Pazarlama stratejisi belirlemek için 5 içerik keşif trendiYazar: Nicole Martin
Çeviren: Ecem Erdoğan

Tüketiciler, içeriği görüntülemek, okumak ve kaydırmak için aşırı zaman harcıyor.

ABD’de, geleneksel video akışı içeriğine harcanan üç saat de dahil olmak üzere, günde 12 saatten fazla dijital içerik tüketiyorlar. Ortalama çalışma çağındaki internet kullanıcısı her gün sosyal medyada 2,5 saat geçiriyor.

Bu içerik tüketim kalıpları çoğunlukla aynı kaldı. Yeni olan şey, içerik keşifleridir. İçeriğiniz ve pazarlama stratejiniz için bugün ve ötesindeki çıkarımlar sunar.

Dördüncü çeyrek ve 2024 içerik planlarınızı tamamlarken bu beş eğilimi göz önünde bulundurun:

1.Tüketiciler eğitim ihtiyaçları, bir markanın ürünleri ve hizmetleri için videolar bekliyor

HubSpot araştırmasına göre, ankete katılan tüketicilerin %66’sı önceki yıl bir marka veya ürün hakkında bir video izledi. İnsanlar hala gözleriyle gördüklerine inanma eğilimindedir. Görsel ve işitsel olarak içerik tüketmek, seçtikleri markalar, ürünler ve hizmetler hakkında daha akıllı kararlar vermelerini sağlar ve  riski sınırlar ve memnuniyet seviyelerini artırır.

İzleyiciler en iyi, en canlı, gösterilmiş videoları aramıyor. Sosyal medya sayesinde, markaya güven ve güven kazanmak için aslında daha özgün, “gerçek” videolar arıyorlar.

Markaya veya ürüne özgü olmayan videoların da değeri vardır. Tüketiciler sadece ilgilerini çeken ve eğlendiren değil, aynı zamanda onlara yeni bir şeyler öğreten videolar ararlar.

Bu yaz Tour de France’ın en sevdiğim bölümlerini şimdiden yeniden izliyorum, ancak (milyonlarca diğerleri gibi) yokuş yukarı bisiklet sürerken nasıl daha fazla güç kazanacağım ve bisiklette virajlarda dönerken vücudumu nasıl kullanacağımı öğrenmek hakkında bilgi toplamak istiyorum. Bu eğitim ilgisi, bisikletle ilgili bir markaya yararlı bir video yayınlamak için harika bir fırsat verebilir.

Tüm nişlerdeki pazarlamacılar, kitlelerinin görüntülemek istediği, markanın önünü ve merkezini de sergileyebilecekleri eğitim konularını belirleyebilir.

2.Arama ve sosyal örtüşme daha sık

Arama motorları ve sosyal medyanın yanı sıra Twitch, TikTok ve YouTube gibi parasosyal platformlar, arama ve sosyal işlevler arasındaki mesafeyi giderek daha fazla çözdü.

İçerik keşfi her ikisinde de daha benzer hale geldi. TikTok önemli bir arama motoru olmaya devam ediyor. Google, kullanıcıların ilgisini çeken kişiselleştirilmiş beslemeler oluşturmak için Keşfet özelliğini kullanarak ciddi bir içerik küratörü haline geldi.

Arama ve sosyal beslemelerin bu artan örtüşmesi, tüketicilerin içeriklerini her zamankinden daha organik, birbirine bağlı şekillerde aldıkları anlamına gelir. Hala bazı içerikler arıyorlar. Ayrıca, sosyal olarak incelenmiş veya otomatikleştirilmiş beslemeler tarafından küratörlüğünü yaptığı içeriği hala benimsiyorlar. Hepsini aynı yerde yapmaya alışıyorlar.

İçerik pazarlamacıları nasıl yanıt vermeli? Bu başlangıç noktalarını göz önünde bulundurun:

  • Arama ve sosyal medya için içerik planlarınızı uyumlayın.
  • Arama motoru optimazsyonu stratejilerinizi Google ve Bing’in ötesine genişletin. YouTube, Facebook, Threads, TikTok, Amazon ve diğer birçok büyük arama motoru, yeni içerik keşif modellerinde pay sahibidir.
  • İçerik planlarınıza sosyal topluluklar, haber bültenleri veya diğer kaynaklar aracılığıyla bir human-led küratörlüğü ekleyin. LinkedIn bunu insan küratörlüğünde beslemelerle yapılan bir deneyde yaptı.

3.Niyet gerçek hükümdardır

İçerik dağıtım platformlarındaki ilerlemeler, içerik izleyicinin niyetiyle uyumlu olduğunda “eğer onu oluşturursanız, gelecekler” ı mümkün kılar.

Daha önceki yıllarda, bir kitlenin mükemmel bir içerik parçasını fark etmesini sağlamak için sayfa içi ve sayfa dışı arama motoru optimizasyonu,dikkatli içerik aktivasyonu, proaktif erişim ve hatta bir medya harcaması gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Şimdi, içerik keşif platformları samanlıklarda parlayan iğneleri bulabilir.

İçerik dağıtım platformları, büyük ölçüde yapay zeka sayesinde, artık en uzun, en yeni, en hızlı veya en çok bağlantılı varlığa hizmet etmiyor. Aksine, arama, sosyal, alışveriş ve akış platformları, kullanıcının amacına göre yeni içerik sunmak için daha güçlü bir şekilde hizalanır.

Zamanlama,arama motoru optimizasyonu ve içerik tanıtımının değerini hala değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, bir kullanıcının amacını karşılayan içerik yayınlamak, zirveye çıkmasına yardımcı olacak nihai kalite ölçüsüdür.

Kullanıcı odaklı bir dünyada gelişmek için şunları yapmalısınız:

  • Hedef kitlenize amansız odaklanın.
  • Kitlenizin demografik, psikografisi ve davranışlarını araştırın.
  • Aktif verilerinizi analiz edin, içerik deneyimlerini uygun şekilde bölümlere ayırın ve zaman içinde optimize edin.

4.İnsanlar hala içeriğin doğrudan kendilerine hitap etmesini bekliyor; küçük (niş izleyici) şeyleri dert edin

İçerik oluşturmanın kendisi, Google’ın AI-driven Arama Üretken Deneyiminde gösterildiği gibi, amacın somutlaşmış arama sorguları tarafından yönlendiriliyor. Tüketicilerin arama motorlarıyla etkileşim kurma ve içerik arama şeklini temelden değiştirir.

Tüketimdeki bu değişime uyum sağlamak için içerik pazarlamacıları:

  • Her şeyi kapsayan bir tüketici segmenti olmadığı için daha küçük kitle nişlerinin değerini benimseyin.
  • Sadece endüstri eğilimlerine veya pazar genellemelerine değil, her şeyden önce içeriğinizin tüketim verilerine bakarak yolculuk haritalama ve niyet analizini ikiye katlayın.
  • İçerik stratejilerinizi ve takvimlerinizi, yalnızca daha sonra tepki vermek için değil, izleyici verileriyle başlayacak şekilde yapılandırın.
  • Aramanızda ve sosyal analizinizde kullanıcı amacını değerlendirin. Gönderi başına katılım oranlarına, bekleme süresine, hemen çıkma oranlarına veya anahtar kelime başına trafik kazanımına bakın.

İşte bir örnek;Marstech aracınızın, teknik incelemenizdeki içeriği daha düşük bir okuma seviyesine uyacak şekilde değiştirmenizi önerdiğini varsayalım. Ancak araştırmalardan, kitlenizin sadece sindirilebilir bir özete değil, ayrıntılara aç olduğunu biliyorsunuz. Niyetlerini karşılamak için, aracın söylediklerini görmezden gelir ve başka bir kitleye anlaşılmaz görünen yoğun, ayrıntılı içerik oluşturursunuz.

Bu, tüm çizgilerin kesiştiği son eğilime yol açar.

5.İnsanlar için iyi içerik genellikle insan olmayanlar için iyi çalışır

İçeriğiniz tüketici için iyiyse, genellikle bir arama veya sosyal motor için iyi olacaktır. Bu içerik keşif platformları, insanların sıralamalarında beğendiği ve tükettiği içeriğe öncelik verir. Google hala içeriği “insanlar için faydalı” hale getirmenin çok gizli olmayan tarifin bir parçası olduğunu söylüyor.

İnsanlar TikTok’ta günde 90 dakika geçirmek istiyorsa ve %78’i komik ve eğlenceli içerik arıyorsa, bu türü TikTok stratejinize dahil etmeyi düşünün ve hem sosyal hem de algoritmik kanıtın sizi ödüllendireceğine güvenerek ilerleyin.

Aynı şekilde, metaverse kullanıcılarının %84’ü oraya eğlence için giderse, eğitim içeriği programınız bir hit olmayabilir. Ancak Roblox oyununuz sadece 20 milyar ziyaret toplayabilir.

İnsanların beğeneceği içerik oluşturmak, arama ve sosyal platformların beğeneceği içerik oluşturmanın güvenli bir yoludur. Tüketiciler, bireysel ilgi alanlarına uyacak şekilde izlemek, okumak, dinlemek ve oynamak gibi içeriği alacaklardır. Ancak şimdi, içerik dağıtım platformlarının izleyici ve içerik arasında eşleşme yapması daha kolay.

İçerik küratörlüğü platformları, keşif modellerinde değişikliklere yol açar

İçerik keşif platformlarındaki ilerlemeler, sıralamanın daha zor, bulunmasının ve içeriğinizin hedef kitlenizin beğenisini almasının daha zor olduğu izlenimini verebilir.

Ancak, önce hedef kitleye yönelik bir içerik stratejisiyle uğraşırsanız durum böyle değildir. Daha iyi içerik arama ve küratörlüğü, yeni, uygun içeriğe olan talebi artırır. Üretken yapay zeka bile hiçbir şey yapamaz. Kitlenizin gerçekten arzuladığı içeriği yapın ve mükemmellik yerine ilerlemeye odaklanın.

Kaynak;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin