Pazarlama iletişiminde yükselen aktör: Canlı yayın


Yazan: Melisa Sarıçiçek

Dijital Pazarlama’da canlı yayın videoları, videonun yerini alabilecek mi?

Günümüzde içerik pazarlamada çevrimiçi ortamın aktif kullanılmasının işletmeler için önemi yadsınamaz. Offline pazarlamanın yerini online pazarlama aldığından beri hem büyük hem küçük şirketler için rekabet daha da arttı. Çevrimiçi ortamın şirketler için sağladığı en önemli avantaj neredeyse eşit koşullara sahip olmaları oldu. Her firma, içeriğini pazarlamak için web siteleri, bloglar ve sosyal medya platformlarını tercih edebilir. Çünkü offline pazarlamanın aksine online pazarlamada çok büyük bütçelere sahip olmaksızın iyi bir sosyal medya planlamasıyla başarılı bir pazarlama stratejisine ulaşabilirsiniz.

Sürekli gelişen bir mecrada firmanın pazarlama stratejisi

Her şirket neredeyse eşit koşullara sahipse, içerik pazarlamada diğerlerinden farklı bir şekilde nasıl ön plana çıkabilir? Bir firmanın içerik pazarlarken kullanacağı en iyi yöntem inbound stratejisidir. Başka bir deyişle, firmanın içerik pazarlarken amacı markanın ilgi uyandırması ve müşteriyi çekmek… Çevrimiçi ortam, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak sürekli yeni fırsatlar yaratan bir mecra olarak karşımıza çıkarken, şirketler içerik pazarlamasını yeni trendleri aktif olarak takip ederek ve kullanarak, yapmalıdır.

2018 yılında Wyzowl’un yaptığı ‘’Video Pazarlamanın Durumu 2018’’ araştırmasına göre, insanların %72’si bir hizmet veya servis hakkında bilgiye ulaşmak için okumaktansa, video izlemeyi tercih ediyor. Yine aynı araştırma kapsamında, işletmelerin %81’i bir pazarlama iletişimi aracı olarak videoyu tercih ediyor. Bu bilgiler dahilinde 2018 yılında Youtube’un, Google’dan sonra en çok tıklanan arama motoru olmasına şaşırılmamalı.

Web siteleri, e-mail pazarlaması veya bloglar dışında videonun bir pazarlama aracı olarak ön plana çıkmasının nedeni potansiyel müşteriler için bir şeyler okumaktansa, izlemenin daha eğlenceli olması ve daha kolay bir yöntem olması sayılabilir. Çünkü insanlar bilgisayarlarını sürekli yanlarında taşımak yerine, cep telefonlarını aktif olarak kullanmayı tercih ediyor. Cep telefonları üzerinden bir şeyler okumak ise bilgisayar üzerinden okumaktan daha zahmetli.

Firmalar için avantajı ise iyi hazırlanmış bir video ile müşterinin daha kolay etkilenebilmesi. Videonun lider olduğu bir dönem içerisinde hayatımızda var olan ancak daha çok gözümüze çarpmaya başlayan bir seçenek olan canlı yayın videoları içerik pazarlama da tercih edilebilir bir araç olarak kullanılabilir mi?

Her yerde aktif olarak var olmamızı sağlayan yeni bir kanal: Canlı yayın videoları

İnsanlar tarafından cep telefonları daha aktif kullanılan cihazlardır. Son zamanlarda, çevrimiçi ortamda canlı yayın videoları ön plana çıkmaya başlayan bir aktör olarak yerini aldı. Canlı yayın videolarının hayatımıza girişi YouNow sayesinde 2011 yılında başladı. 2014 yılında Snapchat’in platformlar arasında yer edinişi, Twitter’ın 2016 yılında sosyal platformlarına entegre edilen canlı akış uygulaması Periscope’u satın alması! Nisan 2016’da Facebook’un Facebook Live’ı başlatması ve 2018 yılında Instagram’ın IGTV’yi tanıtması ile canlı yayın videoları günlük yaşamımızda yer buldu.

Örneğin, insanlar konferanslara veya seminerlere fiziksel olarak katılmaktansa, online olarak katılmayı tercih etmeye başladılar ya da bir konsere gittiklerinde canlı yayın başlatarak takipçilerine ve arkadaşlarına online bir şekilde bunu izletme fırsatı sunabiliyorlar. Daha spesifik bir örnek vermek gerekirse, artık insanlar arkadaşlarıyla canlı yayında fiziksel buluşmaya ihtiyaç duymadan görüşmeyi, bir kafede buluşmaya tercih ediyorlar.

Kısacası, canlı yayın uygulamaları gün geçtikçe daha çok popülerleşmeye başladı. Sosyal medya platformlarında yer edinmeye başlayan canlı yayın özelliği sayesinde birçok yayın akışı seçeneğine ulaşabiliyoruz ve o yayınlara katılabiliyoruz. En son olarak ise 2019 yılının Şubat ayında LinkedIn tarafından LinkedIn Live adlı canlı yayın özelliğinin yayına alınacağının duyurulması ile firmalar için yeni bir kapı açılmış oldu. LınkedIn’i diğer sosyal medya platformlarından ayıran en önemli özellik iş dünyasının sosyal ağ platformu olmasıdır. Kendi platformunda yayınlanacak olan canlı videoların içerik kapsamları; konferanslar, ürün tanıtımları, soru-cevap etkinlikleri, uzmanlar tarafından yürütülen diğer etkinlikler veya şirketlerinin ofislerinden görüntüler, gelir açıklamaları gibi konseptlerden oluşacak.

Şirketlerde ve işletmelerde yeni bir araç

Yazının başında belirttiğim gibi içerik pazarlamada önemli olan müşteriyi çekmek ve markanın bilinirliğinin artmasıdır. Bunlara ek olarak ise müşteri için markanın güvenirliğinin de sağlanmasıdır. Canlı yayın özelliği kullanılarak Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında, fenomenler tarafından içerik pazarlaması yapılabilir, potansiyel müşterinin ya da tüketicinin dikkatini çekilebilir, potansiyel müşteri dışındaki insanlar arasında da marka bilinirliğini arttırılabilir ve markanın güvenirliği konusunda alıcı için imaj yaratan yeni bir araç olarak kullanılabilir.

Bunlardan ayrı olarak, bir şirketin LinkedIn gibi kurumsal hesapları içeren sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayın videoları paylaşması pazarlama iletişiminde olumlu bir etki yaratacaktır. Çünkü sadece bir ürünün içerik pazarlaması yapılmayacak. Şirketin fiziksel görüntüsü çevrimiçi ortama aktarılabilecek, soru-cevap videoları ile müşteri ve firma arasında aktif bir iletişim kurulabilecek. Bu noktada, müşterinin firmaya güven duygusu sağlanabilecek veya pekiştirilebilecektir.

Bunlardan ayrı olarak, canlı yayın videoları şirketlerin influencerlar için veya video çekimi için ayırdığı bütçeleri azaltılabilecek bir seçenek olarak da ön plana çıkabilir. Dolayısıyla, iletişim pazarlaması kapsamında işletmeler tarafından canlı yayın videoları, video yerine tercih edilebilir bir yöntem olarak ve dijital pazarlamada kullanılabilecek yeni bir araç olarak karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Kaynaklar:
https://pazarlamasyon.com/videolarin-pazarlama-uzerindeki-guclu-etkisi/
https://www.survivor.com.tr/icerik-pazarlamasinda-videodan-daha-iyisi-canli-yayin/
https://www.medyaloji.net/son-haber/yeni-bir-canli-yayin-servisi-linkedin-live_23665151.html
https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics-2018/

Görsel: pixabay.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin