Pazarlamacıların 2024 için işe alım ve yetenek konusunda stratejik bir yaklaşım benimsemeleri gerekiyorYazar: Maya Roisman
Çeviren: İlayda Aydın

İşten çıkarmalar ve ofise dönüş (RTO) politikalarının giderek benimsenmesinden yapay zekanın artan popülaritesine kadar, pazarlama liderleri ve profesyoneller 2023’teki önemli değişime uyum sağlamak zorunda kaldı. Bu trendler pazarlamacıların çalışma şeklini önemli ölçüde etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda 2024’te işe alım konusunda stratejik bir yaklaşıma olan ihtiyacın açık bir şekilde altını çiziyor.

Fiverr’ın üst düzey profesyonel yetenek arayan orta ve büyük ölçekli işletmelere yönelik uçtan uca çözümü Fiverr Pro’nun araştırmasının sonuçları, bu trendlerin etkilerini araştırıyor ve pazarlamacıların 2024 stratejilerini geliştirirken dikkate almaları gereken başarı için bir yol haritası ortaya koyuyor.

Toplu işten çıkarmaların yol açtığı beceri açıkları

2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik belirsizlik sırasında, pazarlama liderlerinin %85’i işten çıkarmalar gerçekleştirerek temel rolleri etkiledi ve hayati becerileri kaybetti.

Pazarlamacılar, beceri ve uzmanlık alanlarındaki bu eksiklikleri gidermek için serbest çalışan yeteneklere her zamankinden daha fazla güveniyor. Günümüzde pazarlama ekiplerinin %45’i serbest çalışanlardan oluşuyor ve 2023’te ekiplerin %54’ü önceki yıllara kıyasla daha fazla serbest çalışana sahip olacak.

Pazarlamacılar, tam zamanlı çalışanları desteklemek (%63) ve belirli projeleri desteklemek (%57) için öncelikle serbest çalışanları kullanmaktan, bu kişilerin getirdiği yeni becerilerden faydalanmaya (%56) kadar, serbest çalışan işgücünün çevikliği ve esnekliğinden yararlanma konusunda hiçbir sorun yaşamıyor . Böylece, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanların %74’ü, şirketlerinin geçen yıl getirdiği serbest çalışanlar tarafından desteklendiklerini hissettiklerini söylüyor; bu da, serbest çalışan yeteneğin, dramatik değişim zamanında herkese fayda sağlayan bir çözüm olduğunu gösteriyor.

RTO politikalarının etkisi

Bu arada, kuruluşlar hibrit, uzaktan ve RTO stratejilerini keşfetmeye devam ettikçe pandeminin kalıntıları hala devam ediyor. Fiverr Pro’nun verileri, pazarlama liderlerinin %95’inin RTO politikalarını uyguladığını, %85’inin bunları desteklediğini ve %65’inin net olumlu çalışan tepkileri bildirdiğini gösteriyor.

Ancak, bir kopukluk devam ediyor. Pazarlama liderleri RTO politikalarına verilen tepkinin olumlu olduğunu düşünse de, pazarlama profesyonellerinin %61’i mevcut işverenlerinin RTO politikası nedeniyle aktif olarak serbest çalışma fırsatlarını araştırıyor.

RTO politikaları işe alımları da etkiliyor. Fiverr Pro, pazarlama profesyonellerinin %53’ünün tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak ofiste bulunmalarını gerektiren bir işe başvurmayı düşünmeyeceğini ortaya koydu.

Yapay zeka devrimine giriş

Yapay zekanın popülerliğine rağmen, bir işletmeye entegre edilmesi o kadar kolay değil. Aslında Fiverr Pro, pazarlama liderlerinin yaklaşık %70’inin yapay zekayı iş güçlerine ve iş akışlarına sorunsuz bir şekilde entegre etmeyi zor bulduğunu ortaya koydu.

Yapay zeka işletmeler için muazzam bir potansiyele sahip olsa da, uygulamanın karmaşıklığı büyük zorluklar yaratıyor. Başarılı olmak için pazarlamacılar kendilerini eğitmeli ve teknolojinin pazarlama operasyonlarındaki tüm yeteneklerinden faydalanmak için doğru yapay zeka araçlarına yatırım yapmalıdır. Bununla birlikte, göz korkutucu görünse de, yapay zeka dünyasına geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olacak serbest çalışan yapay zeka uzmanları da mevcut.

Başarı için bir strateji oluşturun

2023’ün trendleri, 2024’ü planlayan pazarlama profesyonelleri için bir yol gösterici niteliğinde. Bu bilgiler ışığında, pazarlamacıların önümüzdeki yıl için strateji geliştirmelerine yardımcı olacak bazı içgörüler aşağıda yer almaktadır:

Serbest çalışan yetenekleri benimseyin: Değişken iş piyasası, pazarlamacıların kariyerlerine bakış açısını değiştirdi. Pazarlama liderlerinin %80’i işten çıkarmalar veya RTO politikaları nedeniyle serbest çalışmaya geçen profesyonellerden haberdar olduğundan, serbest çalışan yetenekleri işe almanın pazarlamacılar için giderek daha cazip bir seçenek haline geldiği açıktır. Serbest çalışanlar beceri boşluklarını hızla doldurabilir, uzmanlık sağlayabilir ve değişen piyasa koşullarına uyum sağlamak için gereken esnekliği sunabilir. Bu da pazarlamanın geleceğinin, tam zamanlı ve serbest çalışanların iş hedeflerini ve büyümeyi desteklemek için sorunsuz bir şekilde işbirliği yaptığı hibrit bir işgücüne benzemesine neden olabilir.

Çalışanlarla açık iletişim kurun: Pazarlama liderleri ve ekipleri arasında RTO politikalarına ilişkin kopukluk endişe kaynağıdır. Bu uçurumu kapatmak için kuruluşlar iletişime, esnekliğe ve empatiye öncelik vermelidir. Dinamik bir pazarın taleplerini dengelerken çalışanların ihtiyaçlarını ve endişelerini anlamak, en iyi yetenekleri elde tutmak için çok önemlidir.

Yapay zekadan akıllıca yararlanın: Yapay zekayı uygulamak zor olsa da, çıkmaya değer bir yolculuk. Pazarlamacılar, yapay zeka uzmanlığına sahip serbest çalışanları işe almayı keşfetmeli, kullanıcı dostu yapay zeka araçlarına yatırım yapmalı ve ekiplerinde veri odaklı bir zihniyet geliştirmelidir. Doğru yapay zeka kaynaklarına yatırım yapan pazarlamacılar, yapay zekanın potansiyelinden yararlanma ve yeni yollarla büyümeyi, yeniliği ve başarıyı teşvik etme konusunda güçlenecektir.

2023 trendleri pazarlama sektörünü yeniden şekillendirerek hem zorluklar hem de fırsatlar sunuyor. Pazarlamacılar 2024’e hazırlanırken uygulamalarını adapte etmeli, yenilemeli ve dönüştürmeli ya da sonsuz fırsatlar çağında demode olma riskini göze almalı. Serbest çalışan yetenekleri kucaklamak, daha iyi iletişimi teşvik etmek ve yapay zekadan yararlanmak, hızla gelişen bu alanda başarının anahtarlarıdır ve pazarlamacıların önlerindeki yolda güvenle ilerlemelerini sağlar.

Kaynak: Pazarlamacıların 2024 için işe alım ve yetenek konusunda stratejik bir yaklaşım benimsemeleri gerekiyor

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin