Pazarlamacılar bir durgunlukta nasıl başarılı olabilirYazar: Maxwell Iskiev
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Hayat sana limon verdiğinde, limonata yap.

Bilgisayardan çıkan bir el, bir iş adamına pazarlamadaki durgunluğu simgeleyen limonlu bir zarf verir.

Geleceği tahmin edemesek de verilerimiz, doğru fırsatlara odaklanan markaların yine de büyüyebileceğini gösteriyor. Ancak, bu fırsatlar tam olarak nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Durgunlukta pazarlama büyümesi için ipuçları

1. Müşterilerle bağlantı kurmak için verileri kullanın.

Artık müşterilerinizle iletişim halinde olamayacağınızı düşünüyor musunuz? Yalnız değilsin.

Araştırmalar, pazarlamacıların yarısından fazlasının hedef kitleleri hakkında önemli bilgileri bilmediğini gösteriyor. Ve bu, şirketinizin bir Kopma Krizi ile karşı karşıya olduğunun üç işaretinden sadece biri.

Bu kopukluk hiç de şaşırtıcı değil. Hayatlarımız son dört yılda  büyük ölçüde değişti.

Durgunluk ilerledikçe, markalarla olan müşteri ilişkileri değişmeye devam edecek ve buna ayak uydurmak şirketlerin elinde.

İlk adım, tüketici tutumları, tercihleri ​​ve davranışları hakkında bütünsel, gerçek zamanlı veriler toplamaktır.

İdeal olarak, birinci taraf verileri olarak bilinen verileri doğrudan müşterinizden alırsınız. Veri gizliliği  düzenlemeleri daha katı hale geldiğinden ve üçüncü taraf tanımlama bilgileri gibi şeyler kullanımdan kaldırılacağından, bu özellikle önemlidir .

Verilere sahip olduğunuzda, gelişen müşterinizi anlamak ve pazarlama çabalarınızı ve mesajlarınızı onların deneyimleriyle uyumlu olacak şekilde yönlendirmek için kullanın. Bu, markanızın anlamlı bağlantılar oluşturmasına yardımcı olur.

2. Düşük sosyal medya bütçelerinin yaratıcılığınızı engellemesine izin vermeyin.

Durgunluk, pazarlama bütçenizin büyük olasılıkla sıkıntıya gireceği anlamına gelir —  22 Ekim’deki ekonomik eğilimler anketine göre,  pazarlamacıların %37’sinin şimdiden bütçe kesintileri gördüğünü ortaya koydu.

Ve pazarlama liderlerine göre , ücretli sosyal medya içeriği, bir durgunlukta kesilmesi en muhtemel kanaldır.

pazarlama liderlerinin bütçe kesintileri görmeyi beklediği yer

Şans eseri, markanızın yönelebileceği oldukça etkili birkaç yer var.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, tamamen memnun müşterilerinizin markanızla ilgili deneyimlerini sosyal medyada paylaşmalarıyla ilgilidir.

Resmi sayfanızda UGC ile paylaşımda bulunmak ve etkileşimde bulunmak, müşterilerinizle olan bağları derinleştirecek ve başkalarını da hikayelerini paylaşmaya teşvik edecektir. Bu, markanızı otantik ve güvenilir bir şekilde tanıtmanın harika bir yoludur.

Organik sosyal medya içeriği

Bütçeler kısıtlı olduğunda, sosyal medyadaki organik içerikten yararlanmak hiç akıllıca değil. Ücretli reklamlara para harcamak yerine, kitlenizin ilgi alanlarına uygun içerik oluşturun ve gerisini algoritmalara bırakın.

En iyi yanı, bugünlerde sosyal medyada başarılı olmak için gösterişli hiçbir şeye ihtiyacınız olmaması. Özgün ve ilişkilendirilebilir içerik, cilaya ve yüksek üretim değerine her gün galip geliyor.

Birkaç eğlenceli içerik parçası oluşturun, sonuçlarınızı analiz edin, en iyi performansı gösterene odaklanın ve hedef kitleniz büyüdükçe arkanıza yaslanın.

Yeni platformlar ve özellikler

Günümüzde her ay yeni pazarlama kanalları açılıyor gibi görünüyor ve iyi haber şu ki bunlar genellikle ücretsiz.

Yeni sosyal medya özelliklerinden ve canlı ses gibi trendlerden yararlanmak,  markanızın heyecan verici bir alana ilk giren veya hakim olan kişi olmasını da sağlayabilir.

BeReal, markaların hedef kitlelerine henüz reklamlara doymamış bir platformda ulaşma şansı sunan, bu yıl patlayan yeni bir sosyal platforma harika bir örnek.

3. Sahip olduğunuz marka bağlılığına güvenin.

Tüketiciler, bir durgunlukta marka sadakatinin daha az önemli olacağını öne sürerken, pazarlama liderleri, durgunluk sırasında marka sadakatinin ve güveninin satın almalarda rol oynayacağından hâlâ emin .

500 pazarlama liderine tüketicilerin bir durgunlukta nasıl tepki vermesini beklediklerini sorduk ve %39’u alışveriş yapanların  en sadık oldukları markalara bağlı kalacaklarına inanıyor.

İnsanların, yeni bir şirketin kötü bir deneyimi veya kötü ürün kalitesiyle parasını riske atmak yerine, değerli dolarlarını bildikleri ve sevdikleri markaların ürünlerine yatırmaya devam etmeleri mantıklıdır.

Bunu, en sadık müşterilerinizi ödüllendirmek ve onlarla daha derin bağlar kurmak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

İster en sık müşterilerinize bir indirim kodu verin, ister onlara sadakatleri için teşekkür eden kişiselleştirilmiş bir kart gönderin, küçük takdir işaretleri uzun bir yol kat edebilir. Bu, maliyet etkinliği ve müşteri sadakatinin faydalarını birleştirebilir.

4. Hedef kitlenizi büyütmeye devam edin.

Madalyonun başka bir yüzü daha var — pazarlama liderlerinin %28’i, bir durgunluk döneminde tüketicilerin yeni markaları denemeye daha istekli olduğunu söylüyor. Bu daha az yaygın olsa da, pazarlamacılar için hedef kitlelerini ve pazar paylarını büyütme fırsatı hâlâ var.

Örneğin, bir müşteri bir rakibin hizmetinden, sağladıkları deneyimden bıkmışsa veya markaya güveni yoksa, belirsiz bir zamanda zor kazanılmış kuruşları harcamaya daha az istekli olabilir. Ancak, markanız bu eski müşterileri doğru zamanda harika bir pazarlamayla yakalarsa, size yatırım yapmayı denemek isteyebilirler.

5. Düşük maliyetli veya yüksek değerli ürünleri tanıtın.

Oldukça uygun fiyatlı ürünler satıyorsanız, ekonominin kötü olduğu zamanlarda yeni hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilecek başka bir faktör daha vardır.

Pazarlama liderlerinin %46’sı, tüketicilerin bir durgunluk döneminde normal satın alımlarına göre daha ucuz alternatifler arayacaklarını söylüyor, bu da daha önceki tüketici araştırmalarıyla uyumlu .

Tüketicilerin %46'sı bir durgunlukta daha ucuz ürün alternatifleri arayacak

Ürünleriniz rakiplerinizden daha ucuzsa veya paranın karşılığını daha iyi veriyorsa, daha önce daha pahalı seçeneklere güvenen müşterilerden pazar payı kazanmaya odaklanın.

Bu arada lüks markalar, müşterilerin kendileriyle alışveriş yaparak elde ettikleri katma değeri pazarlamaya odaklanabilir. Örneğin, elde dikilmiş deri cüzdanlar satan bir marka, kendisini indirimli cüzdanlara göre daha uzun ömürlü bir alternatif olarak konumlandırabilir.

6. Yapay zeka ve otomasyon ile zamandan ve paradan tasarruf edin.

Kaynakları küçültme söz konusu olduğunda, hiçbir şey zamandan ve paradan tasarruf etmekten daha önemli değildir. Neyse ki, otomasyon tamamen bununla ilgili.

AI ve otomasyon, bütçenizi birkaç şekilde azaltmanıza yardımcı olabilir.

İlk olarak, e-posta pazarlamasından sosyal paylaşımlara ve reklam kampanyalarına kadar yinelenen ve manuel görevleri otomatikleştirebilirsiniz. Bu size yalnızca zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda daha ağır ve yüksek etkili projelerde baş aşağı çalışmanızı da engeller.

AI ayrıca pazarlama çabalarınızı optimize etmenize, hedeflemenizi iyileştirmenize ve maliyetleri düşürmenize yardımcı olabilir.

Son olarak, otomasyon ve yapay zeka, müşterilerinize daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilir. Sonuç olarak, kitlelere doğru zamanda doğru mesajla ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Kullanışlı olsa da, bu tür bir teknolojinin uygulanması ilk başta zor görünebilir. Neyse ki, HubSpot gibi bir yazılım yardımcı olabilir. Örneğin, birçok Pazarlama Merkezi ve CRM özelliği, daha az teknoloji meraklısı olanlar için bile işe alım, uygulama ve kullanımı kolaylaştırmak için yapay zekayı veya otomasyonu zaten kullanıyor.

Unutmayın: Bu sizin ilk (veya Son) eşsiz zamanınız değil

Durgunluk haberleri herkesi tedirgin edebilirken, yalnız olmadığınızı unutmayın.

Ayrıca, 2020’den beri bir pazarlamacıysanız, dönüş yapma, minimum kaynağa uyum sağlama ve eşi benzeri görülmemiş zamanlarda müşteri ihtiyaçlarını karşılama konusunda çok sayıda eğitim almışsınızdır.

Yukarıdaki listeyi durgunluk planlaması için bir başlangıç ​​noktası olarak oluşturmuş olsak da, işlerin nasıl değişebileceğini ve bir sonraki adıma ne hazırlanmanız gerektiğini belirlemek için sektörünüzü, müşteri tabanınızı ve performansınızı analiz etmek isteyeceksiniz.

Artık hangi taktiklerin size yardımcı olabileceğine ilişkin veriye dayalı tahminlerimizi okuduğunuza göre, her düzeydeki pazarlamacının bu süre zarfında hedef kitleleri elde tutmanın ve kazanmanın daha da fazla yolunu karşılaştırmak, karşılaştırmak ve belirlemek için nasıl döndüğünü öğrenin.

Ayrıca, daha fazla veri, uzman görüşü ve yolunuza çıkabilecek tüm pazarlama eksenlerinde nasıl gezineceğinize dair kılavuzlar için blogu kontrol etmeye devam edin.

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin