Pazarlamacılar, 2022’nin en güçlü YouTube trendlerinden neler öğrenebilir?Yazar: Smriti Sinha & Brian Farnham
Çeviren: Öykü Aksoy

 

YouTube’da, 2023 tüketici trendlerini belirlemeye yardımcı olacağına inanılan küresel iç görüleri ve temaları ortaya çıkarmak için 2022’de çığır açan içerikleri ve içerik oluşturucular analiz edildi. Bulunanlara dayanarak, pazarlamacıların kitleleriyle daha güçlü, daha anlamlı ilişkiler kurmak için başarılı içerik oluşturuculardan ilham alabileceği üç yol belirlendi.

Toplulukların gücünden yararlanın

En başarılı pazarlama, bir kitleyi etkileşime geçmeye neyin motive ettiğini anlamayı gösterir. Bu nedenle, çevrimiçi topluluklara değer vermek ve onların mesajlarınızı nasıl genişletip güçlendirebileceklerini anlamak önemli.

İçerik üreticiler bu konuda mükemmel. 2022’nin en iyi YouTube içeriği, içerik üreticilerin, halkın dikkatini çeken anlarla topluluklarının aktif katılımını nasıl teşvik edebileceğini gösteriyor. Örneğin, Birleşik Krallık’ta İngiliz YouTuber’lar Sidemen, hayır amaçlı futbol maçı sırasında 1 milyon doların üzerinde para toplamak için birçok üst düzey içerik oluşturucudan kitleyi bir araya getirdi. Bu arada ABD’de Amerikalı içerik üretici MrBeast, hayran kitlesinden yarışmacıların yer aldığı Willy Wonka temalı bir meydan okuma videosuyla YouTube’un 2022 yıl sonu listesinde en iyi 10 içerik üretici kategorisine girdi. Aynı zamanda, Almanya’da ortak çalışma ikilisi 7 vs. Wild’ın devam eden başarısı, kısmen, çok sayıda tepki videosu çekimlerini paylaşan izleyicilerine bağlanabilir.

Z kuşağının %55’i şahsen tanıdıkları hiç kimsenin ilgilenmediği içerikleri izlediklerini kabul ediyor.

İzleyiciler, farklı anlar ve coğrafyalar arasında, başka bir yerde etkileşimde bulunamayacakları çevrimiçi topluluklarla bağlantılar kuruyor. Gerçekten de Z kuşağının %55’i şahsen tanıdıkları hiç kimsenin ilgilenmediği içerikleri izlediklerini kabul ediyor.

Pazarlamacılar için paket servis? Belirli kişisel ilgi alanlarına sahip çevrimiçi grupların katılımını teşvik etmenin yollarını bulun ve bunlara yönelin. Bunu yaparak, daha büyük etkiye ve anlama sahip marka anları yaratabilirsiniz.

İzleyicilerle kendi sahalarında tanışın

2022’de izleyicilerin ilgisi birden fazla biçime ve içerik kategorisine yayıldı ve tercihleri genellikle zihniyetlerine ve ana göre değişti. Bu eğilim pazarlamacılara bir engel gibi görünse de bulundukları yerde buluşarak yeni kitlelere başarılı bir şekilde ulaşan içerik üreticilerin izinden gitmeleri için harika bir fırsat sunuyor.

İzleyicileri tek bir formatta başarılı bir şekilde meşgul etmek, genellikle izleyicilerin sizi ekrandan ekrana takip edeceği anlamına gelir.

Geçen yıl, birden fazla formatta hikayeler anlatan içerik üreticiler, en hızlı büyüyen kitleye sahipti. Örneğin, uzun videoları genellikle sekiz dakikadan uzun olan Endonezyalı yüzücü Timotius Mulyadi, 60 saniyelik yüzme eğitimleri denedi ve bu onu geçen yıl ülkesinin çığır açan içerik oluşturucularından biri yaptı.

Gerçek şu ki, izleyicileri tek bir formatta başarılı bir şekilde çekmek, genellikle izleyicilerin sizi ekrandan ekrana takip edeceği anlamına gelir. Araştırmalar, Z kuşağının %59’unun, şeyleri keşfetmek için kısa biçimli video uygulamaları kullandıklarını ve ardından videonun daha uzun sürümlerini izlediklerini kabul ettiğini gösteriyor.

Shakira, Rauw Alejandro ile yaptığı son şarkısı Te Felecito’nun tanıtımını yaptığında bu davranıştan başarıyla yararlandı. Müzik videosunu başlatmak yerine, hayranlarını heyecanlandırmak ve onları video deneyiminin tamamını izlemeye teşvik etmek için bir dizi YouTube Shorts kullandı. İlk olarak, tüm zamanların klasik videolarının YouTube küçük resimlerine yeni videosundan teaser’lar ekleyerek merak uyandırdı. Ardından, YouTube Shorts’ta yeni videosunun bir ön izlemesini yayınladı. Son olarak, izleyicilere videonun koreografisini nasıl yapacaklarını öğreten ve yeni bir dans mücadelesini ateşleyen bir YouTube Shorts paylaştı. Çok formatlı içeriğin bu yaratıcı kullanımı, müzik videosunun YouTube Müzik trendlerine göre 2022’de Meksika’da en çok izlenen altıncı video olmasına yardımcı oldu.

Kitlenizle bulundukları yerde buluşmak, onların dilini, bazen kelimenin tam anlamıyla konuşmak anlamına da gelir. MrBeast, dublajlı dil kanallarını kullanarak Brezilya ve Fransa’daki en iyi içerik üretici listelerinde yer aldı. Bu arada, Brezilyalı içerik oluşturucu Jooj Natu’nun İngilizce kanalı, erişimini ABD ve Kanada’ya genişletmesine yardımcı oldu.

Pazarlamacılar, bu içerik üreticilerin çok formatlı başarılarından ilham alırken, aynı zamanda yeni kitlelerle çok basit ve erişilebilir bir şekilde etkileşim kurabilirler. Bir Google araştırmasına göre, bir Video işleme kampanyasına dikey reklam öğesi eklemek, YouTube Shorts’ta tek başına yatay öğelerin kullanılmasına göre dolar başına %10 ila %20 daha fazla dönüşüm sağladı.

Yenilikçi, eğlenceli YouTube Shorts’lar oluşturmak için zaman ayırın

Geçmişte viral olan kısa biçimli videolar, genellikle kamerada yakalanan tesadüfi, rastgele anlardan kaynaklanırdı. Ancak bu günlerde YouTube Shorts’lar daha az gelişigüzel, daha ustaca hazırlanmış ve kasıtlı.

En geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken YouTube Shorts’lar, kasıtlı sürpriz ve keyif anlarıyla eski videoların spontane hissini yeniden yaratmak için özel olarak tasarlandı. Pazarlamacılar, yaratıcı ilham almak için YouTube Shorts’un başarısını kendisini ve arkadaşlarını ayrıntılı trambolin yarışmalarına girerken yakalayarak bulan sirk cambazı Jake Hinga’ya bakabilir. Alternatif olarak, tuvalet pompası hileli atışlarının kralı Chris Ivan’ın restoran işletmecisi Dave & Busters ile iş birliği yaparak nasıl 80 milyon izlenmeye ulaştığını görebilirler.

En iyi kısa biçimli videolar, biçimin gücünü kucaklar ve insanları onları tekrar tekrar izlemeye teşvik eder.

Ancak YouTube Shorts’un başarılı olması için kendiliğinden görünmesi gerekmez. Geçen yıl, komedi yaratıcıları karakter odaklı skeçler ve parodilerle izleyicileri cezbetti. Almanya’da yılın en çok izlenen YouTube Shorts’larından birinde çevre aktivizmini teşvik eden Anna Strigl’i ele alalım.

Pazarlamacılar için en önemli çıkarım, en iyi kısa biçimli videoların biçimin gücünü benimsemesi ve insanları onları tekrar tekrar izlemeye teşvik etmesi. Bu tam olarak ne anlama geliyor? En iyi içerik üretici ipuçları listesine göre, pazarlamacıların yapması gereken en önemli şeylerden biri, YouTube Shorts’lara anında ilgi göstermektir. ABD merkezli bir yemek yaratıcısı olan The Korean Vegan’ın dediği gibi, “İlk bir ila iki saniye en önemlisi. Bu kanca görsel, işitsel ve entelektüel olarak karşı konulamaz olsa iyi olur.”

Topluluklardan yararlanmak, kitlelerle bulundukları yerde buluşmak ve yenilikçi YouTube Shorts videoları oluşturmak yalnızca YouTube stratejileri değildir. Aksine, izleyici beklentilerinin evrimleşme biçiminin bir yansıması. Bu eylemleri kreatiflerine dahil eden pazarlamacılar, 2023 ve sonrasında doğru kitlelerle doğru anlarda başarılı bir şekilde bağlantı kurma konusunda kendilerini güçlendirecekler.

Kaynak: thinkwithgoogle.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin