Pazarlama iklim değişikliği geliyor mu? Yoksa zaten burada mı?Yazar: Content Marketing Institute Team
Çeviren: Cemre Aslan

Baş pazarlama görevlileri, sosyal reklamcılık, dijital video reklamcılığı ve etkileyicilere yaptıkları yatırımları artırdı. Ankete katılanların çoğu, arama tabanlı reklamcılığa yaptıkları yatırımı da azalttı.

Bu yatırım seçenekleri, tüketici dünyasında olup bitenleri yansıtıyor. Dikey arama ve üretken AI’nın büyümesiyle birlikte İnternet aramaları giderek daha az kullanışlı hale geldi.

Push içeriğin (bir TikTok) yükselişi aynı zamanda alakalı, hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş içeriğin artık kullanıcının içeriği bulması yerine (bir arama) kullanıcıyı bulması anlamına gelir. Robert, bu sonuçların, pazarlamacıların kitlelere etkileyici kişiler ve sosyal içerik aracılığıyla ulaşmada arama yoluyla olduğundan daha başarılı olduğu pazarlama iklim değişikliğine işaret edip etmediğini merak ediyor.

CMO’lar, bütçelerin strateji başarısına izin vermediğinden yakınıyor

Ancak tüketici davranışındaki bu değişiklik, Gartner CMO anket sonuçlarının başlığı değildi. Bunun yerine, pazarlama bütçeleri geçen yılla uyumlu olmasına rağmen 2023 stratejilerini tam olarak uygulamak için yeterli bütçeleri olmadığına inanan CMO’ların %71’ine odaklandı ve gelirin %9’unun biraz üzerinde hafif bir düşüş yaşadı.

Robert, “Bütçeler salgın öncesi seviyelere dönmüyor gibi görünüyor” diyor. Bu yüzden, Gartner’ın yıllık anket bütçe rakamlarını kullanarak bir grafik oluşturdu. 2022’deki pandemi rota düzeltmesi dışında, CMO bütçelerinin 2016’dan bu yana istikrarlı bir şekilde düşen trend çizgisini ortaya koyuyor.

Yedi yıl, pazarlama bütçelerinde gerçek bir trend oluşturuyor mu? Gelir yüzdesi olarak bütçeler daha da düşebilir mi? Bunun bir önemi var mı?

Bunun yerine, Robert, pazarlamacıların pazarlamanın etkisini şirketin toplam gelirinin bir yüzdesi olarak ölçmenin pazarlamanın etkinliğini gerçekten değerlendirip değerlendirmediğini sorması gerektiğini söylüyor.

Pazarlama bütçesindeki bir azalma, gelir payında bir düşüşe yol açar mı? Yoksa pazarlama daha verimli ve harcanan dolar başına daha fazla gelir mi sağlıyor? Yoksa medyanın demokratikleşmesi maliyetleri düşürdü, bu nedenle aynı miktarda pazarlama bugün daha mı ucuz? Yoksa başka bir şey mi?

Gartner, verimlilik düşerken pazarlama maliyetlerinin arttığına inanıyor gibi görünüyor – bu iki şey “CMO’ların harcama gücünü sıkıştırıyor.” Araştırma, CMO’ların %75’inin 2023’te kârlı büyüme sağlamak için daha azla daha fazlasını yapma baskısı ile karşı karşıya olduklarını belirtti. Pazarlamacıların %86’sı, sürdürülebilir sonuçlara ulaşmak için pazarlama işlevlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi.Elbette hiçbir pazarlamacı “Pazarlama ekibimin çok fazla zamanı ve parası var” demedi. Yani bu Gartner sonuçları bizi şaşırtmadı.

İronik bir şekilde, pazarlamacılar da üretkenliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için yeni teknoloji satın almak ve uygulamak için değerli şeyler yaratmaktan daha fazla zaman harcıyor. (Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, teknoloji bu yılki en büyük bütçe kalemi artışını elde etti.) Bu girişimler genellikle süreci yavaşlatır.Tüm bu bütçe verileri, Robert’ı stratejik pazarlamanın beş C’sini (koordinasyon, işbirliği, konteynerlerden önce içerik ve kanallar) yeniden düşünmeye yöneltti. “İçeriğe ve içeriğin nasıl yönetildiğine gelince, silolara ayrılmış ekiplerinizin tek bir hakikat kaynağıyla koordine olduğundan emin olun” diyor. “İşbirliği yapmalarını, tutarlı fikirler planlamalarını ve birden çok kapsayıcıda yeniden kullanılabilecek içerik geliştirmelerini sağlayın. Yalnızca değer gösterebileceğiniz kanalları kullanın.”

Gartner bile aynı fikirde. CMO’ların senaryo planlamasını ikiye katlamaları ve yakın vadeli yürütme ile gelecekteki yetenekleri geliştirmelerini sağlayan yatırımları dengelemeleri önerilir.

Link: https://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin