Pazarlamada Acil Durum Butonu


Yazan: Martin Beck

Çeviren: Melis Us

Firmaların promosyon içeren gönderiler paylaşmasının sonlandırılması konusunda herkes hemfikir.

Paris’te yaşanan trajik olayların ardından, sosyal medyada birçok kişi firmaların tanıtım amaçlı gönderileri paylaşmayı durdurması gerektiğini belirtti. Yine de görünen o ki, sosyal medya yönetiminin bir acil durum butonu bulunmuyor.

Günümüzde hızla yayılan sosyal medya bağımlılığı, şirketleri de yutmaya başladı. Özellikle kitleleri etkileyecek olaylar yaşandığında bile şirketler kendi tanıtımlarına ara vermiyor. Bazı platformlar, kullanıcılarına istediklerini takip etme hakkı verse de Twitter, Instgram ve Facebook gibi uygulamalar sponsorları için yayın yapıyorlar. Bu yayınları, silemeyeceğiniz veya engelleyemeyeceğiniz gibi, gezmekte olduğunuz web sayfasını yüksek boyutlu görselleriyle ağırlaştırıyor ve yaptığınız aktiviteyi kısıtlıyorlar.

Bu sorun, medya yönetimi firmalarının da dikkatini çekti. Cuma günü yaşanan bu terör saldırılarının ardından yapılan durum değerlendirmesi gösteriyor ki; bu duruma acil bir çözüm bulunması gerekiyor. Bunun üzerine gözler Buffer’a çevrildi.

 

Peki, kimdir bu Buffer?

Buffer, özellikle şirketler tarafından kullanılan San Francisco temelli bir paylaşım sitesi. Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn gibi büyük sosyal medya platformlarında paylaşacağınız gönderileri bir sıraya koyarak, istediğiniz gönderiyi, istediğiniz gün ve saatte sizin için otomatik yüklüyor. Özellikle Twitter hesabından rahatça iletişime geçilebilen Buffer yetkilileri, uygulamayla bu gibi kötü haberlerin yaşandığı, yas veya olağanüstü hal dönemlerinde insanlara destek olmayı amaçlıyor. Uygulama, kendi gönderilerinizin zamanlamasına karar verebildiğiniz gibi, size sunulan gönderileri de belli süreler için engelleme olanağı tanıyor. Olayların ardından Twitter’dan yüzlerce mesaj alan Buffer yetkilileri, mesajları gönderen insanlara da süreci kolaylaştıracaklarına dair cevaplar gönderdi.

Buffer, şu an için kullanıcı odaklı çalışıyor. Eğer bir kullanıcı gördüğü gönderiden rahatsızsa, Buffer ile kontak kurarak yayınları durdurabiliyor. Eğer Buffer kullanıyorsanız, otomatik sıra sistemine göre çalıştığını bilmelisiniz. İsteğiniz alınacak ve sıradaki yerinize göre size dönüş yapılacaktır.

Buffer’ın yöneticilerinden Courtney Seiter, gönderileri durdurma özelliğinin şirketin temel ürünü olduğunu belirtiyor. “Paris saldırılarından sonra, insanlardan birçok sayıda ve inanılmaz geribildirimler aldık. Bunun üzerine inanıyoruz ki, bu gibi acil durumlarda, hız kazanmamız için sistemimizi çok daha kolaylaştırmamız gerekiyor.”

Bu olaylarda Buffer’a yağan ilgiden anlayacağımız üzere, pazarlamanın insani değerlere karşı saygılı olması gerekiyor. Neyi, ne zaman ve nerede yayınlayacağınızı doğru ayarlamadığınızda, karşıt tepki alabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bir pazarlama hatası, müşterinin size karşı olan tutumu tamamen değiştirebilir. Ayrıca Buffer örneğinde gördüğümüz gibi, bir firmayı veya ürünü pazarlamada yapılan yanlış, bir başka ürünün pazarlanmasına destek verici olabilir.

Kaynakça: http://marketingland.com/most-social-media-management-tools-still-lack-emergency-stop-button-for-times-of-tragedy-152195

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin