Pazarlamacılar iş büyümesini hızlandırmak için uygulamalarından nasıl yararlanıyor?Yazar: Mike Henry & Belinda Langner
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Pazarlamacılar, yatırım getirisini (ROI) arttıracağına güvenebilecekleri kanalları ikiye katlıyor ve uygulamaları ön planda tutuyor. Artık daha fazla işletme müşteri sadakatini ve yaşam boyu değeri iyileştirmek gibi daha iyi iş sonuçları sağladığı için gelişmiş uygulama stratejilerine yöneliyor. Çok kanallı deneyimler için tüketici beklentileri arttıkça ve daha fazla uygulama kullanılabilir hale geldikçe, markanızın beklentileri karşılamasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Google, işlerini uygulamalarla büyütmelerini hızlandırmak için yüzlerce reklam verenle çalışıyor. Google’da çalışanlar ise yılların deneyimi sayesinde neyin işe yaradığını çok iyi biliyorlar. Bu yazıda, Google tarafından önerilen tüketicileri memnun etmek ve kârlı bir büyüme sağlamak için uygulama stratejinizi formüle ederken (veya yeniden formüle ederken) öncelik vermeniz gereken üç alanı bulabilirsiniz.

Sorunsuz çok kanallı deneyimlerle yatırım getirisini (ROI) arttırın

Tüketiciler artık eskiden dizüstü bilgisayar, telefon görüşmesi ve hatta şehirlerarası yolculuk gerektiren şeyleri yapmak için uygulamaları kullanıyor. Bankada sıra beklediğini hatırlıyor musun? Bugün birçok finans kurumu, banka şubesini müşterinin cebine sokan uygulamalar yarattı. Birkaç yeni banka şubeleri tamamen terk etti ve bunun yerine uygulamalarını müşteri deneyiminin merkezi haline getirmeyi seçti.

Müşteriler, mağaza içi alışverişte değerli bir arkadaş olarak giderek artan bir şekilde uygulamalara yöneliyor. Aslında, akıllı telefonu olan müşterilerin %78’i son 12 ay içinde mağazada alışveriş yaparken bir satıcının uygulamasını kullandı.

Bu davranışa yönlendiren nedir? Uygulamalar, müşterilere mağaza içi deneyimlerini daha iyi hale getirmek için envanter ve fiyat kontrolleri sunma, hızlı kupon arama olanağı sağlama ve hatta insanların mağaza koridorlarında verimli bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için bir alışveriş listesindeki öğeleri otomatik olarak sıralama gibi benzersiz bir değer sağlayabilir. Tüketici beklentileri yükseldikçe ve çevrimiçi – çevrimdışı deneyimler bulanıklaştıkça, pazarlamacılar şirket içi kurumsal siloları yıkarak uyum sağlamalılar.

Pazarlamacılar ayrıca marka temas noktalarında daha iyi deneyimler yaratmak için yeni teknolojik çözümlere yöneliyor. Örneğin, Web to App Connect uygulamanızı zaten yüklemiş olan müşterilerin reklamlarınızı tıkladıktan sonra en alakalı uygulama içi içeriğe ulaşmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu hem müşteri deneyimini hem de kampanya performansını iyileştirir. Ortalama olarak Web to App Connect mobil web sitesine kıyasla uygulama içinde gerçekleşen tıklamalar için 2 kat daha yüksek dönüşüm oranı sağlar.

Çevrimiçi moda perakendecisi BooHoo.com, Web to App Connect’in kârlılığı nasıl iyileştirebileceğinin güçlü bir örneği. Birçok şirket gibi, BooHoo’nun mobil uygulama kullanıcıları da diğer müşterilere göre daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip, ancak markanın tüm kullanıcıları web sitesine çekmeye yönelik olağan dijital reklam kampanyası uygulaması, uygulama kullanıcıları için yetersiz bir deneyimle sonuçlandı.

Bunu düzeltmek için ekip, Web to App Connect’i kullanarak müşterilerini doğrudan mobil uygulamanın içindeki ilgi çekici içeriğe yönlendirerek dönüşümleri artıran sorunsuz bir deneyim sağladı. BooHoo’nun ücretli medya üst düzey yöneticisi Nicola Black’in paylaştığı gibi, “Sonuçlar olağanüstü; Yatırım getirisi (ROI) %75 arttı.”

Mevcut ve yeni müşteriler aracılığıyla bağlılığı ve kârı arttırın

Bir kullanıcı bir markanın uygulamasını indirip ana ekranına yerleştirdiğinde, markanın doğrudan, bire bir ilişki kurmak için ender bir fırsatı olur. Perakendeciler, mağaza içi yol bulma, daha hızlı ödeme ve özel indirimler gibi özellikler aracılığıyla uygulama kullanıcılarına ek kolaylık sağlayarak bunu iyi yapıyor.

Çalışıyor gibi görünüyor. Müşteri sadakatini artırmak için uygulama yolculukları tasarlayan perakende markalarının Net Promoter Score’u, tasarlamayan perakendecilere göre %32 daha iyi. Perakendecilerin büyük çoğunluğu, uygulama kullanıcılarından artımlı iş değeri de elde ediyor. Kullanıcıların %87’si, uygulama kullanıcılarının kullanmayanlara göre daha sadık ve daha yüksek yaşam boyu değere sahip olduğunu kabul ediyor. Ayrıca, ABD perakendecilerinin %83’ü, uygulama müşterilerinin, uygulama kullanmayan müşterilere kıyasla daha fazla satın alma eğiliminde olduğu konusunda hemfikir.

Artık her şey için bir uygulama var gibi göründüğüne göre, müşterilerin uygulamanızın mevcut olduğunu bilmesini sağlamak çok önemli. Bunu yapmanın harika bir yolu, Google Ads’deki Uygulama kampanyalarını kullanarak tanıtım amaçlı bir baskı yapmak. Google AI (yapay zeka) tarafından desteklenen Uygulama kampanyaları, uygulamanızı Google’ın en büyük mülklerinde tek bir ücretli kampanyadan tanıtmak için yaratıcı varlıklarınızı ve hedeflerinizi sağlamanıza olanak tanır.

Bu kampanyalar, yeni müşterilere hızla ve geniş ölçekte ulaşmada etkili ve hatta daha iyi organik performans elde edilmesine yardımcı olabilir. Data.ai’ye göre Amazon’un uygulama etkinliğinin %45’i ücretli yüklemelerden geliyor. Bu nedenle, Amazon’un uygulama stratejisinin şirketin 2016 ile 2021 arasında e-ticaret payındaki yüzde 17’lik artışı artırmasına yardımcı olması mantıklı.

Ancak, burada bir gerçeklik kontrolü var: Kullanıcıların uygulamanızı indirmesini sağlamak, onu kullanacaklarını garanti etmez. Tüketicilerin yalnızca %37’si farklı kategorilerdeki uygulamaları indirirken anında iletme bildirimlerini etkinleştirdiğinden, uygulama kullanıcılarının büyük çoğunluğunu indirimler, özellikler ve diğer haberler hakkında bilgilendirmek zor olabilir.

Neyse ki, bu engeli aşmak mümkün. Bunu yapmanın bir yolu, Uygulama kampanyalarında da kullanılabilen bir yeniden etkileşim stratejisi. Bu yaklaşımı kullanarak, uygulamanızı indirdikten hemen sonra bir satın alma işlemi gerçekleştiren ancak daha sonra uygulamayı bırakan kullanıcılar gibi belirli müşterilerle, uygulama içinde sunulan yeni bir teklifle birlikte bir reklam sunarak yeniden etkileşim kurabilirsiniz.

Uzun vadeli başarı için birinci taraf verilerini arttırın

Çerezlere, reklam kimliklerine ve diğer kişisel tanımlayıcılara erişim kötüleştikçe pazarlamanın geleceği, izin verilen birinci taraf verilerinin güçlü bir temelini gerektirmekte. Dönüşümleri etkili bir şekilde ölçmek ve alakalı reklamlarla tüketicilere ulaşmak çok önemli olacak. Uygulamalar, müşterilerle zorlayıcı bir değer alışverişi oluşturmanıza olanak tanıyarak sizi başarıya hazırlayabilecek değerli bir araç. Bunun güçlü bir örneği, kullanıcılara sorunsuz ve verimli bir alışveriş deneyimi sunan bir uygulama.

Kitleler, özellikle genç tüketiciler, satın alma işlemi yaparken daha az anlaşmazlık bekleyecek şekilde büyüdü. Yakın tarihli bir küresel çalışmada, Z Kuşağı (%45) ve Y kuşağının (%48), X Kuşağı (%36) ve Bebek Patlama kuşağına (%28) göre, bir perakendecinin hesap ve ödeme bilgilerinin kayıtlı olmasının, kendilerinden düzenli alışveriş yapma kararlarında önemli olduğunu söyleme olasılıklarının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bulundu. Ayrıca, Z Kuşağı dünya nüfusunun yaklaşık %30’unu oluşturduğundan, hızla yeni alışveriş merkezi haline geliyorlar. Markalar ayak uydurmak için kendi özel alışkanlıklarına ve tercihlerine hitap etmeli.

Ancak, bu bilgileri toplamak bir strateji gerektirir. Birinci taraf verilerinin etkili bir şekilde nasıl oluşturulacağına ilişkin uygulama geliştiricileri arasında yapılan bir ankette, üç yaygın en iyi uygulamayı takip etmenin önemli olduğunu görüldü.

Öncelikle, bilgilerinin uygulamanızda nasıl kullanılacağı konusunda kullanıcılara karşı şeffaf olun. İkinci olarak, kullanıcılara uygulamanız aracılığıyla sizinle bilgi paylaştıklarında onlar için nasıl daha iyi bir deneyim sunacağınızı gösterin. Son olarak ise kullanıcılarınıza sağlanan değer karşılığında onları uygulama içinde bir hesap oluşturmaya ve oturum açmaya teşvik edin.

Tüketiciler uygulamalarda daha fazla zaman harcadıkça başarılı pazarlamacılar, markaları ve müşterileri arasında doğrudan ilişkiler kurmak için yeni fırsatların kilidini açacak. Nihayetinde, üstün uygulama yolculuklarına ve uygulama çözümlerine öncelik verenler, tüketicileri memnun edecek ve önümüzdeki yıllarda işletmeleri için yatırım getirisini artıracak şekilde konumlanacak.

Kaynak: thinkwithgoogle.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin