok büyük bir görevdir. Bu beş ipucu yeni başlayanlar için stratejik bir başlangıç noktası sağlarken daha deneyimli insanlar için daha derin bilgelik sağlamakta.

İpucu 1: Sonunu akılda tutarak başlayın

Başarılı pazarlamanın ilk ilkesi bir vizyona sahip olmaktır. Bu vizyon, ürün ve hizmetleri satmanın ötesinde, markanın dünyaya nasıl bir izlenim bırakacağına odaklanmalıdır. Bunun dünyayı değiştiren bir şey olması gerekmiyor. Örneğin, bir şirket küçük çocuklar için eğitici video oyunları satıyorsa, en eğlenceli eğitsel oyunları piyasadaki herhangi bir yerden sunma vizyonuna sahip olabilir. Bu, bu hedefe odaklanan pazarlama içeriği yazmaya, örneğin okuyucuya ilginç bir şey öğreten eğlenceli içerik yazarak yapılabilir.

Okuyucularını (veya dinleyicilerinin çocuklarını eğitmek ve eğlendirmek) amaçlayan bu şirket sıkıcı iş fikirli bir yazı yazarsa başarısız olmaya kararlıdır. Yazının sonunu akılda tutarak ve bir vizyon sahibi olmakla başlayarak, başarılı bir kampanya için hazırlanabilirler.

İpucu 2: Tüm pazarlama kopyaları için tek bir kişiyi kullanın

Pazarlama kopyası, bir işletmenin müşterileri ile doğrudan konuşması gereken az sayıdaki şanstan biridir. Bu nedenle, bir komitenin pazarlamasını engellemek kritik önem taşır. On farklı insan pazarlama öncesi pazarlama kopyasını onaylamaya ihtiyaç duyarsa, iyi içerik oluşturmak için hiçbir umut olmayacaktır.

Bir veya iki kişinin tüm markanın pazarlama kampanyasının kişilik özelliklerini tanımlaması cesaret ister. Şirketlerin bunu yapmasının bir nedeni var, o da işe yaradığı için. Tabii ki, ilk önce pazarlama kopyasına göz kulak olmak gerekir. Bu, gözetimsiz radikal bir fikir değil, mümkün olduğunca “eller kapalı” yaklaşımınn lehine bir hatırlatmadır.

İpucu 3: Dönüşüme odaklanın

Beğenilenler ve görüşler harika, ancak bir işletme sadece popüler olmakla hayatta kalamaz. Pazarlama materyalinin başarısını, size ödeme yapan müşterilerin beklentilerine ne kadar iyi dönüştürdüklerine bakarak ölçün.

Deneme ve keşfetmeye istekli olarak başlayın. İpucu 2 gibi, birisinin kişiliğinin yazıların başlangıç tonunu dikte etmesine izin verin. Zaman geçtikçe ve analiz etmeniz için yeterli veri varsa, istatistiksel bilgi edinmenin ve işletmenin dönüşüm oranını artırmak için gerçekleştirebileceği belirli işlemleri araştırmanın tam zamanı. Sonuçta, bir kampanya ödeyen müşterilere dönüştürmek için yeterli sayıda kişiyi bulursa, çalışır. Hikayenin sonu.

İpucu 4: Soru sorun

İnsanlar bugünlerde konuşmaya dahil olmayı umuyorlar. Bir marka onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyerek pazarlarlarsa, can sıkıcılıkla tepki gösterebilirler. Yetki sesine kapılmak yerine, potansiyel müşterilere eşit olarak konuşmayı deneyin. Onlara görüşlerini sorun. “Bizim içeceğimiz en iyisidir ve inansanız iyi edersiniz!” demek yerine, i daha yumuşak bir yaklaşımla “Yeni şaşırtıcı içeceğimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?” demelisiniz.

Soru sormak ilk başta garip gelebilir. Markanızın hayran kitlesi bunun için kullanılamaz,  yanıt vermeye başlamadan önce biraz denemeniz gerekir. Unutmayın ki hiç kimse cevaplanmayan soruların farkına varmaz, yalnızca başarılı girişimlerden gelen konuşmaları görürler.

İpucu 5: Cevap verdikleri zaman devam edin!

Soruyu sormak yeterli değil. Pazarlama kopyasını yazan kişi aynı kişi olmasa bile, birileri sosyal medya platformlarına göz kulak olmaya ve yorum yapan herkese cevap vermeye görevlendirilmelidir.

Sosyal medya gürültülü bir dünya ve herkes kabul edilmek istiyor. Marka hesabından “teşekkür ederim” kadar basit bir şey, bir hayranı ayarlama veya ürününüzü satın alma şeklinizi ayarlama konusunda fark yaratabilir.

Kaynak: https://martech.zone

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin