Pazarlamacıların değerlendirebileceği 11 Twitter alternatifi [veriler + uzman görüşleri]Yazar: Erica Santiago
Çeviren: Aslı Arıca

Twitter, son birkaç aydır birçok değişiklikten geçiyor ve bu da bazı markaların ve pazarlamacıların diğer platformlardan yararlanmayı düşünüp düşünmeyeceklerini merak etmelerine neden oldu.

Twitter’ın çok fazla değişmesi veya artık markanızın yeri olmaması durumunda bir yedek istiyorsanız işte bazı alternatifler. Bu alternatifler listesini ekleyerek, pazarlamacıların kendileri için çalışan bir Twitter stratejisini terk etmelerini veya büyük ölçüde değiştirmelerini önermiyoruz. Gelecekteki potansiyel pivotlara hazırlananlar için yalnızca benzer platform seçenekleri sunuyoruz.

En İyi 3 Twitter Alternatifi

Bu alternatif sosyal medya platformları, Twitter ile benzer özelliklere sahiptir.

1. Mastodon

Mart 2016’da lanse edilen Mastodon’un aylık yaklaşık 2,5 milyon kullanıcısı var. Twitter gibi, platform da kullanıcıların en sevdikleri kişi ve kuruluşları yayınlayıp takip etmelerine ve içerikleri beğenip yeniden yayınlamalarına olanak tanır. Ancak, Twitter ve Mastodon arasında büyük bir fark var. Twitter tek bir platformken, Mastodon birbirine bağlı, bağımsız olarak işletilen sunuculardan oluşan bir “federasyon” dur.

Birbirine bağlı bu sunuculara “fediverse” adı verilir ve her sunucunun kendi kuralları vardır. Bir kullanıcı olarak, kendi sunucunuz dışındaki diğer sunuculardan kullanıcılarla etkileşim kurabilirsiniz, ancak ne yapabileceğinizi size atanan sunucunun kuralları belirler. Sunucunuzu beğenmezseniz farklı bir sunucuya geçebilirsiniz ancak sonrasında yeni sunucunuzun kurallarına uymanız gerekmektedir. Ancak, yeni sunucuya geçerken orijinal sunucunuzda kurduğunuz ilişkileri ve bağlantıları koruyabilirsiniz.

Mastodon topluluğu vurgular, bu nedenle pazarlamacılar fediverse’te işleri için temellerini bulmakta zorlanabilirler.

Profesyonel İpucu: Dönmekle ilgileniyorsanız, Mastodon’da hedef kitlenizle bağlantı kurmak için influencer pazarlamasına yatırım yapmanızı öneririm.

2. Hive Social

Hive Social, 2019 yılında piyasaya sürüldü ve yaklaşık 2 milyon kullanıcısı var. Yalnızca mobil cihazlara yönelik uygulama, Twitter’a benziyor ve kullanıcıların platformda gezinmesine ve içeriği “kalplemesine” ve yeniden yayınlamasına olanak tanıyor. Kullanıcılar, istenen içeriği veya kitleleri bulmak için hashtag’leri de kullanabilir. Ancak bu, benzerliklerin durduğu yerle ilgili.

Twitter’dan farklı olarak Hive, algoritma tabanlı olandan çok daha basit bir kronolojik beslemeye sahiptir. Ayrıca karakter sınırlaması yoktur, Tumblr gönderilerine benzeyen çok daha uzun gönderilere izin verir.

Ve son olarak Hive Social, Twitter’dan çok daha özelleştirilebilir. Kullanıcılar profilleri için arka plan renkleri seçebilir, zamirlerini ve astrolojik işaretlerini ekleyebilir. Öne çıkan benzersiz bir özelleştirme özelliği, Apple Music veya Spotify hesabınızı senkronize etme ve profilinizi ziyaret eden kullanıcılar için bir veya iki şarkı çalma yeteneğidir.

Şu an için Hive Social’ın Twitter gibi bir “doğrulama” özelliği yok; bu, kendilerini taklit eden kullanıcılardan endişe duyan markalar ve içerik oluşturucular için sorun teşkil edebilir.

Profesyonel İpucu: Hive Social’a dönmeye karar verirseniz, daha fazla insan uygulamaya akın ettikçe, uygulamanın yalnızca hala farklı hatalar üzerinde çalışan üç kişi tarafından yürütüldüğünü bilmelisiniz. Bir hata, uygulamanın büyük kullanıcı akışından bu yana çökme eğilimidir.

3. Cohost

Web sitesine göre cohost, 111.000’den fazla kullanıcısı olan yalnızca web tabanlı bir sosyal medya platformudur. Platform, Şubat 2022‘de başlatıldı ve şimdilik yalnızca davetle kullanılabilir.

Twitter gibi, Cohost da kullanıcıların diğer kullanıcıları takip etmesine ve gönderiler altında yorum paylaşmasına, beğenmesine ve göndermesine olanak tanır. Ancak, kullanıcılar bir gönderinin beğenilerini herkese açık olarak göremez veya başka bir kullanıcıyı kimin veya kaç kişinin takip ettiğini göremez.

Platform ayrıca reklamlara izin vermez, karakter sınırlaması yoktur ve bir öneri algoritması yoktur – bu nedenle gönderiler kronolojik sırada görünür ve oldukça uzun olabilir.

Uzman İpucu: Cohost aynı zamanda birden çok kişinin tek bir sayfaya ortak sahip olabilmesiyle öne çıkıyor; bu, ortak projeler yürüten markalar ve içerik oluşturucular için harika bir özellik..

Topluluk Oluşturmak için Twitter Alternatifleri

Markanız etrafında bir topluluk oluşturmanıza olanak tanıyan bir sosyal medya platformu arıyorsanız, aşağıdaki platformlar incelemeye değer.

4. Reddit

Bu blogda yer alan en uzun soluklu uygulama olan Reddit, 2005 yılında kuruldu ve aylık 430 milyon aktif kullanıcıya sahip. Reddit, “subreddits” adı verilen binlerce küçük topluluğa bölünmüş bir sosyal paylaşım sitesidir. Her subreddit belirli bir konuya ayrılmıştır. Çoğu alt dizin, kullanıcıların uyması beklenen kendi topluluk kurallarına sahiptir.

Kullanıcılar, diğer kullanıcıların oy vermesi için bağlantılar, resimler, videolar, sorular ve bilgiler gönderebilir. Bir gönderi ne kadar çok beğeni alırsa o kadar görünür olur. Bir gönderi ne kadar olumsuz oy alırsa, o kadar az görünür hale gelir.

Pazarlamacılar, izleyicileriyle etkileşim kurmak ve bir ürün veya hizmetle ilgili soruları yanıtlamak için Reddit AMA’s (Bana Her Şeyi Sor) adlı Soru-Cevap forumlarına ev sahipliği yapabilir. Pazarlamacılar, nişe karşılık gelen alt dizinlerde de aktif olabilir.

Profesyonel İpucu: Reddit ayrıca, pazarlamacıların web sitesinde öne çıkmak, içeriklerinin başarısını ölçmek ve hedef kitleleriyle bağlantı kurmak için kullanabilecekleri Reddit Reklamları özelliğine de sahiptir.

5. Discord

Discord, Mayıs 2015’te başlatılan bir ses ve sohbet platformudur ve şu anda aylık 150 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Kullanıcılar, niş konuları tartışmak veya en sevdikleri içerik oluşturucularla bağlantı kurmak için platform içindeki farklı sunucuları başlatabilir ve bunlara katılabilir.

Profesyonel İpucu: Platformda herhangi bir yerel reklamcılık aracı yoktur, ancak markaların hedef kitleleriyle ortak ilgi alanları hakkında gerçek zamanlı olarak tartışmaları için harika bir yoldur.

6. Tumblr

Mikroblog web sitesi Tumblr, Şubat 2007’de piyasaya sürüldü ve şu anda aylık 135 milyon aktif kullanıcıya sahip. Tumblr, kullanıcıların metinleri, fotoğrafları, videoları, alıntıları, müzikleri ve daha fazlasını sonsuz kaydırmalı bir blog biçiminde paylaşmalarına olanak tanır. Platform popülaritesinde bir canlanma yaşıyor gibi görünüyor. Aslında 4 Ekim 2022 ile 17 Kasım 2022 arasında Tumblr hakkında 1 milyondan fazla tweet atıldı.

Bununla birlikte, pazarlamacılar platformdan yararlanmak istiyorsa, platformun daha genç ve daha alternatif kitlelere hitap ettiğini belirtmek önemlidir. Tumblr’daki 5 kullanıcıdan yaklaşık 2’si 18-25 yaşları arasında ve platformdaki çoğu medya Y kuşağına ve Z Kuşağına hitap ediyor.

Profesyonel İpucu: Fandom içeriğinin yanı sıra niş ürünler ve giyim serileri genellikle platformda iyi sonuç verir.

Ses İçeriği için Twitter Alternatifleri

 

Twitter’ın en popüler özelliklerinden biri, kullanıcıların canlı sesli sohbetlere ev sahipliği yapmasına ve bunlara katılmasına olanak tanıyan Twitter Alanlarıdır. İşte benzer özelliklere sahip bazı sosyal medya platformları.

7. Clubhouse

Nisan 2020’de lanse edilen Clubhouse’un popülaritesi, pandeminin başlangıcında, pek çok insanın evde mahsur kaldığı ve topluluk aradığı bir zamanda fırladı. Sesli sohbet uygulaması, Kevin Hart, Tiffany Haddish, Mark Zuckerburg, Ashton Kutcher ve Malcolm Gladwell gibi önemli tanınmış figürleri ve yaratıcıları kendine çekti. Hayranlarla bağlantı kurmak ve çalışmalarını tanıtmak için platformu kullanacaklardı.

Diğer platformlar sesli sohbetlerle uğraştıkça uygulamanın popülaritesi azalsa da, Clubhouse 2022 ortası itibarıyla haftalık 10 milyon kullanıcıya sahip olmaya devam ediyor;

Profesyonel İpucu: Pazarlamacılar, takipçileriyle canlı sohbetler, Soru-Cevap ve panel tartışmaları yapmak için Clubhouse’u kullanabilir.

Kısa Biçimli İçerik için Twitter Alternatifleri

Twitter çoğunlukla mikro blog ve metin tabanlı bir platformdur, ancak pazarlamacılar, markalar ve içerik oluşturucuların kısa biçimli video içeriği yayınlaması yaygındır. Kısa biçimli video içeriğine öncelik veren bazı alternatif platformları burada bulabilirsiniz.

8. IG Reels

Instagram’ın aylık 2 milyar aktif kullanıcısı var ve bunların tümü IG Reels ile etkileşime giriyor. Instagram Reels, TikTok ile rekabet edebilmek için Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü. IG Reels’teki videolar en fazla 90 saniye uzunluğunda olabilir ve kullanıcılar videolarına müzik, viral sesler ve çeşitli özel efektler ve filtreler ekleyebilir.

Profesyonel İpucu: Kullanıcılar, Instagram Reels Play Bonus programı aracılığıyla Reels’ten para kazanabilir. Bu program yalnızca davetlidir ve içerik oluşturucuların makaranın performansına, üretilen makara sayısına ve temalı makaraların oluşturulmasına bağlı olarak para kazanmasına olanak tanır.

9. YouTube Shorts

TikTok ile rekabet etmek için Eylül 2020’de başlatılan YouTube Shorts, YouTube’un 60 saniye veya daha kısa dikey videolara sahip kısa biçimli video bölümüdür. Haziran 2022 itibarıyla YouTube Shorts, aylık 1,5 milyar aktif kullanıcıya ve dünya çapındaki kullanıcılardan günlük 30 milyardan fazla görüntülemeye ulaştı.

YouTube Shorts’a yönelmek için bir başka teşvik, 2023’te başlayacak olan gelecekteki para kazanma programıdır. 2023’ün başlarından itibaren içerik oluşturucular, 90’lı yıllarda 1.000 abone ve 10 milyon Shorts görüntüleme eşiğini karşılayarak YouTube İş Ortağı Programı’na başvurabilirler. YouTube’a göre hem mevcut hem de gelecekteki YouTube İş Ortağı Üyeleri, Shorts’ta gelir paylaşımı için uygun olacak.

Profesyonel İpucu: Pazarlamacılar, ilgi çekici snippet’leri YouTube Shorts’ta yoğunlaştırarak daha uzun videolar ve podcast’ler gibi uzun biçimli içeriklerle dalga geçebilir.

11. TikTok

Aylık 1 milyar aktif kullanıcısı olan TikTok, 2016’da piyasaya sürüldü ve kısa biçimli videoları pandeminin başlangıcında ana akım popülerliğe taşıdı. TikTok’ta içerikten para kazanmanın birkaç yolu ve ücretli reklamlar mevcut olsa da, markalar ve pazarlamacılar genellikle hedef kitleleriyle bağlantı kurmak için platformda etkileyici pazarlamadan yararlanmak zorunda kalıyor.

Bunun nedeni, TikTok kullanıcılarının çoğunun daha genç olması ve Z Kuşağı demografisine girmesi ve Z Kuşağı’nın markaların içeriğine daha az, insanların içeriğine daha fazla ilgi duymasıdır.

Profesyonel İpucu: TikTok videoları, daha geniş bir kitlenin önünde onlara ikinci bir hayat vermek için Instagram Reels ve YouTube Shorts’a dönüştürülebilir.

Mevcut Twitter stratejiniz platformun tüm değişiklikleri boyunca başarılı olmaya devam ettiyse, muhtemelen herhangi bir alternatife bakmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak, Twitter’ın markanız için çok fazla değişmesi durumunda pivot yapmak için yeni bir platform arıyorsanız, artık kontrol etmek için 11 yeni platformunuz var.

Kaynak: http://blog.hubspot.com/marketing

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin