Pazarlamacılar tehditlerden nasıl kaçınabilir ve freelance çalışanlarla nasıl fırsat elde edebilir?


Yazan: Liron Smadja

Çeviren: Açer Savulyan

Küreselleşmiş haber döngüsü, pazarlamacılar için hem olumsuz hem de olumludur. Büyük haber olayları, içerik etrafında bir zamanlar olduğundan çok daha fazla tehdit ve fırsat yaratır ve manşet oluşturma olayları meydana geldiğinde, küresel medya yalanlama döngüsü tüketicilerin ilgi alanlarını etkiler ve anahtar kelimeleri gerçek zamanlı olarak itilir ve çekilir.

Örneğin önemli siyasi haberleri, hatta Twitter’dan mutlu bir dünya liderinin düşüncelerini ele alalım. Bu girdiler birkaç dakika içinde finansal piyasaları etkileyebilir ve PPC kampanyalarında ve sosyal medyadaki trend olan konular arasında anahtar kelime hacimlerinin hedeflenmesi için anında etkileri olabilir.

Avrupa’da sabah manşetlerine çıkan büyük bir finans hikayesi. ABD merkezli bir dijital pazarlama ekibi, yeni anahtar kelime stratejilerinden yararlanmak için saatlerce fırsatı kaçırıyor. Aynı şekilde, beklemedikleri aniden olumsuz bir konu alanının yanındaki reklamcılık gibi marka güvenliğine yönelik tehditlerden de habersiz olabilirler.

Pazarlamacılar, bu yaklaşımı dünyanın herhangi bir bölgesinde tekrarlayarak bir dizi farklı pazarlama fırsatı açabilir.

İş çevrimiçi olarak değiştikçe, pazarlama fırsatları dünyası genişliyor

Üretim döngüsü, çevrimiçi çalışmanın küreselleşen hızlanmasının yarattığı fırsatların bir başka örneğidir. Video çekme, düzenleme, yükleme ve reklam harcamalarında ince ayar yapma gibi 3-4 günlük bir süreci içerebilecek bir kampanya başlatma sürecinin eski süreci, 24 saatlik yeni bir sürekli iş akışına dönüştü. Prag’daki bir ekip bir gün çekim yapabilir, dosyaları bir gecede düzenlenmek üzere Brezilya’ya gönderebilir, kampanya kurulumu için Tayvan’a ping attırabilir ve ertesi sabah hazırlayıp çalıştırmalarını sağlayabilir.

Bu devrim niteliğindeki çalışma şekli, küresel olarak freelance çalışanlar tarafından sağlanır.

Yaratıcı ve satın alma modelleri küresel düzeyde dönüşüyor

Pek çok kişi, salgının geleneksel yaratıcılık ve satın alma modelleri için ne kadar yıkıcı olduğunu henüz fark etmedi, ancak ödülleri toplayanlar da var. Ekipler küresel ölçekte işbirliği yapıyor ancak tek bir kurum olarak çalışıyor.

Dijital dünya kimseyi beklemeyecek ve günün sonunda proje bileşenlerini başka bir saat dilimine teslim edebilenlerin uzun vadede ve geniş ölçekte daha iyi kaliteli içerik üretmesi muhtemel olacak. Bu freelance iş akışı daha sonra, bir sonraki günün önüne geçmek için gece geç saatlerde çalışan personel üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dünyanın dört bir yanında esnek serbest çalışanlara sahip olmak normal çalışma saatlerinde olaylara olduğu gibi tepki verebilen bireyler ve ekipler pazarlamacıların başkalarının göremeyebileceği fırsatları kavramasına, marka güvenliği tehditlerinden kaçınmasına ve zorlu iş yüklerini daha da kolayca yönetmesine yardımcı olabilir. Serbest çalışanlardan en iyi şekilde yararlanmak için dört ipucu:

 

  1. Onlarla erken konuşun

Freelance personel olmayabilir, ancak onlardan en iyi şekilde yararlanmak için her şeyi son dakikaya bırakmamaya çalışın. Freelance daha geniş bir ekibe dahil etmek, onlara görev hakkında mümkün olduğunca fazla görünürlük sağlar. Zamanında sağlanan tam bir özet, onlara işi iyi halletmek için ihtiyaç duydukları saatleri sağlar ve ekibin, diğer son tarihler gelmeden önce işi gözden geçirmesine izin verir. Harika ortak çalışma araçlarına sahip platformlar, pazarlamacıların serbest çalışanların zamanından en iyi şekilde yararlanmasına ve en kaliteli işi elde etmesine yardımcı olabilir.

  1. Onlara kapsamlı bir özet verin

Bir profesyoneli işe almanın, içgüdüsel olarak ekibin tam olarak ne istediğini bildikleri anlamına geleceğini düşünmek kolaydır. Genellikle pazarlarını bilirler ve oldukça iyi bir fikirleri olurken, her iş farklıdır. Proje başkanları ne kadar fazla ayrıntıya girerse, serbest meslek sahibi dosyalar geldiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi alma olasılıkları o kadar yüksek olur.

  1. Güçlü adaylar bulmak için gerçek araştırma gerekir

Dünyanın her yerinden her türden farklı nişlerde çalışan serbest çalışanlar var. Takımınız araştırmak için zaman ayırırsanız, en ilgi çekici işi yapacak mükemmel kişiyi bulma şansınız daha yüksek olacaktır. İşe gerçekten çok uygun olmadıkça kimseyi ekibinize almayın , sıcak bir potansiyel çalışan bulmak neredeyse her zaman önce biraz araştırma gerektirir.

  1. Saygılı olun

Freelance çalışanlar da insandır. Bazı yöneticiler, sadece kısa bir süre için buralarda olacaklarını bilirlerse, freelance çalışanları reddedebilir. Fakat, bu bir hata. Yaratıcılara saygılı davranmak, onların en kaliteli işleri üretmelerini sağlamanın en iyi yoludur ve bu, şirket içi personel için olduğu gibi freelance çalışanlar için de aynıdır.

Dünyanın dört bir yanında freelance çalışanlara sahip olmak normal çalışma saatlerinde olaylara olduğu gibi tepki verebilen bireyler ve ekiplerin pazarlamacıların başkalarının göremeyebileceği fırsatları kavramasına, marka güvenliği tehditlerinden kaçınmasına ve zorlu iş yüklerini daha da kolayca yönetmesine yardımcı olabilir.

 

Kaynak: https://digiday.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin