Pazarlama’da İklim Değişikliği Geliyor mu? Yoksa Zaten Burada Mı?
Pazarlama iklim değişikliği bir şey mi? Gartner’ın 2023 CMO Harcama ve Strateji Anketinden elde edilen yeni sonuçlar evrimi ima ediyor.

CMI’nin baş strateji danışmanı Robert Rose, bu haftaki CMI News videosunda düşüncelerini paylaşıyor. Aşağıdan izleyin veya öne çıkanlar için okumaya devam edin;

YouTube player

Pazarlamacılar arama reklamcılığına olan bağımlılığı azaltır

Gartner’ın anket duyurusu, reklam öncelikleri ve bütçe beklentileri hakkında bazı ilgi çekici verileri ortaya koyuyor. (Raporun tamamı yalnızca Gartner müşterileri tarafından kullanılabilir.

Baş pazarlama görevlileri sosyal reklamcılık, dijital video reklamcılığı ve etkileyicilere yatırımlarını artırdı. Ankete katılanların çoğu, arama tabanlı reklamcılığa yaptıkları yatırımları da azalttı.

Bu yatırım seçenekleri, tüketici dünyasında neler olup bittiğini yansıtıyor. Dikey arama ve üretken yapay zekanın büyümesiyle İnternet aramaları giderek daha az kullanışlı hale geldi.

Push içeriğinin (a la TikTok) yükselişi aynı zamanda alakalı, hedefli ve kişiselleştirilmiş içeriğin artık içeriği bulan kullanıcıdan ziyade kullanıcıyı bulduğu anlamına gelir (a la arama). Robert, bu sonuçların, pazarlamacıların etkileyiciler ve sosyal içerik aracılığıyla kitlelere aramadan çok daha fazla başarı bulduğu pazarlama iklim değişikliğine işaret edip etmediğini merak ediyor.

CMO’lar bütçelerden yakınıyor, strateji başarısına izin vermiyor.

CMO(Chief Marketing Officer)

Ancak tüketici davranışındaki bu değişim, Gartner CMO anket sonuçlarının başlığı değildi. Bunun yerine, pazarlama bütçeleri geçen yılla uyumlu olsa da, 2023 stratejilerini tam olarak uygulamak için yeterli bütçeden yoksun olduklarına inanan CMO’ların %71’ine odaklandı – gelirin %9’undan biraz fazlasına hafif bir düşüş yaşadı.

Robert,” bütçeler pandemi öncesi seviyelere geri dönmüyor gibi görünüyor ” diyor. Bu yüzden Gartner’ın yıllık anket bütçe numaralarını kullanarak bir grafik oluşturdu. 2022’deki pandemi rota düzeltmesinin yanı sıra, CMO bütçelerinin 2016’dan bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğü eğilim çizgisini ortaya koyuyor.

Yedi yıl pazarlama bütçelerinde gerçek bir trend oluşturuyor mu? Gelirin yüzdesi olarak bütçeler daha da düşebilir mi? Bunun bir önemi var mı?

Bunun yerine Robert, pazarlamacıların pazarlamanın etkisini şirketin toplam gelirinin yüzdesi olarak ölçmenin etkinliğini gerçekten değerlendirip değerlendirmediğini sormaları gerektiğini söylüyor.

Pazarlama bütçesindeki bir azalma, gelir payında düşüşe yol açar mı? Yoksa pazarlama daha verimli ve harcanan dolar başına daha fazla gelir sağlıyor mu? Yoksa medyanın demokratikleşmesi maliyetleri düşürdü mü, bu yüzden aynı miktarda pazarlama bugün daha ucuz mu? Yoksa başka bir şey mi?

Gartner, üretkenlik azalırken pazarlama maliyetlerinin arttığına inanıyor gibi görünüyor – bu iki şey “CMO’ların harcama gücünü sıkıştırıyor.” Araştırma, CMO’ların %75’inin 2023’te karlı büyüme sağlamak için daha azıyla daha fazlasını yapmak için artan baskıyla karşı karşıya olduklarını belirtti. Pazarlamacıların yüzde seksen altısı, sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için pazarlamanın nasıl işlediğini değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Tabii ki, hiçbir pazarlamacı “pazarlama ekibimin çok fazla zamanı ve parası var” demedi. Yani bu Gartner sonuçları bizi şaşırtmıyor.

İronik olarak, pazarlamacılar ayrıca üretkenliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için değerli şeyler yaratmaktan daha fazla yeni teknoloji edinmek ve uygulamak için daha fazla zaman harcıyorlar. (Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, teknoloji bu yıl en büyük bütçe kalemi artışını aldı.) Bu girişimler genellikle süreci yavaşlatır.

Tüm bu bütçe verileri, Robert’ın beş C’sini stratejik pazarlama – koordinasyon, işbirliği, kapsayıcılardan önce içerik ve kanallar – yeniden düşünmesine yol açtı. “Sesli ekiplerinizin içerik ve nasıl yönetildiği söz konusu olduğunda gerçeğin tek bir kaynağıyla koordine olduğundan emin olun” diyor. “İşbirlik yaptıkları, tutarlı fikirler planladıkları ve birden fazla kapsayıcıda yeniden kullanılabilen içerik geliştirdiklerinden emin olun. Yalnızca değeri gösterebileceğiniz kanalları kullanın.”

Gartner bile aynı fikirde. CMO’ların senaryo planlamasını ikiye katlamalarını ve kısa vadeli yürütmeyi gelecekteki yetenekleri geliştirmelerini sağlayan yatırımlarla dengelemelerini önerir.

Kaynak; https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin