Pazarlamacıların veri kullanmasına yardımcı olan pratik adımlarYazar: Loryn Cole
Çeviren: Simay İnal

Herkes, bilgili ve modern bir pazarlamacı olmak için verilere ihtiyacı olduğunu biliyor.

Ajanslar veriye dayalı pazarlama konusundaki uzmanlıklarını öne çıkarıyor, büyük markalar büyük veri trendlerinin yönlendirdiği yeni bir çağın müjdesini veriyor.  Aslında web sitenizde Google Analytics’in kurulması standart bir uygulamadır.

Ama hadi gerçekçi düşünelim.

Sitenizde Google Analytics olabilir ancak bunu ne sıklıkla kontrol ediyorsunuz? Son gönderdiğiniz e-postanın açılma oranının yüzde 40 olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak bu işletmeniz için ne anlama geliyor?

Bu bilgiyle ne yaparsınız?

Büyük miktarlarda veri toplama ve analiz etme yeteneği şüphesiz toplumumuzu dönüştürdü ancak çoğu pazarlamacının elinde çok büyük miktarda veri yok.

Ortalama bir pazarlamacının verileri küçük, kusurlu ve öngörülemezdir. Dünyamızda büyük veri keşfini yönlendiren algoritmalar, istatistikler ve trendler geçerli değil.

Küçük ve kusurlu verilerimizden en iyi şekilde yararlanmak için farklı türde bir araca ihtiyacımız var.

Sezgiye ihtiyacımız var.

Veri ve… sezgi?

”Burada verilerden bahsettiğimizi sanıyordum. Bilirsiniz, veri — bilim, akıl, mantık? Sezgiyle nasıl bir ilişkisi var?” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Öyleyse hemen açıklayayım.

Son ajans işimde sorumluluklarımdan biri her müşteri için aylık bir rapor oluşturmaktı. İlk başta raporu oluşturdum ve müşteriye gönderdim.

Ancak zamanla raporun hiçbir işe yaramadığını fark ettim. Evet, müşteriye hizmetlerimizi yerine getirdiğimizi gösterdi ama biz veriye dayalı bir ajans olduğumuzu iddia ettik. Hizmetlerimizi geliştirmek için bu verileri nasıl kullanıyorduk?

Bu yüzden içerik oluşturucularımızla çalışmaya ve onlara verileri açıklamaya karar verdim; onlara gördüğüm trendleri gösterdim ve bunların işimizi ne kadar iyi yaptığımızı etkileyeceğini umuyorum.

İlk önce sosyal medya yöneticimizle oturdum.

Her ay, sosyal medya yöneticisi her bir müşterimiz için içerik takviminin geliştirilmesinden sorumluydu. Bunu yaparken hangi gönderilerin hedef kitlemizde yankı uyandırabileceği, hangilerinin etkilemeyebileceği konusunda bazı fikirleri vardı.

Her ayın sonunda onunla birlikte her gönderinin performansını incelemeye başladığımda ilginç bir şey fark etmeye başladım.

Bazen fikirleri doğrulanıyordu: “Birinin iyi gideceğini biliyordum!” diye haykırırdı.

Ancak diğer zamanlarda sonuçlar beklenmedikti: “Gerçekten bunun daha iyi olacağını düşündüm” diyebilir. Veya “Bu gönderinin bu kadar başarılı olduğunu görünce gerçekten şaşırdım!”

Ancak önemli olan şu ki, bu ritüele başladıktan sonra sosyal medya etkileşimimiz artmaya başladı.

Yönetici her ay toplantımızdan yeni fikirlerle ve bir sonraki aya yönelik ilhamla ve en önemlisi biraz gelişmiş bir sezgiyle ayrılıyordu.

Açık hedefler + beklentiler = hipotez

Bir süreliğine, bir içerik oluşturucunun performans verilerine maruz kaldığınızda bu tür bir iyileşmenin doğal olarak gerçekleştiğini varsaydım. İçerik + veri = başarı.

O zamandan beri, sosyal medya yöneticimizin verileri incelemesinin işe yaramasının iki nedeni olduğunu fark ettim.

Her gönderi için net bir hedefimiz vardı. Sosyal medya etkileşimini artırmak istedik; eğer bir gönderi diğerinden daha fazla beğeni alıyorsa açıkça işe yarıyordu.
Sosyal medya yöneticisinin her gönderi için beklentileri vardı.
Yayınlamadan önce neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağına dair kendi fikirleri vardı ve bu beklentiler daha fazla katılım hedefine dayanıyordu. Daha sonra verilerimiz onun beklentilerini doğrulayacak veya çürütecektir.

Yani sosyal medya yöneticimizin her gönderi için bir hipotezi vardı.

Sezgi oluşturmak için geleceği tahmin etmeyi deneyin

Veri analisti olarak çalışırken, pazarlama verileriyle çalışmakla bilim insanı olmak arasında büyük bir fark olduğunu fark ettim.

Bilimsel deneyler katı bir standarda tabi tutulur; belirli bir amaç için veri toplamanız, ardından verilerinizi söylediğiniz gibi analiz etmeniz gerekir. Bulmayı umduğunuz şeyi bulamazsanız aynı veri kümesini yeniden analiz etmenize izin verilmez.

Pazarlamacılar olarak yalnızca bir veri kümemiz var ve bu veri kümesinin nasıl toplandığı konusunda yalnızca sınırlı bir kontrolümüz var. Bu yüzden kullanabileceğimiz bir fikir bulmayı umarak tekrar tekrar analiz yaparız.

Ancak verilerle çalışan herkes ”bilim insanı ya da pazarlamacı ” verilerin hemen hemen her şeyi söylemesini sağlayabileceğinizi bilir. Pazarlamacıların ipucu alması gereken nokta da burasıdır.

Sosyal medya gönderileri, e-posta bültenleri, makaleler, videolar veya e-kitaplar olsun sürekli olarak içerik oluşturuyorsanız, kendi mikro deneylerinizi yürütme fırsatlarına sahip olursunuz.

Çoğu insan fırsatları görüyor ancak yayınlayıp “neyin işe yaradığını görebileceklerine” inanıyor. Bu tuzağa düşmeyin.

Sezginizi geliştirmek için geçmişi açıklamaya değil, geleceği tahmin etmeye çalışmalısınız.

İçeriğinizi yayınlamadan önce ne olmasını beklediğinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Bu gönderinin sosyal medyada iyi performans göstermesini veya zamanla SEO trafiği oluşturmasını mı bekliyorsunuz? E-postanıza normalden daha iyi bir tıklama oranı alacağınızı mı düşünüyorsunuz? Gönderiyi okuyan kişilerin ücretsiz üyeliğinizi seçmesini bekliyor musunuz?

Hipotezinizi oluştururken spesifik olun. Bir metrik seçin ve ne olacağını tahmin etmeye çalışın. Utanmayın – gerçek bir sayı yazın.

Daha sonra derin bir nefes alın ve yayınlayın. Biraz zaman tanıyın ve tekrar kontrol edin. Beklediğiniz sonuçları aldınız mı?

Eğer öyleyse, harika! Haklıydın. Şimdi tekrar yapıp yapamayacağınıza bakın.

Değilse, neden öyle olduğunu düşünüyorsunuz? Yeni bir hipotez geliştirin ve bunu test etmek için bir sonraki gönderinizi yazın.

Kaynak:https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin