Pazarlama stratejinizin analizleri aşması neden önemlidir?Yazar: Tricia Wang

 

 

Bu günlerde analizler hakkında çok şey duyuyorsunuz: markaların içerik ve reklam kampanyaları oluşturmak için “sayıları” kullanması gerektiğini.

Sizin daha verimli olmanızı sağlaması gerekiyor: analizler size neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını söyler, böylece işe yarayan şeylerden daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Mantıklı geliyor – neden hoşlanılmayacak bir şey var?

Analizlere karşı çıkmayacağım. Hedef kitlenizin neyin etkili olduğunu bilmek yararlıdır. Bu bilgiyi görmezden gelmek ahmaklık olurdu.

Ancak sayılar hikayenin tamamı değil. Onlara körü körüne uyarsanız, sadece daha önce işe yarayan şeylerle sınırlı kalırsınız. Yeni ufuklardan kaçınırsınız.

Bilinçsizce düşünmeden, riske daha yatkın olacaksınız, güvenli oynamaya daha meyilli olacaksınız – ve bu bir marka için en büyük risktir.

UC Berkeley’deki kabullerdeki cinsiyet ayrımcılığı gibi görünen şey, aslında değildi. Verileri bir araya getirmek yanlış bir izlenim oluşturmuştu.

“Görünüşe göre modern, sahte-bilimsel bir varsayımımız var: tüm bilgi iyi – ve daha fazlasını biriktirmek onu daha iyi hale getirir. Ancak ortalamalar ve toplamalar sık ​​sık açıkladıklarından daha fazlasını gizlemektedirler.

İş ve hükümet kararları artık bilgi zincirinin en üstünde bulunan insanlar tarafından alınıyor… ve bu insanlar sadece tüm belirgin farklılıkların birleştirilmesiyle görünmez hale getirilen toplu formda bilgiye erişim sağlıyorlar.”

-Rory Sutherland Ogilvy UK Başkan Yardımcısı

Tricia Wang markaların veriler tarafından gizlenen büyüme fırsatlarını keşfetmelerine yardımcı oluyor.İnsanların hikayelerinin, duygusal bağlamın, insanların dünyayı anlamlandırma şeklinin önemini anlatıyor.

Bu bilgiyi “kalın veri” olarak adlandırıyor: zor ölçülebilen yapışkan madde.

Bayan Wang, niceliksel önyargı hakkında uyarıyor: ölçülebiliri ölçülemeyenin üstünde değerlendirmek.

Kalın verinin (insan, küçük örneklerden türetilmiş) büyük veriyi (sayılar, büyük örneklerden türetilmiş) bilgilendirmesi gerektiğini söylüyor.

Etkisi olması için, sayıların hikayelere, ve tam tersine, ihtiyacı vardır. Gerçekte neler olup bittiğini gerçekten görmek için her ikisine de ihtiyacınız var.

Kalın Veri sık ​​sık beklenmedikleri ortaya çıkarır. Sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Sizi şaşırtabilir. Ancak ne olursa olsun, ilham verecek. Yenilik hayal gücünün yanında olmalıdır.

“Sayılar hikayelere ihtiyaç duyar tam tersi kalın veri hayal kırıklığına uğratır şaşırtır ancak ilham verir yenilik hayal gücü gerektirir.”

-Tricia Wang teknoloji etnografi uzmanı

Yenilik, hayal gücü, risk. Hepsi bağlantılı. Başarılı olmak için markaların üçünü de benimsemesi gerekir.

Analizler, veri, sayılar: yardımcı, düzenli ve… güvenli. Güzel ve düzenli bir kutuda gelirler ve sahip olmaları iyidir.

Ancak markalar risk almalı ve yaratıcı atılımlar yapmalıdır. Kutunun dışında düşünmeliler.

Veri yaratıcıyı bilgilendirmeli, ancak yaratıcıların da veriyi bilgilendirmesi en az o kadar önemlidir.

 

https://www.business2community.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin