Pazarlamacı güven endeksi pandemi öncesi düzeyine geri dönüyor


Yazan: Joris Zwegers

Çeviren: Atakan Gürbüz

Tüketici harcamaları, pazarlama bütçesi görünümü ve yatırım ortamındaki iyimserlik pazarlamacı güven endeksine yansıdı.

Pazarlamacı iyimserliği son beş yıldaki en yüksek seviyelerini gördü. Pazarlamacıların Güven Endeksi, 2021’in başından bu yana önemli derecede yükseldi. Medya, inovasyon ve reklam öğelerinde en büyük bütçe artışları beklenirken çoğu pazarlamacı yakın gelecek için tümüne temkinli yaklaşıyor.

Amerikan Pazarlama Derneği ve Kantar, son beş yıldır pazarlama liderlerinin harcama konusundaki güvenini, kuruluşların bütçe cabalarını ve ABD ekonomisinin gücünü ölçtü. 2020’in ortalarında, Pazarlamacı Güven Endeksi 82’ye gerileyerek en düşük noktasına ulaştı. O zamandan beri, pazarlamacılar temkinli bir iyimserlik sergilediler ve bu durumun iyileştirilmiş puanı olan 129’a kadar endeks yükselterek Temmuz 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD’nin Covid-19 ile olan mücadelesine rağmen Pazarlamacı Güven Endeksi açıkça toparlandı. Pazarlamacı Güven Endeksini oluşturan farklı unsurların nasıl bir araya gelerek endeksi oluşturduğunu aşağıda grafikte görüntüleyebilirsiniz. Anket aşağıdaki sorulardan oluşturulmuştur.

  • Geçmiş ve gelecek altı aylık tüketici harcamalarına ilişkin algılar.
  • Mevcut yatırım ortamına ilişkin algılar.
  • Pazarlama bütçelerinde geçmiş ve gelecekteki altı aylık değişiklikler.

Tüketici harcamaları:

Son altı ayın sonuçları beklendiği gibi, henüz Covid-19 öncesi seviyelere dönmüş değil. Pazarlamacılar, yüksek bir artış (%49) işaretine rağmen, harcamalarda hala düşüş algılıyor. Ne olursa olsun, önümüzdeki altı ay için görünüm, son beş yılda olduğu kadar iyimser.

Yatırım ortamı:

Pazarlamacılar genellikle ek büyük ölçekli yatırımların, kuruluşları için doğru seçim olduğu konusunda oldukça iyimserler ve duyarlılıkları daha da iyileşerek, Covid-19 öncesi seviyelerine yaklaşmıştır.

Pazarlama bütçeleri:

Pandeminin zirve yaptığı zamanda, kuruluşların çoğu tarafından pazarlama bütçeleri kesilirken, büyük organizasyonlar ve girişimler ertelendi veya iptal edildi. Ocak ayında, pazarlamacıların mevcut ve beklenen bütçelerin toparlandığına dair kanıtlar vardı ve bu gelişme devam etti. Gelecekteki bütçe artışları için iyimserlik derecesi son beş yılda gördüğümüz en yüksek seviyede.

Bütçeler gerçekten arttırılırsa, ek bütçe büyük olasılıkla medya yerleştirme, yenilik veya yeni ürün geliştirmeyle beraber yaratıcılık tarafına dağılacak. Ancak ertelenen ya da iptal edilen sponsorluklar ya da iş birlikleri için herhangi bir gelişme yaşanacak gibi görünmüyor.

“Kuruluşunuzun pazarlama bütçesi aniden %10 artırılırsa, ek bütçeyi nereye tahsis ederdiniz?” sorusundan elde edilen sonuçlar. (Gösterilen yüzdeler, bunların her birinin alacağı bağıl miktardır.)

Özet

Pazarlamacıların Güven Endeksi anketinden elde edilen veriler, pazarlamacıların yakın gelecek için çok iyimser olduklarını ve yakın gelecekte büyük olasılıkla medya, yenilik ve yaratıcılığa harcanan ek bütçeyle daha yüksek pazarlama bütçeleri görmeyi her zamankinden daha fazla beklediklerini gösteriyor.

 

Kaynak www.ama.org

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin