Pazarlamacılar için eksiksiz SEO otomasyonu kılavuzu

 

Pazarlamacılar olarak, arama motoru optimizasyonunun (SEO) trafiği yönlendirmedeki ve olası satışları artırmadaki önemini anlıyoruz. Ancak, çoğu zaman çabalarımız kaynak veya zaman eksikliği nedeniyle engelleniyor.

Bu nedenle, birçok pazarlamacı SEO süreçlerini kolaylaştırmak ve diğer büyüme stratejilerine odaklanmak için SEO otomasyonu kullanıyor.

Bu yazıda, günde en az üç saat tasarruf etmek için hangi SEO görevlerinin otomatikleştirilebileceğini keşfedeceksiniz. Ayrıca, hızlı ve verimli bir şekilde etkili bir SEO stratejisi oluşturmak için hangi temel SEO araçlarına sahip olmanız gerektiğini de öğreneceksiniz. Hadi başlayalım!

SEO otomasyonu nedir?

SEO otomasyonu, meta etiketleri yönetmek, görüntüleri optimize etmek ve analitiği izlemek gibi daha önce manuel olarak yaptığınız tekrarlayan SEO görevlerini otomatikleştirme süreci. Ayrıca, arama motoru sıralamalarındaki dalgalanmaları izleyebilir ve raporlar oluşturabilir.

SEO optimizasyon araçları, pazarlamacıların etkili bir SEO stratejisi oluştururken zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmesine yardımcı olur.

Hangi SEO görevleri otomatikleştirilebilir?

SEO otomasyonu ile el işçiliğine elveda, verimliliğe merhaba deyin! Eldeki doğru araç seti ile otomatikleştirilebilecek görevlerden sadece birkaçı.

  • Anahtar kelime araştırması: Otomasyon, yüksek değerli trafik fırsatları için hedef kitlenizle alakalı anahtar kelimeleri hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olur.
  • İçerik oluşturma: Yapay zeka (AI) destekli yazma hizmetleriyle kaliteli blog gönderileri ve web sitesi içeriği oluşturun ve parça boyunca yeterince anahtar kelime serpiştirdiğinizden emin olun. Örneğin SurferSEO, siz yazarken size bu önerileri sağlayacak.
  • Otomatik yapılandırılmış veri işaretleme: Siteniz için yapılandırılmış verileri anında oluşturun ve doğrulayın.
  • Teknik optimizasyon: Otomatik kontroller sayesinde hatalardan kaçınırken sayfa hızı optimizasyonu ve teknik denetimlerde zamandan tasarruf edin. Bir SEO denetimi için araçlar, web sitenizi tarayacak ve buldukları sorunlar hakkında bir rapor oluşturacaktır.
  • Raporlama ve analitik: Google Analytics, Google Data Studio ve diğerleri gibi analiz araçlarıyla SEO performansını izlemek için otomatik olarak raporlar oluşturun. Ne kadar trafik aldığınız, hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiği ve ziyaretçilerinizin nereden geldiği gibi konularda anında bilgi edinin.
  • Otomatik sıralama takibi: Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) hedef anahtar kelimeler için nasıl sıralandığınızı izleyin. SERP’lerdeki rekabeti ve dalgalanmaları takip edin ve bir rakibin içeriği bir anahtar kelime için sizinkinden daha üst sıralarda yer aldığında uyarı alın.
  • Otomatik görüntü optimizasyonu: Görüntü kalitesini kaybetmeden sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek için görüntüleri SEO için otomatik olarak optimize edin.
  • Geri bağlantı analizi ve birbirine bağlama: Web siteniz için doğal görünen bir bağlantı profili oluşturmak üzere geri bağlantı fırsatlarını bulun, rakip bağlantılarını izleyin ve dahili bağlantı önerileri alın.

Otomasyon ile pazarlamacılar, her zamankinden daha hızlı ve kolay bir şekilde daha etkili SEO stratejileri oluşturabilir. SEO çabalarınızı bir sonraki seviyeye taşımaya hazırsanız, okumaya devam edin ve farklı görevler için harika SEO otomasyon yazılımı bulun.

YouTube player

12 temel SEO otomasyon aracı

Özenli SEO çalışmalarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olmak için en iyi 12 SEO otomasyon platformu bir arada! Her aracın birçok özelliği olsa da en dikkate değer birkaç tanesine odaklanacağız.

HubSpot Marketing

Hubspot’un SEO Marketing yazılımı, web sitenizi SEO için optimize etme konusunda öncelik sırasına göre sıralanmış eyleme geçirilebilir öneriler sunar. Böylece, en çok iyileştirilmesi gereken alanları hedefleyebilirsiniz.

Bu araç, web sitenizi arama motorlarının dikkate aldığı kritik bir bileşen olan konuya göre düzenlemek için içeriğinizi strateji haline getirmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, blogunuzu genişletebilmeniz ve insanları çekebilmeniz için hedef kitlenizin ilgilendiği konular için öneriler sunar.

Buna ek olarak, insanların hangi terimleri ve konuları aradığı, tıklama oranları, toplam gösterimler ve diğer önemli istatistikler hakkında ayrıntılı raporlar alabilirsiniz. Böylece, siteniz için neyin işe yaradığını ve iyileştirme için nerelerin olduğunu açıkça görebilirsiniz.

Kimlere veya neye ideal: HubSpot’un Pazarlama Merkezi kullanıcıları

Fiyatlandırma: Marketing Hub’ın profesyonel planına dahil

Alternatif: SurferSEO

SurferSEO

SurferSEO, SEO fırsatlarını bulmak için sayfanızı veya içerik taslağınızı analiz eden ve bunu rakiplerin sayfalarıyla karşılaştıran bir içerik optimizasyon aracı.

Başlıklar ve gövde metni için anahtar kelimeler, kelime sayısı ve resim ve paragraf sayısı hakkında öneriler verir.

SurferSEO, yazarken eklenecek anahtar kelimeleri otomatik olarak önerir. Birkaç saniye içinde SEO için optimize edilmiş bir taslak da oluşturabilirsiniz. Toplamda bu özellikler anahtar kelimelerin ana hatlarını çizerken ve kümelerken saatlerce tasarruf sağlar.

ClickUp ise SurferSEO’nun 150’den fazla makale yayınlamalarına ve bir yıl içinde blog trafiğini %85 oranında artırmalarına yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Kimlere veya neye ideal: Hem işletmeden tüketiciye (B2C) hem de işletmeden işletmeye (B2B) için SEO optimize edilmiş blog gönderileri yazmak

Fiyatlandırma: Temel plan için aylık 59 ABD dolarından başlıyor

Alternatifler: Clearscope ve Frase

Looker Studio

Looker Studio (ya da eski adıyla Google Data Studio), özel SEO raporlarını hızlı bir şekilde oluşturmanıza ve API aracılığıyla Google Analytics, Search Console, SEMrush ve diğer kaynaklardan gelen verileri analiz etmenize yardımcı olacak.

Ayrıca veri madenciliği yapabilir, farklı veri kümelerini birleştirebilir ve site performansını kolayca denetleyebilirsiniz.

Looker Studio’nun en göze çarpan özelliklerinden biri otomatik ve görsel olarak çekici SEO raporları oluşturma yeteneği. Looker Studio ile temel performans istatistiklerine ilişkin iç görüleri düzenli olarak alabilir ve anahtar kelime sıralamalarını günlük, haftalık veya aylık olarak izleyebilirsiniz.

Kimlere veya neye ideal: Dijital pazarlama ajansları, e-ticaret siteleri ve kapsamlı SEO analitiği arayan işletmeler

Fiyatlandırma: Ücretsiz

Alternatifler: Databox ve Tableau

Ahrefs

Ahrefs, anahtar kelime fırsatlarını belirlemenize, bağlantı kurma çabalarını izlemenize ve  herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan sonuç listesinde (SERP) rakip görünürlüğünü analiz etmenize yardımcı olan bir SEO otomasyon platformu.

Sevilen özelliklerden biri geri bağlantı (backlink) boşluk analizi için Link kesişimi. Aksi takdirde kaçırmış olabileceğiniz bağlantı fırsatlarını ortaya çıkarmak için alanınız ile rakiplerinizin web siteleri arasındaki bağlantıları karşılaştırmanıza olanak tanır.

Diğer bir destansı özellik ise “Bağlantılara göre en iyi” raporu. Bununla, herhangi bir web sitesindeki en bağlantılı içeriği kolayca keşfedebilirsiniz. Potansiyel müşterileri bulmak ve bağlantı kurma taktiklerine ilham vermek için ne tür içeriğin binlerce bağlantı oluşturduğunu görmek için derine inin.

Son olarak, bağlantısız marka sözlerini bulmak için Ahrefs Content Explorer’ı kullanın ve bir bağlantının güvenliğini sağlamak için web sitesi sahiplerine ulaşın.

Kimlere veya neye ideal: Bağlantı kurma çabalarını izlemesi, keşfetmesi ve ölçeklendirmesi gereken SEO uzmanları

Fiyatlandırma: Temel plan aylık 99 ABD dolarından başlıyor

Alternatifler: SEMRush ve MajesticSEO

SEMRush

SEMRush, rakip stratejileri ve alanınızın çevrimiçi görünürlüğü hakkında bilgi sağlayan bir otomatikleştirilmiş SEO araçları paketi.

SEMRush, Keyword Magic Tool ile hedeflenecek anahtar kelimeleri belirlemenize de yardımcı olur. Bu, özellikle ana konunuzla ilgili uzun kuyruklu ifadeler bulmak ve bunları bir dakika içinde kümeler halinde düzenlemek için kullanışlı.

Bu özelliğin ne kadar zaman kazandırdığını yeterince vurgulayamayız. SEO’nun, anahtar kelimeleri süper karmaşık formüllerle gruplandırmak için Excel ve Google sayfalarında çalışmayı içerdiğini hatırlıyor musunuz?

SEMRush kümeleme aracı veya alternatifi Serpstat ile özgürce nefes alın.

SEMRush ayrıca, SEO dostu blog gönderileri yazmanıza ve bunları SERP’ler için optimize etmenize yardımcı olan bir içerik pazarlama platformu sunar. Hatta içerik fikirleri öneren ve kopyanız için okunabilirlik puanları sağlayan bir SEO yazma asistanına sahip.

Kimlere veya neye ideal: Rakip verilerini analiz etmek, anahtar kelime sıralamalarını izlemek ve içeriği optimize etmek için kapsamlı bir araç paketine ihtiyaç duyan SEO uzmanları

Fiyatlandırma: Profesyonel plan için aylık 99.95 ABD dolarından başlıyor

Alternatifler: Ahrefs, KeywordTool, Jaaxy ve Serpstat

Netpeak Spider

Netpeak Spider, web sitenizin yapısını denetleyen ve bozuk bağlantıları, yinelenen içeriği ve diğer sorunları bulan teknik bir SEO tarayıcısı. Ayrıca, sayfalarınızın dizine eklenebilirliği hakkında fikir verir ve kötü amaçlı yazılımları veya kötü amaçlı kodları algılayabilir.

Aynı zamanda Netpeak Spider, piyasadaki en gelişmiş filtreleme sistemlerinden birine sahip. Raporları daha ayrıntılı bir analiz için özelleştirmenize veya Google’a ve diğer arama motorlarına gönderilmek üzere bir XML site haritası oluşturmanıza olanak tanır.

Netpeak Spider, Google Analytics ve Google Search Console ile uygun bir entegrasyonla birlikte gelir, böylece verilere aynı panodan kolayca erişebilirsiniz.

Bunun da ötesinde, araç beyaz etiketli raporları destekleyerek SEO ajansları ve danışmanları için hayatı kolaylaştırır.

Kimlere veya neye ideal: Web sitesi yapısını denetlemesi, sorunları hızla algılaması ve beyaz etiketli raporlar oluşturması gereken ajanslar ve SEO uzmanları

Fiyatlandırma: Bir kullanıcıya izin veren başlangıç planı aylık 7 ABD dolarından başlıyor

Alternatifler: Screaming Frog ve DeepCrawl

Google Search Console

Elbette, web sitesi performans analizi ve teknik denetimler için en güçlü ve ücretsiz araç setini es geçemeyiz.

Google Search Console, Google’ın web sitenizi nasıl yorumladığına dair bilgiler paylaşır. Organik trafiği izlemenize ve ölçmenize, olası sorunlar için uyarılar ayarlamanıza ve tıklamalar, gösterimler ve sorgu konumları hakkında veri almanıza yardımcı olur.

Bir site haritasını doğrudan Google’a göndermek, URL denetimi ve parametre testleri yapmak ve sayfaların yeniden dizine eklenmesini talep etmek için Search Console’u da kullanabilirsiniz.

“URL’yi İncele” özelliği ile Googlebot’un sayfayı nasıl gördüğünü kontrol edebilir ve olası sorunları giderebilirsiniz.

Kimlere veya neye ideal: Web sitelerinin performansını izlemek ve olası sorunlardan haberdar olmak isteyen herkes.

Fiyatlandırma: Ücretsiz

Alternatifler: Screaming Frog, Netpeak Spider, AgencyAnalytics ve Searchmetrics

Jasper

Jasper AI Yazma Asistanı, dakikalar içinde yüksek dönüşüm sağlayan içerik üreten yapay zeka odaklı bir metin yazma aracı.

Bu aracı komutlarla yönlendirin veya LinkedIn, blog gönderileri, e-ticaret listeleri, Google ve Facebook reklam şablonları vb. için AIDA kopyaları gibi şablonları kullanın.

Jasper, yapay zeka teknolojisi sayesinde ses tonunuzu benimseyip taklit edebilir ve farklı içerik ihtiyaçları için kopya yazarken harcanan saatleri azaltır.

Jasper AI Yazma Asistanı, SEO için yaratıcı ve hızlı meta açıklamalar, başlıklar vb. oluşturabilir. SurferSEO ile entegre olan Jasper, hedef anahtar kelimelerle zenginleştirilmiş kopyalar oluşturur.

Minimum çabayla SEO performansınızı en üst düzeye çıkarmak için bu araçları bir arada kullanın.

Kimlere veya neye ideal: Hızlı bir şekilde SEO dostu içerik oluşturmak için yapay zeka odaklı bir metin yazarlığı çözümü arayan şirketler ve profesyoneller

Fiyatlandırma: Oluşturulan 50.000 kelime için aylık 49 ABD dolarından başlıyor

Alternatifler: Yazar, CopyAI ve WriteSonic

AgencyAnalytics

AgencyAnalytics, Google Analytics, Facebook Reklamları, YouTube, Instagram ve Twitter dahil olmak üzere çeşitli platformlar için otomatikleştirilmiş analizler sağlar.

Bu araç ayrıca, kampanya performansının kapsamlı bir görünümünü sunmak için MailChimp ve HubSpot gibi 40’tan fazla pazarlama aracıyla entegre olur.

Aracın SEO paketi, sıralama takibi, geri bağlantı analizi, site denetimleri, sosyal medya analitiği ve çok daha fazlasını içerir.

Kimlere veya neye ideal: Kampanyaları yönetmek ve analitiği izlemek için hepsi bir arada bir araç arayan SEO ajansları ve danışmanları

Fiyatlandırma: Profesyonel plan aylık 29 ABD dolarından başlıyor

Alternatifler: Searchmetrics ve Kissmetrics

Technical SEO Automation Tools by Merkle

SEO Tools by Merkle, çeşitli teknik SEO görevlerini otomatikleştirmek için açıkça tasarlanmıştır.

Örneğin, robots.txt dosyanızı test edip doğrulayabilir ve XML site haritaları oluşturup arama motorlarına gönderebilirsiniz. Veya varlıkları, MREID’lerini ve alaka düzeyi puanlarını bulmak için Bilgi Grafiği API’sini sorgulayabilirsiniz.

SEO Automation Tools by Merkle ayrıca bir şema oluşturucu ve SERP simülatörü içerir.

Kimlere veya neye ideal: robots.txt doğrulama ve yapılandırılmış veri işaretleme gibi karmaşık teknik SEO görevlerini otomatikleştirmesi gereken SEO uzmanları

Fiyatlandırma: Ücretsiz

Alternatif: Schemantra

Compress PNG

Compress PNG, PNG resimlerini hızlı ve kolay bir şekilde sıkıştırmanıza izin veren çevrimiçi bir araçt. Sayfa yükleme sürelerini hızlandırmanın ve dosya boyutunu küçültmenin harika bir yolu, bu da SEO performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tarayıcılarla daha iyi uyumluluk için dosyaları JPEG ve GIF formatlarından dönüştürmek için Compress PNG’den yararlanın. Genel SEO stratejinizi geliştirmek için bu aracı başka bir araçla birlikte kullanın.

Kimlere veya neye ideal: PNG resimlerini sıkıştırmanın kolay ve ücretsiz bir yolunu arayan herkes

Fiyatlandırma: Ücretsiz

Alternatifler: TinyPNG ve Compressor.io

AccuRanker

AccuRanker, SEO’lar ve pazarlamacılar için gelişmiş bir sıralama izleme çözümü. Web sitenizin organik aramada nasıl performans gösterdiğine dair gerçek zamanlı bilgiler sunar ve zaman içinde sıralamadaki değişiklikleri belirlemenize yardımcı olur.

Araç ayrıca doğruluk puanları, Share of Voice ve arama motoru konum geçmişi dahil olmak üzere ayrıntılı analizler sağlar. Sıralama veya görünürlükteki herhangi bir değişiklikten haberdar olmak için otomatik uyarılar bile ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş anahtar kelime filtrelemesi ile belirli aramalar, konumlar veya cihazlar için hızlı bir şekilde özel raporlar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, birkaç anahtar kelimeyi gruplandırmanıza ve performanslarını aynı anda izlemenize olanak tanıyan bir sürükle ve bırak ana filtresi içerir.

Kimlere veya neye ideal: İşletmeler ve SEO ajansları (rütbe takibi için)

Fiyatlandırma: Aylık 130 dolardan başlıyor, izlenecek 1.000 anahtar kelime sunuyor ve 14 günlük ücretsiz denemesi var

Alternatifler: SEMrush, Ahrefs, SERPWoo, Serpstat ve SE Ranking

SEO otomasyonundan en iyi şekilde yararlanmak

SEO otomasyonu, web sitelerini optimize etmek ve çevrimiçi görünürlüklerini artırmak isteyen işletmeler için ezber bozan bir özellik. Şirketler, SEO görevlerini kolaylaştırarak daha üst düzey strateji ve yaratıcılığa odaklanabilir.

Doğru araçlarla, SEO otomasyonu daha verimli, etkili ve başarılı kampanyalara yol açabilir.

Öyleyse neden bekleyesiniz? Bugün SEO otomasyonunun gücünü kucaklayın ve çevrimiçi varlığınızı güçlendirin!

Kaynak: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin