Pazarlamacıların ve markaların kaçınması gereken 4 AI hatasıYazar: Erica Santiago
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Yapay zeka sıcak bir konudur ve yakın tarihli bir araştırma, pazarlamacıların %61’inden fazlasının pazarlama faaliyetlerinde yapay zekayı kullandığını göstermektedir. Şimdiye kadar, AI’nın pazarlama stratejinizi oluşturmanıza ve yürütmenize yardımcı olabileceği tüm yolları muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak herhangi bir dezavantaj var mı?

Üzerinde mavi renkle AI yazan kare bir düğme, diğer düğmelerden sıyrılıyor.

 

Yapay zeka dünyasını keşfederken yanlış adımlardan kaçınmanıza yardımcı olmak için, pazarlamacıların ve markaların akılda tutması gereken dört yapay zeka eksisini burada bulabilirsiniz.

Pazarlamada yapay zekanın artıları

Yapay zekanın pazarlamadaki dezavantajlarına girmeden önce olumlu yönlerine bakmalıyız.

Yapay zekanın yararlı yönlerinden biri, pazarlama sürecinin görev otomasyonu, veri analizi ve kampanya kişiselleştirme gibi tekrar eden kısımlarını otomatikleştirebilmesidir.

Yukarıdaki görevlerin otomatikleştirilmesi, pazarlamacıların stratejilerini oluşturmak, beyin fırtınası yapmak ve tüketicilerle bağlantı kurmanın yeni yollarını bulmak için daha fazla zaman harcamasına olanak tanır.

AI ayrıca kaçırılan teslim tarihlerinden, yazım ve dilbilgisi hatalarından ve yanlış matematik veya veri girişinden kaçınarak pazarlama sürecinde yapılan hataları önemli ölçüde azaltabilir.

Verilerden bahsetmişken, yapay zeka aynı zamanda dinlenmeye ihtiyaç duymadan veya tükenmeden büyük veri kümelerini 7/24 analiz edebilir. Nihayetinde yapay zeka, aksi takdirde insanlar için zor veya imkansız olan görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek harika bir araçtır.

Pazarlamada AI’nın 4 Eksileri

Yapay zekayı pazarlamaya entegre etmenin birçok faydası olsa da, pazarlamacıların bilmesi gereken bazı dezavantajları da var.

1. Makineler insan bağlantısının yerini alamaz.

Yapay zeka, güncel verileri kullanarak pazarlama kampanyalarını kişiselleştirebilse de bu, insan bağlantılarının önemini ortadan kaldırmaz. Örneğin, sohbet robotları, pazarlamada müşteri iletişimini ve sorun gidermeyi otomatikleştirmek için kullanılan yaygın bir yapay zeka biçimidir.

Aslında, tüketicilerin %89’u müşteri hizmetleri sohbet botlarını hızlı yanıtları için takdir ediyor. Bununla birlikte, insanlardan farklı olarak, sohbet robotları duyguları gösteremez ve bir müşterinin sorusuna bir insan temsilcisi gibi empatiyle yanıt verme olasılığı düşüktür.

Sohbet robotlarının da sınırlı yanıtları vardır ve her müşterinin sorusunu yanıtlamak için gerekli verilere sahip olmayabilirler.

Müşteriler, endişelerinin ciddiye alınmadığını veya ihtiyaç duydukları yanıtın alınmadığını düşünürlerse hayal kırıklığına uğrayabilirler ve markanızla olan ilişkileri bozulabilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %53’ü bir şirketle yaşadıkları tek bir kötü deneyimin ardından harcamalarını kıstı .

Kaliteli müşteri hizmeti, müşterileri elde tutmanın ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle tüketicilerinizle iletişim kurarken veya bağlantı kurarken yapay zekaya fazla güvenmemelisiniz.

2. AI tahminleri ve analizleri bazen yanlış olabilir.

Scale AI’dan Pawan Deshpande, “Güvenilir duygu analizi (yani bir cümlenin mutlu mu, üzgün mü yoksa alaycı mı olduğunu anlamak) yapay zeka için gerçekten zor,” dedi .

“Bir çay fincanını görsel olarak güvenilir bir şekilde tanımak, mevcut makine görme algoritmaları için zorlayıcıdır” dedi.

Başka bir deyişle, AI, duyguları ve niyetleri analiz etmek gibi belirli görevleri anlamak ve gerçekleştirmek için insan sezgisine sahip değildir. Bir yapay zeka, insan deneyimi ve algısının rehberliği olmadan bir şeyleri yanlış anlayabilir.

Deshpande, “Hangi verilerin aranacağının ve hangi soruların sorulacağının altında yatan insan sezgileri, şu anda en büyük sınırlardan bazılarıdır.” Dedi.

3. Çok büyük miktarda veri ve insan müdahalesi gerektirirler.

Verilerden bahsetmişken, bir yapay zeka yalnızca kendisine verilen veriler kadar yeteneklidir ve çok büyük veri kümelerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu büyük veri kümelerini eğitmek ve yüklemek için yapay zekadan yeterince iyi anlayan birini işe almanız gerekebilir.

Veya mevcut ekibinizin AI ile çalışmak için becerilerini eğitmesi ve genişletmesi gerekecektir.

Süreç, markanız için çok sıkıcı ve maliyetli görünüyorsa, AI’yı stratejinize entegre etmek isteyip istemediğinizi ve nasıl entegre edeceğinizi düşünün.

4. AI, insan yaratıcılığından yoksundur.

AI araçları, müşteri segmentasyonunda, önerilerde ve pazarlama sürecinin diğer bölümlerinde kullanılabilir. Bununla birlikte, izleyicilere ulaşacak yaratıcı ve yenilikçi içerik stratejileri için beyin fırtınası yapmak için hâlâ insanlara ihtiyaç vardır.

Örneğin, sosyal medya pazarlama stratejileri ile ilgili olarak tüketiciler, markanın değerlerini ve kendi değerleri ile nasıl örtüştüğünü gösteren içeriğe yönelirler . Komik, modaya uygun ve ilişkilendirilebilir içerik de izleyiciler arasında popülerdir.

Bağlantıyı güçlendiren dokunaklı, ilgili içeriğe yalnızca bir insan pazarlamacı öncülük edebilir.

Yapay zeka tarafından üretilen içeriğe ve algoritmalara fazla bağımlı olan bir içerik stratejisi, sıkıcı veya bağlantısız görünebilir. Tüketiciler, markanın arkasındaki kişinin endişeleriyle empati kurduğunu bilmek ister.

Nihayetinde yapay zeka, pazarlama sürecinin çeşitli yönlerini otomatikleştirmek ve düzene sokmak için mükemmel bir araç olabilir, ancak şirketler yapay zekanın insan öğesinin yerini almaması gerektiğinin farkında olmalıdır.

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin