Pazarlamacıların Instagram’da karşılaştığı 5 zorluk


Yazan: Erin Rodrigue

Çeviren: Sena Can

Instagram, pazarlamacıların her an yeniliklere açık olmasını umuyor. Daha geçen yıl, çok sayıda alışveriş seçenekleri yüklenmesi, video özelliklerinin genişletilmesi gibi bir çok yeni özelliği kullanıma sundu.

Ancak sadece platform gelişmiyor, izleyiciler de gelişiyor. 2022 yılında izleyici tercihlerine, davranışlarına ve alışkanlıklarına daha iyi uyum sağlamak artık pazarlamacıların elinde.

Burada, pazarlamacıların Instagram’da karşılaştığı 5 ana zorluğu ve bunları çözmek için en iyi stratejileri ele alacağız.

Araştırmaya göre pazarlamacıların karşılaştığı 5 Instagram zorluğu

1. Hangi hashtag’lerin kullanılacağını ve kaç tane koyulacağını bilmek.

#ThrowbackThursday ve #WednesdayWisdom hashtag’lerini hayatımıza dahil eden platformda hashtag’lerin büyük bir rol oynaması şaşırtıcı değil.  Ancak hangi hashtag’lerin nerede, nasıl ve kaç tane kullanılacağının da etkileşim adına büyük önemi var. Popüler hashtag’lere bağlı mı kalınmalı yoksa daha niş olan hashtag’ler mi hedeflenmeli?

HubSpot’un Instagram Etkileşim Raporu bu soruların bazılarını yanıtlıyor.

İlk olarak niş olan hashtagler’e yönelmek popüler hashtag’leri (#seyahat, #fotoğrafçılık vb.) kullanmaktan daha mantıklı ve kârlıdır. Sebep? Niş hashtag’lerin daha az gönderisi vardır fakat genellikle bu hashtag’leri takip eden topluluk daha hedefe odaklı olur.

Aslında rapor, konum ve TV şovları gibi belirli ilgi alanlarını ve toplulukları hedefleyen hashtag’lerin en fazla etkileşimi elde ettiğini buldu.

Gönderinize eklediğiniz hashtag sayısı söz konusu olduğunda, bir şey açıktır – ne kadar çok o kadar iyi. Rapor, birçok hashtag kullanmanın gönderi etkileşimine zarar vermediğini tespit ediyor. Ancak burada bir uyarı – hashtag’lerinizi her zaman nişinizle alakalı tutun. Aksi takdirde etkileşimi artırmak adına yanlış hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

   2. “Influencer Marketing” için bütçeyi güvence altına almak.

Birçok pazarlamacı için “influncer marketing” ulaşılmaz görünüyor – sonuçta, mega influncer’larla ortak olmak için büyük paralar harcamanız gerekmiyor mu? Tekrar düşünün.

Tonlarca takipçisi olan influncer’larla ortak olmak en iyi seçenek gibi görünse de,  HubSpot’un Instagram Etkileşim Raporu, daha az takipçisi olan ancak daha ilgili bir topluluğa (mikro influncer’lar olarak bilinir) sahip olan influncer’larla ortak olursanız çabalarınızın daha değerli olduğunu söylüyor. Başka bir araştırma, bir influncer’ın ne kadar az takipçisi olursa, katılım oranlarının o kadar iyi olma eğiliminde olduğunu bile buldu.

Mikro influencer’lar, ana akımdan bir ünlünün aksine yüksek fiyat etiketi olmadan, yüksek etkileşimli kitleler sağlayarak, çeşitli markalar adına bu tür pazarlamaları daha erişebilir hale getiriyor.

Pazarlamacıların %97’si bu yıl Instagram’da influencer pazarlama yatırımlarını artırmayı planlarken, şimdi denemenin tam zamanı.

     3. Doğru zamanda paylaşım yapmak.

Zamanlama, pazarlama stratejinizde gözden kaçırması kolay bir ayrıntıdır. Ancak en son içeriği öne çıkarmayı tercih eden Instagram  algoritmasından dolayı , doğru zamanda doğru insanları hedeflemek her zamankinden daha önemli.

HubSpot’un Instagram Etkileşim Raporu, gönderilerinizi doğru zamanlama konusunda bazı net bilgiler sunuyor;

  • En fazla etkileşimi 18:00 ile 21:00 saatleri arasında yayınlanan içerikler alıyor.
  • En düşük etkileşim oranını sabah 05:00 – 12:00 saatleri arasında yayınlanan içerikler alıyor.
  • Pazartesiden cumaya, katılım oranı hemen hemen aynı kalır, ancak hafta sonu hafif bir avantaja sahiptir.

Bu istatistikler ne zaman paylaşım yapılacağına dair genel bir fikir verse de bu zamanların sizin veya hedef kitlenizin işine yarayacağı anlamına gelmez. Kitlenizin nerede olduğunu ve en aktif oldukları zamanları keşfetmek önemlidir.

İçeriğinizin günün belirli bir saatine uygun olup olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, bir kahve dükkanı sabah veya öğleden sonra iş durgunluğu sırasında posta göndermeyi tercih edebilir.

Hiçbir izleyici aynı değildir. Sonuç olarak, farklı gün ve saatleri test etmeli ve hangi gönderilerin hedef kitlenizle en iyi performansı gösterdiğini görmelisiniz.

   4. Gönderilerinizin altına ekileyici açıklamalar yazmak. 

İnstagram altyazılarını yazarken ilgi çekiciliğini ve akılda kalıcılığını göz önünde bulundurmalı ve sıkıcı olmamasına dikkat etmeliyiz.

Yapabileceğiniz ilk hata, açıklama kısmını boş bırakmaktır. Rapora göre, bir açıklama yazmak size etkileşimde %4 ile %6 arasında önemli bir artış sağlıyor.

Gönderinize bir açıklama yazarken en önemli “kural”, marka sesinizle liderlik etmektir. Bir tane gönderi oluşturmanız gerekiyorsa, markanızı tanımlayan birkaç sıfatı not ederek başlayın, ardından bunları ilgili açıklamalar oluşturmak için kullanın.

Örneğin, Nike markası ilham ve motivasyon mesajlarıyla tanınırken Lego markası, tıpkı Instagram’daki başlıklarında olduğu gibi eğlenceli ve yaratıcı olmasıyla bilinir.

Harika açıklamalar yazma konusunda daha fazla tavsiye için bu videoya göz atın:

   5. Kitlenizin hangi içeriği istediğini bilmek.

Instagram’daysanız, videoların platformdaki en ilgi çekici içerik türü olduğunu varsayabilirsiniz.

Videolar gönderi başına ortalama 24 yorum ve 1.097 beğeni getiriyor. Aynı yöndeki diğer araştırmalar videoların daha akılda kalıcı ve paylaşılabilir olduğunu gösteriyor.

Videolardan sonra en ilgi çekici içerik türü:  kaydırmalı gönderiler. Bunlar, kullanıcıların kaydırabileceği birden çok medya türü (resim veya video) içeren gönderilerdir. Kullanıcının içeriği kaydırması gerektiğinden, statik gönderilerden daha fazla etkileşim sunarlar.

Yapılması gereken açık – 2022’de harika pazarlama için tek bir fotoğraftan ziyade ya video ya da kaydırmalı gönderiler kullanılmalı. Mevcut stratejinizi göz önünde bulundurarak, kaydırmalı gönderiler oluşturmak, reels kısmına ve hikaye kısmına video içerikleri üretmek gibi içeriklerinizi bu  düzenleyip pazarlama fırsatlarını değerlendirmelisiniz.

Son düşünceler 

Instagram, kitlesiyle birlikte sürekli gelişiyor. Kitlenizin platformla ne zaman ve nasıl etkileşime girdiğini bilmek, daha fazla etkileşim oluşturmak için çok önemlidir. Bu blogdaki ipuçlarıyla başlayın ve stratejilerinizi her zaman düzenli olarak test edin.

Kaynak: https://blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin