Pazarlama kampanyalarınızda kullanabileceğiniz renkler ve anlamları


Yazan: Brian Morris

Çeviren: Hande Alporal

Pazarlamacılar ve grafik tasarımcıların uzun zamandır bildiği gibi renkler herhangi bir pazarlama kampanyasında çok büyük rol oynuyor. Belli başlı renklerin müşteriler üzerinde belirli duyguları harekete geçirmede ve buna bağlı olarak markayla ilişkilendirmede ve satın almaya yönlendirmede büyük etkisi var. Aşağıdaki listede satışları artıran renklerin, harekete geçirdiği duyguları da içeren bir liste bulacaksınız.

RedKırmızı

Kırmızı gücün rengidir. İnsanların dikkatini hemen çeker ve tutar. İşte bu yüzden kırmızı pazarlamada en çok kullanılan renktir. Ama her şeyin fazlası zarar!

Mavi

Güvenilir ve ‘cool’ görünmek istediğinizde mavi kullanmanız gereken renktir. Maviden en iyi sonucu almak için onu tamamlayıcı renkleriyle beraber kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Pembe

Demografik olarak baktığınızda genç kadınların mı dikkatini çekmek istiyorsunuz? Pembe bu konuda size asla yarı yolda bırakmaz. Hem eğlenceli, hem hareketli hem de güçlü bir renktir.

Sarı

Sarı da çok güçlü bir renktir. Ancak aynı zamanda en tehlikeli renklerden biridir de. Sarı rengi hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve özellikle harekete geçirmek için kullanabilirsiniz. Böylelikle iddiasında olduğunuz şeylerde kendinize olan güveninizin tam olduğu izlenimini de vermiş olursunuz.

Yeşil

Yeşil çok yönlü bir renktir. Davetkar ve sıcak olduğu için müşteriler üzerinde rahatlatıcı ve iyimser bir hava bırakır. Bunun yanında sağlık, çevre ve iyilik gibi alt anlamları vardır. Son olarak, yeşil paranın rengidir ve bu yüzden zenginlik hissiyatı da bırakır.

Mor

Mor asilliği temsil eder. Bu da onu pazarlama materyalleriniz üzerinde elitlik ve prestij havası yaratmanıza olanak tanıyan bir renk konumuna getirir.

Altın

Altın rengi de yine mor gibi asil ve prestijli bir renktir. Ama aynı zamanda morla karşılaştırılamayacak bir güç unsuru da barındırır. Altın renginin mor ya da yeşille beraber kullanımı zenginlik ve safkanlığı temsil eder.

OrangeTuruncu

Turuncu kelimenin tam anlamıyla enerjidir. Çok güçlü dikkat çekici bir özelliği vardır. Aynı zamanda eğlenceli ve moderndir. Müşterilerde çok başarılı bir şirket algısı oluşturur.

Kahverengi

Kahverengi dünyevi ve doğal bir renktir. Bu sebeple rahatlatıcı bir renk olarak bilinir. Müşterilerinizin rahat olmasını sağlar.

Siyah

Siyah da yeşille aynı şekilde çok yönlü bir renktir. Hem modern hem de geleneksel olabilir. Aynı zamanda hem heyecan verici hem de rahatlatıcı olma özelliğine sahiptir. Genellikle kontrast yaratmak için kullanılan bu renk, çoğunlukla nasıl bir ruh hali yaratmak istediğinize bağlı olarak duruma bir hareketlilik katar.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin