Pazarlama Kampanyalarının Başarısı Nasıl Ölçülür?
Pazarlama Kampanyalarının Başarısı Nasıl Ölçülür?

Günümüzün pazarlamacıları, pazarlama kampanyalarının ne kadar iyi performans gösterdiğine dair fikir veren çok sayıda veriye erişime sahip. Daha da iyisi, bu verileri gerçek zamanlı olarak izlemek ve eyleme dönüştürülebilir hale getirmek için çok sayıda araç mevcuttur. Bir strateji beklentilerin altında kalıyorsa pazarlamacılar anında ayarlamalar yapabilir. Eğer bir taktik olağanüstü sonuçlar veriyorsa, onu güçlendirmek için hızlı hareket edebilirler.

Son zamanlarda pazarlamacılar, kampanyalarının hedefe ulaştığını ve işletmeye değer kattığını gösterme konusunda daha fazla baskı hissediyorlar. Ekonomik belirsizlik, birçok şirketin maliyetleri düşürmenin yollarını aramasına neden oluyor ve pazarlama bütçeleri genellikle kesintiler arasında ilk sırada yer alıyor. Kampanyaların aslında hedeflerine ulaştığını ve bunu verimli bir şekilde yaptığını gösteren net ölçümler , bütçeleri büyük engelden kurtarabilir ve hatta belki de pazarlama ekiplerinin harcayacak daha fazla dolar elde etmesine yardımcı olabilir.

Bu nedenle, pazarlamacıların pazarlama kampanyalarının başarısını nasıl ölçeceklerini anlaması hayati önem taşıyor ve bunun nasıl yapılacağı da bu makalede inceleyeceğimiz konu.

Bir Pazarlama Kampanyasının Başarısını Ölçmek Ne Anlama Gelir?

Pazarlama kampanyası ölçümünde yeniyseniz, kısa bir açıklama: Pazarlama çabalarınızın kampanya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmadığını belirlemek için yapılandırılmış bir süreçtir. Kampanyanızın performansına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapmak için bu yazının ilerleyen kısımlarında sunacağımızlar gibi metrikleri ve temel performans göstergelerini (KPI’ler) kullanmayı içerir.

Pazarlama Kampanyalarını Ölçmek Neden Önemlidir?

Pazarlama kampanyanızın hareket halindeyken nasıl performans gösterdiğini bilmeniz gerekir; aksi halde nasıl zamanında iyileştirmeler yapabilirsiniz? Hedef kitlenizin hoşuna gitmeyen mesajlar kullandığınızı keşfetmek veya daha fazla dönüş yapmanıza yardımcı olacak belirli bir taktiğe daha fazla odaklanmak için önemli bir fırsat olduğunu öğrenmek için kampanyanın sonuna kadar beklemek istemezsiniz. tıklamalar dönüşümlere dönüşür.

Pazarlama kampanyası ölçüm sürecinden topladığınız bilgiler , gelecekteki kampanyaları optimize etmek için de kullanılabilir . Ayrıca, paranızı boşa harcamadığınızdan emin olabilirsiniz ve paydaşlarınıza pazarlama kampanyalarınızın gerçekten olumlu bir etki yarattığını gösterecek kanıtlara sahip olursunuz.

Pazarlama Kampanyalarını Ölçmek İçin İzlenecek 7 Adım

Pazarlama kampanyası ölçümüne nasıl başlarsınız? Bu yedi adım, pazarlama kampanyasının etkinliğini nasıl ölçeceğiniz konusunda sağlam bir yaklaşım geliştirmenize yardımcı olabilir.

1. Adım. Net Hedefler Belirleyin

Pazarlama kampanyası performansını izlemek için, başlangıçtan itibaren hangi spesifik hedeflere ulaşmak için çalıştığınızı bilmeniz gerekir. Daha fazla gelir elde etmek, abonelikleri artırmak, satış ekibi için daha fazla potansiyel müşteri ortaya çıkarmak, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamanızı iyileştirmek mi yoksa yalnızca marka bilinirliğini mi artırmak istiyorsunuz ?

Amacınız ne olursa olsun, çabalarınızı yönlendirmeye yardımcı olması için hedefler ve temel sonuçlar (OKR’ler) veya SMART hedefleri gibi resmi bir teknik kullanmayı düşünün:

  • SMART: Bu kısaltma “belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı” anlamına gelir. SMART hedefleri aslında OKR çerçevesini kullanırken belirleyeceğiniz temel sonuçlardır. AKILLI hedefler “Hedefimiz nedir?” sorusuna odaklanır. OKR’ler ise birbiriyle bağlantılı iki soruya odaklanır: “Hedefimiz nedir ve ona nasıl ulaşırız?”

Hangi yöntemi kullanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Bu makale bazı rehberlik sağlamaya yardımcı olabilir.

Adım 2. KPI’ları tanımlayın

Pazarlamadaki temel performans göstergesi (KPI), kampanyanızın belirlediğiniz hedefler doğrultusunda nasıl performans gösterdiğini ölçmek için kullanabileceğiniz sayısal değere sahip bir ölçümdür. Dönüşüm oranı ve hemen çıkma oranı KPI örnekleridir. Bu yazının ilerleyen kısımlarında, kampanyanızın hedeflerine ve ulaşmakta olduğunuz temel sonuçlara bağlı olarak takip etmek isteyebileceğiniz bunlara ve diğer bazı KPI’lara bakacağız.

3. Adım. Kampanya Zaman Çerçevesini Belirleyin

Hedeflerinizi ve KPI’larınızı göz önünde bulundurarak bir sonraki adımınız, pazarlama kampanyanızla ilgili verileri izlemek ve ölçmek için bir başlangıç ​​noktası ve bir bitiş noktası tanımlamaktır. Zaman çerçeveniz ister günler, ister haftalar, hatta aylar olsun, ölçüm için belirlenmiş bir zaman çerçevesi oluşturmak, hedeflerinize doğru ilerlemenizi izlemenize ve istediğiniz kilometre taşlarına ulaştığınızdan emin olmak için yol boyunca gerektiği gibi ayarlamalar yapmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 4. Ölçüm Programı Oluşturun

Ölçümün kampanyanın yaşam döngüsü boyunca gerçekleşmesi gerektiğinden, zaman içindeki değişiklikleri tespit etmek için bir ölçüm planı geliştirmek isteyeceksiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, hedeflerinize göre performansını ölçmek için bir kampanyanın bitmesini beklerseniz, sonuçları iyileştirecek değişiklikler yapmak için hayati fırsatları kaçırabilirsiniz.

Adım 5. Doğru Pazarlama Araçlarını Seçin

Pazarlama kampanyası ölçümü için doğru araçları kullandığınızdan emin olun. Örneğin kampanya sosyal medyayı içeriyorsa Twitter veya Instagram gibi ilgili platform tarafından sağlanan analiz araçlarını kullanmaya çalışın.

Başka bir araç olan Google Analytics ücretsizdir ve pazarlamacılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İnsanların web sitenize nasıl, neden ve nereden geldiklerini belirlemek açısından çok etkilidir.

Google Analytics’teki performansı daha kolay takip edebilmek amacıyla kampanyanız için özel bir URL kullanmaya da karar verebilirsiniz. Bu durumda, pazarlama kampanyası ölçüm araçlarınıza Google Kampanya URL Oluşturucu’yu eklemeyi düşünebilirsiniz . ( Bu makale bunun nedenini açıklamaya yardımcı olur.)

Müşteri tabanınızın önemli bir kısmı sizden telefonla randevu veya satın alma işlemi planlamak için arıyorsa, çağrı izlemeyi düşünmeyi düşünebilirsiniz . Bu yazılım, çevrimiçi dönüşümlerinizi ölçtüğünüz hassasiyetle, sağladığınız telefon görüşmesi dönüşümlerini de ölçmenize olanak tanır.

Adım 6. Karşılaştırmalar Oluşturun

Daha önce de belirtildiği gibi, bir kampanyanın yalnızca nihai sonuçlarını ölçmeyin. Kampanya boyunca ilerlemeyi ölçebilmeniz ve sizi başarıya götürecek hedefleri belirleyebilmeniz için, ölçüm süreci boyunca kıyaslamalar oluşturun ve bunları ölçüm planınıza ekleyin (bkz. Adım #4).

Adım 7. Sonuçları Sunmak için Bir Kontrol Paneli Oluşturun

Kampanyanızın başarısını ölçmek için çok çalışıyorsunuz ve bu süreçte çok fazla veri topluyorsunuz. Sonuçlarınızı paydaşlarla ve diğer kilit karar vericilerle paylaşmak istiyorsunuz ancak onların bunları kolayca kavrayabildiğinden ve ideal olarak verileri gerçek zamanlı olarak görüntüleyebildiğinden emin olmanız gerekiyor. Bir KPI kontrol paneli oluşturmak bunu başarmanıza yardımcı olabilir. KPI’ları izlemeye yönelik bir pazarlama kontrol paneli oluşturmaya yönelik örnekler, şablonlar ve ipuçları için  bu makaleye (ve buna da) göz atın .

Pazarlama Kampanyalarınızın Başarısını Ölçecek 19 Temel Performans Göstergesi

Pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz çok sayıda KPI vardır. Ancak dikkatli olmanız ve kampanyanızın hedefleriyle en alakalı KPI’ları seçmeniz gerekir. İşte pazarlama kampanyası başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz 19 KPI örneği.

1. Yatırım Getirisi (ROI)

ROI, belirli bir eylemden ne kadar kazandığınızı gösteren, her yerde bulunan bir iş ölçümüdür. 10.000 ABD Doları satış getiren ücretli bir arama kampanyasına 2.500 ABD Doları harcarsanız, bu 7.500 ABD Doları veya %300 getiri anlamına gelir. Yatırım getiriniz ne kadar yüksek olursa kampanyanız o kadar iyi olur.

2. Reklam Harcamalarından Getiri (ROAS)

ROAS, reklamlara harcadığınız her dolar için kazanılan gelir miktarının resmini sağlayan bir ölçümdür. ROAS, reklamlarla ilişkilendirilen gelirin aynı reklamların maliyetine bölünmesiyle elde edilir.

3. Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV)

İşte bu ölçümü açıklamaya yardımcı olacak bir örnek: Bir müşteri, şirketinizin hizmetine abone olmak için yılda 1.000 ABD Doları ödüyorsa ve dört yıl boyunca abone olarak kalması bekleniyorsa, o müşterinin CLV’si 4.000 ABD Doları olur.

4. Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı, bir kampanya sırasında potansiyel müşterilere veya müşterilere dönüştürülen bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını ölçer. Bir pazarlama kampanyası 1.000 yeni web sitesi ziyaretçisi oluşturursa ve bu ziyaretçilerden 100’ü daha sonra belirli bir hedef eylemi tamamladıkları için potansiyel müşteri olarak nitelendirilirse, bu %10’luk bir dönüşüm oranıyla sonuçlanır.

5. Ortalama Seans Süresi

Ortalama oturum süresi, ziyaretçilerin bir web sayfasına ilk geldikleri andan itibaren ayrıldıkları veya 30 dakikadan uzun süre hareketsiz kaldıkları ana kadar web sitenizde geçirdikleri ortalama süreyi ölçen metriktir. Sitenizdeki tüm oturumların toplam süresinin toplam oturum sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

6. Potansiyel Müşteri Başına Maliyet (CPL)

Basitçe söylemek gerekirse, CPL, işletmenizin veya bir potansiyel müşteri oluşturma kampanyanızın toplam maliyetidir. Düşük bir CPL idealdir çünkü bu, pazarlama kampanyalarınızın olası satışları artırmada etkili olduğu anlamına gelir.

7. Edinme Başına Maliyet (EBM)

CPA, işletmenizin yeni bir müşteri kazanmak için harcadığı toplam maliyettir. Kısacası, bir müşteriyi ilk destek aşamasından dönüşüme kadar elde etmenin ne kadara mal olduğunu ölçüyorsunuz.

8. Web Sitesi Trafiği

Reklamlarınızı yayınlamaya başladığınızda web sitenize gelen trafik arttı mı? Cevabınız evet ise, reklamlarınızın web sitenize trafik çekme üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için bu artışı kampanyanızdan önceki web sitesi trafiğine göre ölçün.

9. Hemen Çıkma Oranı

Bir web sitesi ziyaretçisi, web sayfanıza gelip en az bir başka sayfaya bakmadan tıklayıp ayrılırsa “hemen çıkar”. %25 ile %40 arasındaki hemen çıkma oranı genellikle mükemmel kabul edilir.

10. Trafik Kaynağına Göre Ziyaretler

Web sitesi trafiğini izlemenin yanı sıra, ziyaretçilerin pazarlama ve satış hunilerinde nereden geldiğini de belirleyebilirsiniz. Bu, potansiyel müşterileri görüntülü reklamlarla, e-posta kampanyalarıyla , ücretli aramayla, sosyal medyayla veya yönlendirmelerle ilişkilendirmenize olanak tanıyarak kampanya başarısının daha ayrıntılı bir resmini sunar.

11. Yeni Ziyaretçilere Karşı Geri Gelen Ziyaretçiler

Ziyaretçileri türe göre de ölçebilirsiniz. Birisi siteyi ilk kez mi ziyaret ediyor? Eğer öyleyse, kampanyayla ilişkilendirilecek yeni bir potansiyel müşteri var mı? Yoksa geri dönen bir müşteri mi?

12. Tıklama Başına Maliyet (TBM)

PPC reklamınızı kaç potansiyel alıcının tıkladığını biliyorsanız, TBM’yi hesaplayabilirsiniz. Reklam için ne kadar ödediniz? Peki reklam kaç tıklama üretti? Düşük bir TBM, hedef kitlenize alakalı içerik ve mesajlarla ulaşma konusunda iyi bir iş çıkardığınız anlamına gelir.

13. Çıkış Oranı

Bazen hemen çıkma oranıyla karıştırılan çıkış oranı, web sitesindeki belirli bir sayfadan çıkan ziyaretçi sayısını ölçer. Hemen çıkma oranından farklı olarak çıkış oranı, birden fazla sayfa görüntülemeyi içeren web ziyaretleri sırasındaki kullanıcı etkinliğini ölçer (bu ölçüm hakkında daha fazla bilgi için #15’e bakın).

Çıkış oranını hesaplamak için bir sayfadan toplam çıkış sayısını o sayfaya gelen toplam ziyaretçi sayısına bölün. Yüksek çıkış oranı, web sitenizdeki belirli bir sayfada sorun olduğunu gösterebilir. Örneğin, sayfada alakalı içerik bulunmayabilir veya net bir CTA sunulmayabilir.

14. İzlenimler

Reklam kampanyanızın doğru kanalları hedefleyip hedeflemediğini belirlemek için işte iyi bir ölçüm.

Gösterimler, insanların reklamınızı görme sayısıdır. Gösterim sayısı ne kadar yüksek olursa, reklamınız o kadar fazla kişi tarafından görüntülenir ve bu da kullandığınız kanalların sizin için çalıştığı anlamına gelir.

15. Sayfa Görüntülemeleri

Google Analytics, sayfa görüntülemelerini veya “sayfa görüntülemelerini”, bir web sitesini ziyaret edenlerin o sitede görüntülediği toplam sayfa sayısı olarak tanımlar. Sayfaların tekrarlanan görünümlerini içerir.

Google Analytics’teki sayfa görüntülemeleri, belirli bir sayfanın veya sosyal medya gönderisinin popülerliğini ve erişimini ölçmek için yararlı bir ölçümdür . Benzersiz sayfa görüntüleme, bir sayfanın en az bir kez görüntülendiği oturumların sayısını izler.

16. Sosyal Medya Katılımı

Genel olarak bu ölçüm, müşterilerinizin ve hedeflerinizin yorumlar, beğeniler, paylaşımlar ve paylaşımlar aracılığıyla sosyal içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğiyle ilgilidir. Etkileşim metriklerini genellikle sosyal medya ağlarının analiz gösterge tablolarından takip edebilirsiniz. Birçok üçüncü taraf sosyal medya yöneticisi, sosyal platformlardaki etkileşimi ölçmek için araçlar da sağlar.

17. E-posta Açılma Oranı

Bu ölçüm, gönderilen e-posta sayısının bu e-postaları açan alıcı sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Yani, 1.000 e-posta gönderirseniz ve 200 alıcı e-postaları açarsa bu, kampanyanızın e-posta açılma oranının %20 olduğu anlamına gelir.

İyi bir e-posta açılma oranı nedir? Mailchimp’e göre ortalama %21,33’tür.

18. Tıklama Oranı (TO)

Bu ölçüm, bir tıklama başına ödeme (PPC) reklam kampanyasına maruz kaldıktan sonra web sitenize veya uygulamanıza tıklayan müşterilerin sayısını ölçer.

Campaign Monitor, iyi bir TO’nun %2 ila %5 arasında olduğunu öne sürüyor.

19. Telefon Görüşmesi Dönüşümleri

Müşterileriniz sizinle sıklıkla telefon üzerinden iletişim kuruyorsa, telefon görüşmesi dönüşümlerini de izlemeyi düşünebilirsiniz. Invoca gibi bir çağrı izleme aracı, yalnızca pazarlama kampanyalarınızın yönlendirdiği telefon çağrılarının miktarını değil, aynı zamanda bunların kaçının satış ve gelirle sonuçlandığını da anlamanıza olanak tanır (bununla ilgili daha fazla bilgi bir sonraki bölümde yer alır).

Invoca ile Pazarlama Başarısını Ölçün

Invoca’nın çağrı izleme yazılımı ve konuşma zekası, dijital pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmek ve pazarlama yatırımlarınızı en üst düzeye çıkarmak için değerli araçlar olabilir . Belirsiz ekonomik dönemlerde, pazarlamacıların kampanyalarının başarısını doğru bir şekilde ölçebilme becerisine sahip olmaları bir kez daha kritik hale geliyor.

Invoca, pazarlamacıların çevrimiçi ve çevrimdışı dönüşümleri yan yana görmesine ve telefon görüşmelerinde gerçekleştirilen dönüşümleri hassas bir şekilde ilişkilendirmesine olanak tanıyarak pazarlama kampanyası başarısının tam bir resmini sunar. Invoca’nın çağrı izleme yazılımı, potansiyel müşterileri ve onların dönüşüm hunisindeki ilerlemelerini izlemek için de çok değerlidir. Invoca’nın çağrı izleme yazılımının oluşturduğu veriler, pazarlamacıların ROAS, ROI, CPL ve CPA gibi KPI’ları daha doğru hesaplamasına yardımcı olabilir.

Invoca’nın pazarlamacıların kampanyalarının başarısını ölçmelerine yardımcı olmasının bir başka yolu da, arama başına ödeme çabalarını izlemelerine ve optimize etmelerine olanak sağlamaktır. Arama başına ödeme, bir reklamverenin, reklamveren adına oluşturulan kaliteli aramalar için yayıncılara (bağlı kuruluşlar veya dağıtım ortakları olarak da bilinir) ödeme yaptığı  bir tür performans pazarlamasıdır .

Arama başına ödeme kampanyaları, pazarlamacıların dağıtımlarını ve gelen çağrı hacmini birden fazla kanalda ağır bir yük olmadan genişletmelerine yardımcı olur. Ve Invoca’nın benzersiz bir izleme telefon numarası kullanarak bu telefon çağrılarını takip etmek ve doğru kaynağa atfetmek için arka planda çalışmasıyla, telefon bazlı satışların başarısını analiz etmek ve ölçmek, çevrimiçi dönüşümleri izlemek kadar kolaydır.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin