Pazarlamacılara yönelik pazarlama yapmanın 5 etkili yolu


Yazan: Cole Nowicki

Çeviren: Arda Alipaşaoğlu

Bir pazarlamacının bir ürünü başka bir pazarlamacıya satması zor olabilir. Çünkü diğer pazarlamacılar da sık kullanılan bütün tekniklere hakim konumda bulunuyorlar. Hootsuite, 10 yılı aşkın süredir pazarlamacılara yönelik içerik pazarlama geliştiriyor. Bu sürede öğrendiklerini 5 maddede derleyip paylaştılar.

İşte diğer pazarlamacılarla etkili bir bağlantı kurmanın 5 yolu:

  • Kitlenize nereden ve nasıl ulaşabileceğiniz konusuna hakim olun
  • Pazarlama camiasındaki ortak dili kullanın
  • Kitlenize eşit şekilde davranın
  • Kullanabilecekleri değerli bilgiler verin
  • Düşünce lideri olun

Kitlenize nereden ve nasıl ulaşabileceğiniz konusuna hakim olun

Bu konuda sizin için en iyi adres LinkedIn olabilir. Orada insanlar kendi çalışmalarını gösteriyor ve kendi endüstrisindeki insanlara kolaylıkla ulaşabiliyor. Tabii hangi pazarlamacı tarzına ulaşmaya çalıştığınıza göre değişiklik gösterebilir.Twitter, e-mail yollarını da denemeniz gerekebilir. Bu yüzden kitlenizin hangi platformlarda çoğunlukta olduğu konusunda sıkı bir çalışma yapın.

Pazarlama camiasındaki ortak dili kullanın

Pazarlamacı olarak pazarlama hakkında başka bir pazarlamacıyla konuşuyorsanız, ortak bir dil kullanmanız gerekir. Aksi takdirde ilgiyi kaybedersiniz.

İşte Hootsuite’in sosyal medya pazarlamacıları için kullandığı örnekler:

Katılım oranı: Sosyal medyanızda aldığınız etkileşim oranı

B2B & B2C: İşletmeden işletmeye, işletmeden müşteriye

KPI: Anahtar Performans Göstergesi

Organik erişim: Ücret ödemeden aldığınız görüntülenme saysı

CTR: Tıklama Oranı

CTA: Eylem Çağrısı

Yeniden hedefleme: Bir siteyi  terk eden ziyaretçileriyle yeniden etkileşim kurmasını amaçlayan bir çevrimiçi reklamcılık tekniği

Genel endüstri terminolojisine hakim olun. Örneğin, sürekli pazarlanıyor mu yada sadece ürün pazarlaması mı yapılıyor kavrayın. Bu düşünülmesi mucize bir çözüm değil çünkü kimse ne hakkında konuştuğunu bilmeyen birisini dinlemek istemez. Pazarlama diline hakim olduktan sonraki adım diğer pazarlamacılarla konuşurken ses tonunuzu iyi ayarlamanız gerektiğidir.

Kitlenize eşit şekilde davranın

Aslında ana tema başlığın içinde saklı. Abartmayı ve kovalamayı kesin. Bir ürünü pazarlarken herkese eşit davranırsanız müşterilerinizle olan saygı ve güven bağınız da artmış olur. Birçok pazarlamacı içerik üretimiyle yakından ilgilendiği için, içeriğiniz şüpheci müşterilerinden birileri olabilirler. En ufak hatada onları kaybedebilirsiniz. Bu durum öz farkındalık ve şeffaflık yoluyla otantikliğin oluşturulduğu anlamına gelir. Bu da güveni inşa etme konusunda en önemli unsurdur.

Bir pazarlamacı olarak ana amacınız, etkileşime geçmek istediğiniz kitlenin bakış açısını bulabilmektir. Pazarlamacılar olarak bu endüstrinin acı noktalarını biliyorsunuz, bu ortak meseleler sayesinde kitlenize karşı empati yapabilirsiniz.

Kullanabilecekleri değerli bilgiler verin

Bir pazarlamacı olarak oyunda kalmak istiyorsanız her zaman yeni trendleri ve stratejileri yakından takip etmelisiniz. Bu sayede hangi stratejilerin işlediğini ve kendi işinizle ilgili trendlerin nerede görüldüğünü takip edebilirsiniz.

Bu verileri değerli bir kaynak haline getirebilirsiniz. Hootsuite, sosyal medya kitlesi için kendi kaynak kütüphanesini oluşturdu. Çünkü kitlenizde sürekli yeni çalışmalar ve trendler üzerine araştırma yapıyor. Eğer kaliteli ve orijinal içeriklerle onlara işlerinde yardımcı olabilirseniz sizin markanıza ola güvende artmış olacaktır.

Düşünce lideri olun

Düşünce liderliği, patronlarınızın ve iş arkadaşlarınızın deneyimleri ve yaşadığı zorluklar hakkında bilgili olup buna göre içerik hazarlayan bir pazarlama tarzıdır. Düşünce lideri genelde sektördeki acil bir konuya odaklanarak kendi kişisel tutkulu çözümünü ortaya koyar.

Düşünce liderliği sayesinde markanızın etkileşimini arttırabilir, markanıza yeni müşteriler kazandırabilirsiniz. Yeni ve mevcut müşteriler için sağlıklı güven ortamını oluşturabilirsiniz.

Kaynak: blog.hootsuite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin