Pazarlamacıların 2017’de sorması gereken 5 soru


Yazan: Justin Joy, Natalie Zmuda

Çeviren: Mert Büyüksağnak

Yeni yıl yaklaşırken, Sephora, Starcom ve Carat gibi firmaların yöneticilerinin de dahil olduğu bir sürü pazarlama ve ajans yöneticilerine 2017 planları ile ilgili paylaşmak istedikleri şeyleri sorduk.

Burada, ana pazarlama anlayışlarını ve önümüzdeki sene pazarlamacıların kendilerine sorması gereken soruları vurguladık.

1) Mobil öncelikli bir dünyada doğru metriklere odaklandım mı?

MImage result for akıllı telefonobil öncelikli bir dünyada, insanlar akıllı telefonlarına farklı sebeplerden bakıyorlar – yeni bir şeyler öğrenmek,
karar vermek veya bir şeyi gerçekleştirmek için. Mary Beth Laughton, Sephora’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı, masaüstü ve mobilin ayrı bir şekilde ölçülmesini ve her birinin farklı metriklerle ölçülmesini tavsiye ediyor. Örneğin mobilde Sephora, sadakati teşvik etmeye odaklanmış ve bunlar sayesinde geçen sene mobil faaliyetlerini %25’ten %35’in üstüne çıkarmış.

2017’de, mobil ve masaüstü ölçüm planlarınızı onların arasındaki temel farklar açısından ayırın

Video: www.youtube.com

2) Medya planlamalarım, müşterilerimin nasıl davrandıklarına ve nasıl hissetiklerine gerçek zamanda tepki vermeme izin veriyor mu?

Mobil sayesinde kullanıcılar, markaların bilgi ve gerçek zamanlı ilinti ile her yerde ve her zaman onlar için orada olduklarını biliyorlar.

Carat USA’in Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Strateji Başkanı olan Justine Bloome: “Belli bir aktivite yüzdesi için her zaman açık olma zihniyetini ne kadar yaratabiliriz? Gerçek zamanda hazır olmak, cevap vermek, insanlardan görülen niyetlere ve sinyallere hazır olmak. Bunlar bizi sadece medya planlamasına götürmez, deneyim planlamasına da götürür”.

2017’de, kısa zamanlı fırsatlara daha duyarlı olmak için bütçenizin az bir kısmını ayırın.

3) Müşterilerimin hem uzun zamanlı hem de anlık ihtiyaçlarını temyiz edecek varlıkların portföyü bende var mı?

Müşterileri bacadan görmek, pazarlamacıların satış işlemi sırasında müşterilere yardım etmesi ile satışları etkiler. Home Depot’un Çevrim içi Pazarlama Başkan Yardımcısı Dave Abbott, perakendecinin tarih boyunca pazarlama üzerine yatırım yaptığını ve onların bir gözünün ise doğrudan satış yapmakta olduğunu söylüyor. Altı saniyelik bir reklam, bahar dikim mevsiminin tepesindeki bir malç gibi satış ilanı verebilir. Fakat 60 saniyelik bir reklamın bir ürünün özelliklerini tanıtması için uzun gelebilir.

“Biz orada yakın döneme odaklanmaktan çok, mantıklı kararlara odaklanmak istiyoruz” diyor kendisi.

2017’de, müşteri sürecini bütünsel bir şekilde ele al ve doğru reklamı doğru zamana eşleştiren bir dizi varlık oluştur. Buna, hem yakın zaman dönemi içerisindeki “satın almak istiyorum”, aynı zamanda uzun vadeli ilişki kurma süreci içerisindeki “anlamak istiyorum” zamanları da dâhildir.

4) TV ve çevrim içi videoların bulanık çizgilerini mi planlıyorum?

İnsanlar artık çevrim içi video, mobil video veya direkt televizyonu ayırt etmiyor ve bununla yüzleşmeliyiz. İstedikleri şeyi, istedikleri zaman, istedikleri ekranda izliyorlar. Bu, pazarlamacıların, bütçelerden, yaratıcı yaklaşımlara ve hatta organizasyon yapılarına kadar çevrimdışı ve çevrim içi video arasındaki birçok siloyu parçalamayı düşünmesini gerektirir. Örneğin, Hearts & Science’ın İhale Edilebilir Yatırım Yöneticisi olan Ruth Nightengale, planlama ve yatırım ekiplerinin bir araya gelerek, alanın bütünsel bir görünümünü elde ettiğini belirtti.

2017’de, en uygun etkiyi yaratmak için TV’yi ve çevrim içi ortamı birlikte planlayın. Üçüncü taraf araştırmaları, ABD’de ilk kez yayın yapan TV reklam verenlerinin, araya YouTube’u ekleyerek 18-49 yaşlarındaki bireylere %56 oranında daha fazla erişebileceğini gösteriyor.

5) Benim kuruluşum, mobil ekran öncelikli mi yaratıyor?

Mobil, insanların bugün karar verme biçimi açısından kritik öneme sahiptir; bu nedenle, kültürümüzün, medya planlarımızın ve yaratıcı süreçlerimizin merkezi olmalıdır. Sprint firmasının Dijital Gelişme Başkan Yardımcısı Wouter Blok, müşterinin ilk tercihi olmak, müşteri ilişkilerini ve deneyimlerini mobil öncelikli geliştirmek demek diyor. Marka, tüketicinin mobil davranışını gerçekten anlayabilmek için yaratıcı konseptleri, görüntülenecekleri ortamda (telefonda) inceliyor.

2017’de, mobili bir kişinin rolü değil, herkesin rolü yapın.

https://www.thinkwithgoogle.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin