Pazarlamacıların bilmesi gereken 15 AI SEO aracıYazar: Erica Santiago
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

İçeriğinizi arama motorlarında üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etmek, özellikle dikkate alınması gereken birçok faktör olduğunda sıkıcı olabilir. Sayfa yükleme süreleri, anahtar kelimeler, içerik kalitesi ve videolar SEO’yu etkileyebilecek şeylerdir.

Neyse ki, SEO optimizasyonunu kolaylaştırmak ve web sitenizin sıralamasını yükseltmek için AI SEO araçları mevcuttur.
Bu makalede, kullanabileceğiniz çeşitli yapay zeka araçlarını keşfedeceğiz, ancak önce pazarlamacıların yapay zekayı nasıl kullandığını ve yapay zeka SEO’nun tanımını inceleyelim.

Pazarlamacılar yapay zekayı nasıl kullanır?

Yapay zekayı nasıl kullandıklarını öğrenmek için 1.350’den fazla pazarlamacıyla anket yapılmıştır. Yapılan ankete göre bazı istatistikler:

• Anket yapılan pazarlamacıların çoğu (%48) araştırma yapmak için üretken yapay zeka kullandığını bildirdi.
• Pazarlamacıların %45’i içerik oluşturmak için üretici yapay zeka kullanıyor.
• Pazarlama içeriği oluştururken, ankete katılan pazarlamacıların çoğu (%22) fikir üretmek için yapay zeka kullandıklarını söyledi.
• Pazarlamacıların %70’i üretken yapay zekanın içerik pazarlama stratejileri için önemli olduğunu söyledi.
Peki, bu istatistikler bize ne söylüyor? Esasen yapay zeka, birçok pazarlamacının iş akışında önemli bir rol oynar.
SEO pazarlama ortamını değiştirmeye devam ederken rekabetçi kalmak istiyorsanız, yapay zekanın markanıza nasıl yardımcı olabileceğini düşünmenin zamanı geldi. AI’dan yararlanmanın bir yolu SEO’dur.

AI SEO nedir?

AI SEO, bir web sitesinin veya web sayfasının organik performansını iyileştirmek için yapay zekayı kullanan bir arama motoru optimizasyonu türüdür.
Birçok AI SEO aracı, web sitenizin performansını analiz edebilir ve iyileştirilmesi gereken alanlara çözümler sağlayabilir. Sitenizin Google’ın sonuç kısmında üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak AI SEO araçları arıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı araçları burada bulabilirsiniz.

Pazarlamacıların bilmesi gereken 15 AI SEO aracı

1. Jasper

Jasper, SEO için optimize edilmiş blog gönderileri, e-postalar ve diğer yazılı pazarlama materyalleri oluşturabilen bir AI yazma asistanıdır. Tek yapmanız gereken yapay zekaya ana kelimeleri sağlamak ve arzu ettiğiniz ses tonunu netleştirmek.

Oradan Jasper, cümleleri, paragrafları veya tam gönderileri oluşturmak için bilgileri analiz edecektir. Jasper, kullanıcıların aralarından seçim yapabileceği 50’den fazla şablonun yanı sıra aşağıdakiler gibi diğer yararlı özelliklere sahiptir:

 • Otomatik kaydetme,
 • İntihal denetleyicisi
 • Marka sesi özelleştirme
 • Çok kullanıcılı oturum açma

2. AlliAI

AlliAI, kullanıcıların web sitelerini birkaç dakika içinde Google’ın sonuç kısmının optimize edilmesine olanak tanır. Önemli bir özellik, site çapında optimizasyon kuralları oluşturan Toplu Sayfa İçi Optimizasyonudur. Bu özellik ayrıca kod değişikliklerini tek tek sayfalara dağıtır.

AllAI ayrıca sayfanızdaki metni, içeriği ve kodu düzenleyen ve optimize eden canlı bir düzenleyiciye sahiptir.

Ayrıca, Trafik Yatırım Getirisi için Kendi Kendini Optimize Edici özelliği, organik trafiği verimli bir şekilde artırmak için gerçek zamanlı odak anahtar kelime A/B testiyle otomatik olarak site çapında sayfa başlıkları oluşturur.

3. Proranktracker

İçeriğinizin Google’ın sonuç kısmında nerede sıralandığıyla ilgili gerçek zamanlı güncellemeler almak zor olabilir. Google’da manuel olarak arama yaparak sıralamanızı değerlendirmek mümkün olsa da süreç zaman alıcı olabilir.

Ayrıca, kişiselleştirilmiş ve yerelleştirilmiş sonuçlar, sıralamanızı yanlış hesaplamanıza neden olabilir.

Neyse ki Pro Rank Tracker, günlük otomatik güncellemelerin yanı sıra talep üzerine güncellemeler sağlayan bir SEO aracıdır. Ayrıca, uluslararası izleme özelliği, sıralamalarınızı dünya çapında ve birden çok dilde kullanılabilir.

4. RankIQ

Blog yazarları ve blog sahibi işletmeler için özel olarak oluşturulan RankIQ, kullanıcıların SEO için optimize edilmiş blog gönderileri oluşturmasına yardımcı olan bir SEO araç setidir.

RankIQ, Google’ın algoritmasının ele almanızı istediği konuları tanımlayan SEO içerik özetleri sağlayarak dakikalar içinde bir blog taslağı oluşturmanıza olanak tanır.

İçeriği optimize eden yazma asistanı, gönderinizi daha kapsamlı hale getirmek ve muhtemelen arama motoru sonuçlarının en üstünde yer alması için gönderinize ne eklemeniz gerektiğini bile söyler. Hatta daha eski, düşük performans gösteren gönderileri 30 dakikadan kısa sürede optimize edebilirsiniz.

5. Inkforall

INK, rakiplerinizi geride bırakan marka içeriği yazabilmeniz için rekabetinizden öğrenen bir AI yazma aracıdır. Araç ayrıca, içeriğinizi geliştirmek ve daha da optimize etmek için doğru anahtar kelimeleri bularak bir SEO asistanı görevi görür.

İleri düzey kullanıcılar, anahtar kelime kümelemeye de erişebilir. Diğer önemli özellikler şunlardır:

 • AI Writer, uzun biçimli bir belge düzenleyici
 • SEO için içerik puanlamak için SEO Doktoru
 • Tam otomatik anahtar kelime arama

6. HubSpot Yapay Zeka Araçları

HubSpot’un AI araçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

HubSpot , Google’ın sonuç kısmında üst sıralarda yer alacak optimize edilmiş içerik oluşturmanıza yardımcı olan çeşitli AI araçlarına sahiptir . Örneğin, SEO önerileri araçlarımız web sitenizi tarayabilir ve optimizasyon fırsatlarını otomatik olarak saptayabilir.

Ayrıca yapay zeka içerik yardımcımız, kullanıcıların blog gönderileri, açılış sayfaları, pazarlama e-postaları ve daha fazlası için kopya oluşturmak üzere manuel ve yapay zeka içerik oluşturma arasında geçiş yapmasına yardımcı olur.

İçerik asistanı, blog fikirleri, ana hatlar, paragraflar ve e-posta içeriği oluşturabilir.

7. Neuron Writter

Yapay zeka destekli bu optimizasyon aracı, kullanıcıların üst düzey, SEO için optimize edilmiş makaleler ve sosyal medya gönderileri oluşturmasına yardımcı olmak için doğal öğrenme işlemeyi (NLP), Google’ın sonuç kısmındaki verilerini ve rekabet bilgilerini kullanır.

Anahtar özellikler şunlardır:

 • AI ile yazılmış içerik oluşturan AI Writer.
 • Kullanıcılara ilgili siteler için önerilerde bulunan Dahili Bağlantı, bağlantı oluşturmanın varsayımını ortadan kaldırır.
 • Sıralamalarını neyin yönlendirdiğine dair fikir vermek için rakibinizin yüksek performanslı içeriğini analiz eden Rakip Analizi.

8. Outranking

OutRankning, Google’ın sonuç kısmında en üst sıralarda yer alan sitelerden alınan verileri inceler ve bu bilgileri, kullanıcılarının daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak fırsatlar bulmak için kullanır.

Araç, Google’ın sonuç kısmındaki verilerini kullanarak hızlı bir şekilde otomatikleştirilmiş bir taslak oluşturabilir ve kullanıcıların gerekli gördükleri yerde düzenlemeler yapmalarına, teyit etmelerine veya yeniden yazmalarına olanak tanır.

OutRanking, SEO için optimize edilmiş blog ana hatları, özetler, başlıklar ve kampanyalar oluşturabilir.

9. Diib

Diib, iş büyümesini desteklemek için SEO ve trafik içgörülerini kullanır. AI SEO aracı, size SEO’ya yardımcı olmak için özelleştirilmiş hedef uyarıları içeren kişiselleştirilmiş bir büyüme planı sağlar.

SEO anahtar kelimelerini izlemeye ve yenilerini geliştirmeye yardımcı olan özellikler içerir.

Ayrıca geri bağlantıları izler ve rakip sıralamalarını takip eder. Daha da iyisi, Diibs, web sitenizin sağlığının üstünde kalmak için günlük bir sağlık puanı sağlar.

10. Surfer SEO

Surfer SEO, Google’ın sonuç kısmındaki organik trafiği, görünürlüğü ve sıralamaları artırmak için ağırlıklı olarak SEO stratejisine odaklanan bir AI aracıdır.

Aracın özelliklerinden biri olan Grow Flow, üst sıralarda yer alan anahtar kelimeleri belirlemek, revançtaki konuları araştırmak, içerik fikirleri oluşturmak ve ilgili dahili bağlantıları bulmak için haftalık SEO bilgileri sağlar.

SEO’nuzdaki sorunları belirlemek için SEO Denetim aracını da kullanabilirsiniz. Diğer yararlı özellikler şunları içerir:

 • İçerik editörü
 • Denetim
 • AI Taslak Oluşturucu

11. PageSpeedInsights

Sayfa hızı, arama motorları kullanıcıları yavaş yüklenen platformlara göndermek istemediğinden, web sitenizin Google’ın sonuç kısmında ne kadar üst sıralarda yer aldığını analiz eder. Aslında sayfa hızı, 2017’den beri Google’ın sıralamalarını analiz ediyor.

PageSpeed ​​Insights, web sitesi sahiplerinin Google’ın sayfa hızlarını nasıl değerlendirdiğini incelemeleri için Google tarafından sağlanan ücretsiz bir araçtır.

12. Scalenut

Scalenut, bir anahtar kelime planlayıcı, Google’ın sonuç kısmına hakimdir, SEO makale yazarı ve içerik optimize edici içeren hepsi bir arada bir SEO pazarlama aracıdır. Scalenut ile, AI kullanarak potansiyel anahtar kelimelerin arama hacmini ve alaka düzeyini analiz edebilirsiniz.

Makale yazarı, özetleri otomatikleştirmek ve Google’ın sonuç kısmındaki verilerine dayalı içerik oluşturmak için rehberli bir iş akışı oluşturur. Ve düzenleyicisi, gönderilerinizin görünürlüğünü artırmak için gerçek zamanlı geri bildirim ve öneriler sağlar.

13. Pictory

Videolarınızın, google’ın sonuç kısmında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan web sitesi tutma süresini artırır. Videoları web içeriğinize dahil etmenin daha hızlı ve verimli bir yolunu arıyorsanız Pictory sizin aracınız olabilir.

Pictory, yüksek kaliteli videoları kolayca oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan bir AI video oluşturucudur. Başlamak için, videonuz için video içeriğinizin temelini oluşturacak bir komut dosyası yükleyin.

Özellikle web seminerleri, podcast’ler ve Zoom kayıtları için yararlı olan metne dayalı videoları düzenlemek için Pictory’yi de kullanabilirsiniz.

Ayrıca Pictory, videoları otomatik olarak altyazılar ve özetleyen bir özelliğe sahiptir.

15. Nitro Pack

Daha önce de belirttiğim gibi, içeriğinizin sıralamasında sayfa hızı önemlidir. Page Speed ​​Insights’a benzer şekilde Nitro Pack, web sitenizin sayfa yükleme süresini optimize eden bir AI aracıdır.

Nitro Pack, görüntülerinizi daha hızlı yüklenecek şekilde boyutlandıran, sıkıştıran ve uyarlayan görüntü optimizasyonu gibi özellikler içerir.

Otomatik önbelleğe alma ve kod optimizasyonu gibi diğer özellikler de sayfa yükleme süresini iyileştirmek için mükemmeldir.

16. neuraltext

Neuraltext bir anahtar kelime araştırma aracı, AI metin yazarı ve içerik aracıdır. AI metin yazarlığı özelliği, Facebook reklamları, slogan fikirleri, blog fikirleri ve daha fazlası gibi 50’den fazla şablon içerir.

İçerik özellikleri, iyi araştırılmış içerik oluşturmaya yardımcı olmak için Google’daki sıralanmış sayfalardan alınan verileri kullanır.

İçerik özelliklerini kullanmak için, bir anahtar kelime yazın ve araç, önerilen anahtar kelimeler, konular, sorular ve istatistiklerle birlikte Google’daki en iyi 20 sonuçtan çekilecektir.

Artık aralarından seçim yapabileceğiniz AI SEO araçlarının bir listesine sahip olduğunuza göre, SEO stratejinizdeki sorunlu noktaları ele almak için doğru olanı bulmaya hazırsınız.

Kaynak: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin