Pazarlamanın doğa ile buluşması


Yazan: Simay Yılmaz

Pek çok marka, logosunu daha da büyüterek veya tekrarlayarak ismini daha çok göstermeye ve daha dikkat çekici hale getirmeye çalışıyor. Böyle bir süreçte Lacoste, tam tersi yönde bir strateji izleyerek 85 yıllık timsah logosunu, kısa bir süreliğine “Save Our Species (Türlerimizi Koruyun)” kampanyası için nesli tükenmeye yüz tutan hayvanlarla değiştirip sosyal medyada ses getiren bir kampanyaya imza atıyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ve Reklam Ajansı BETC ile hazırlanan bu kampanyada nesli tükenmekte olan ve doğada yalnızca sayılı kalan; kaplan, balina, gergedan, maymun ve kuş gibi 10 farklı tür kullanılıyor. Bu 10 hayvan markanın en popüler polo yaka tişörtleri üzerinde yer alıyor. Bu tişörtlerden nesli tükenen hayvanların doğadaki sayısı kadar, yani sadece 1.775 adet üretiliyor.

Lacoste öncelikle sosyal medya hesaplarından “İkonik logomuz timsah, kısa bir süreliğini ayrılıyor” şeklinde bir metinle video paylaşarak bu kampanyasının mesajını verdi. Hemen ertesi gün kampanyasını medya üzerinden başka bir video ile duyurdu. Eş zamanlı olarak Lacoste, Paris Moda Haftası’nda Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonunu tanıtmak için defilesini gerçekleştirdi. Yani Lacoste bir günde hem defile paylaşımları için kullanılan #lacoste etiketleriyle hem de kampanya paylaşımlarıyla büyük bir etkileşime ulaştı. Paris Moda Haftası kapsamında tanıtılan bu kampanya kısa sürede pek çok kişiye ulaşmayı başardı ve sosyal medyada herkes tarafından konuşulur hale geldi.


Moda dünyasının sosyal medya üzerinden sıkı bir şekilde takip ettiği ve 9 gün süren moda haftasında bu kampanyayı duyurmayı planlayan Lacoste, şüphesiz bu anlamlı kampanyası için doğru bir hamle yaptı. Moda haftasını takip eden herkes ister istemez Lacoste paylaşımlarına denk gelecekti. #saveourspecies ve #lacostesaveourspecies etiketleri ile Instagram’da yaklaşık 5000 post paylaşılırken, Twitter’da Lacoste’un bu kampanyasını duyuran tweetlerden yapılan retweet sayısı yaklaşık 15000’i buluyor ve her geçen gün paylaşılmaya devam ediyor.

Lacoste, “Save Our Species” kampanyasında anlamlı bir proje yapmakla kalmamış, aynı zamanda sosyal medya üzerinden etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmuştur. Lacoste Paris’te gerçekleşen defilesi sırasında gelen konuklara “Save Our Species” dedirttiği kısa videoları şu sıralar sosyal medya hesaplarından paylaşarak insanları web sitesine yönlendirmeye ve kampanya kapsamındaki ürünlerin satışlarını gerçekleştirmek için her gün farklı bir video paylaşarak duyurularını yapmaya devam ediyor.

Kaynaklar:

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin