Pazarlamanın geri adım attığının 5 işareti


Yazan: Freya Smale

Çeviren: Merve Kocakıran

Bu bloğun başlığının amacı provokatif olması. Pazarlama, yenilikçi olmaması sebebiyle geri adım atmıyor. Tam tersine pazarlama hiç bu kadar yenilikçi ve ileri düşünceli olmamıştı. Bir adım geri atmada ifade etmek istenilen: pazarlamanın geriye dönüp köklerine bakması ve amacını gözden geçirmesi.

“Pazarlama; müşteriler, alıcılar, ortaklar ve bir grup için değeri olan; önerileri yaratan, ileten, yerine getiren ve paylaşan aktiviteler ve kurumlardır.” – American Marketing Association

Başka bir deyişle, pazarlamacılar bir ürünü veya hizmeti hedef pazara en iyi şekilde nasıl ileteceğimizi belirlemekle yükümlü. Bunun için önce müşterinin kim olduğunu ve nasıl davrandığını düşünmeliyiz. Müşteriyi anlama ihtiyacı hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Neden?

Çünkü pazarlama bir kez daha değişkenlik gösteriyor. Dijital teknolojiyle beraber web sitenizin görüntülenme sayısını katlanarak arttıracak veya sosyal izlenmenizi yüzlerden milyonlara çıkaracak inanılmaz sayıda pazarlama araçları ortaya çıktı.

Bu dijital dünyaya yerleşirken, pazarlama bir kez daha müşterinin bir birey olarak algılanması, kişiselleştirilmesi ve hedeflenmesi için durumu gözden geçiriyor. Dijital olgunluğa geçiyor.

Bu değişen trendin 5 işareti ve gözlemlememiz gereken konular:

1.Bireyselliğin artışı

Chatbots ve Snapchat gibi mesajlaşma uygulamalarının başarısı tüketici davranışlarında bir değişim gösteriyor. Sosyal Medya, bireylerin çevrimiçi sosyal bir karakter yaratıp geliştirmesine olanak tanıdı. Pazarlamacılar için bu paha biçilemez bir tüketici bilgisi kaynağı oldu.

Şimdi, tüketiciler bilgi için daha özel platformlara bakıyorlar. Tüketiciler çevrimiçi sergiledikleri halka açık karakteri daha seçici yaparak kendilerini koruyorlar. Tüketiciler aynı zamanda, bir insan veya robotla bile olsa konuşabilecekleri platformlara bakıyorlar. Bu, tüketicinin marka ile bireysel olarak daha özgün bir temelde ilgilendiğini gösterir.

Bir pazarlamacı olarak, bu bireyselliğin yükselmesi tüketicinin özgünlük isteğini gösterir. Bir kopya yazarken bunu aklınızda tutun. Bireyle konuşurken, yanlı uyandıracak bir sesle konuşmalısınız. B2B veya B2C pazarlamacısı olsanız da bir insanla konuşuyorsunuz.

2.Kişisel mesajlaşma

Kişisel mesajlara duyulan ihtiyaç yeni bir akım değil. Bir önceki bireyselliğin yükselmesi göstergeleriyle iyi bir uyum sağlıyor. Tüketiciler ve markalar birleşmeye devam ettikçe e-posta gibi diğer dijital platformların kullanımı azalmayacak.

Pazarlama stratejisi her müşterinin temas noktasına bütünsel bir bakış açısıyla bakmalı, döngüyü tamamlamalı, mesajı belirlemeli ve gerçek zamanlı hale getirerek tüketici davranışlarına karşılık verebilmeli.

3.Facebook hedefli özellikler

Reklam platformu ilk başladığında Facebook yalnızdı. Küçük bir bedelle yerel işletmeleri ve öğrencileri hedeflemek mümkündü. Bu sosyal ağ büyüdükçe, pazarlamacıların tek bir dokunuşla milyonlarca potansiyel müşterinin karşısına çıkmasını sağlayan güçlü bir platform oldu. 2009’da bugünkü Facebook Reklam Platformu’nun ilk denemesi geldi. Başarısını gelişmiş hedefleme araçları ile elde etti ve Twitter gibi diğer platformları geride bıraktı.

Facebook pazarlamanın ne anlama geldiğini hatırlattı: hedef pazarında onların kullandığı bir platforma konuşmak. Şu anda Facebook reklamları her pazarlamacının dijital pazarlama stratejisinin temel öğesi.

İsterseniz televizyon reklamlarındaki düşüşle karşılaştırın. Netflix ve Hulu gibi eşzamanlı “eğlence” platformlarının çıkışından beri artık televizyon izleyicileri 5 dakikalık reklamları oturup izlemiyorlar. Bunun yerine şu anda, canlı bir spor veya müzik etkinliği haricinde, reklamlardan tamamen kurtulmaya çalışıyorlar.

Bunu kavrayan reklamcılar uygulamalarını değiştirdi. 2017 Super Bowl Reklam Oyunları’nın net galibi Kia’ya bakalım “USA Today’s Super Bowl Ad Meter”. İlginç bir şekilde Super Bowl kampanyalarını Nirobot ile Facebook Messanger’da gerçekleştirdiler. Kia toplu mesajın merak uyandıracağını, ama daha kişisel seviyede gösterilen bir ilginin sonunda satışa ulaşacağını gördü.

4.Müşteri tecrübe seviyesinin artması

Müşteri Tecrübe Seviyesi’nin artması pazarlamanın daha hedefe odaklanan yapısına dönmesinin dördüncü göstergesi.

CXO gibi yeni iş ünvanlarının oluşmasıyla ve zenginleştirilmiş gerçeklik gibi tecrübe teknolojisiyle birleşimi ile pazarlamacılar, işlerini artırabilmek için tüketiciyi bir deneyin tam ortasına koyuyorlar. Perakende sanayisine bakalım. 2016 yılında tatil öncesi alışveriş savaşını çevrimiçi ve mobil platformların kazanması geçtiğimiz yıllarda mağazadan yapılan alışverişin düşüşünü gösteriyor.

Virtual reality (VR), kardeş teknoloji olan zenginleştirilmiş gerçeklik perakendeye yeni bir boyut ekleyerek insanların alışveriş şeklini değiştiriyor. Artık bir dükkanın dört duvarı veya web sitesinin limitleriyle kısıtlı değilsiniz. Gelecekte tüketiciler mağazaya gitmeden bir elbiseyi deneyebilecek ya da ölçüm yapmadan bir yemek odası takımının kendi yemek odasına sığıp sığmadığına bakabilecek. Bu teknoloji, tüketiciler için eşsiz ve bireysel bir tecrübe yaratıyor.

Bazı perakendeciler; IKEA, Lowe’s, Topshop bu oyunda önde gidiyorlar. Her sanayide bütün pazarlamacılar 2017’de bu teknolojiyi takip etmeli ve müşterisi için bu teknolojiyi etkin olarak kullananların öne çıkacağı unutulmamalı.

5.Veri bolluğu

Pazarlamadaki dijital, teknolojinin başarısı için itici güç verir. Artık etkisi ve yatırımın getirisini bilme umudu olmadan bir ürün lansmanına para harcanan günler geride kaldı. Tüketici verilerinin elde olması ve bunların kullanımı pazarlamanın bir adım geri atmasının başka bir işareti.

Artık bireylere web sitemizde yaptıkları bireysel hareketler ile gösterdikleri davranışlar baz alınarak kişisel mesajlar gönderebiliyoruz. Verileri iyi kavramış bir pazarlamacı veya pazarlama ekibi, tüketici odaklı ve hedefli bir değişime adapte olmayı diğerlerinden daha hızlı bir şekilde yapabilecek. Her bir gösterge ile hedef müşterinizi anlamak için gerekli zamanı ayırmanın önemini belirtmek mümkün olamayacak.

Pazarlama ekibinizin bu 5 şeyi yaptığından emin olmalısınız:

  1. Müşterinizi anlamak için profil kullanmak.
  2. Bireysel tüketicinizi düşünün, sadece web görünümünün ulaşacağı binlerce hedefi değil.
  3. Tüketicinin temas noktalarındaki döngüyü tamamlamalı, mesajı belirlemeli, ve bileşik kişisel mesajlar göndermeli.
  4. Tüketici davranışlarına gerçek zamanlı uyum sağlayabilen teknolojileri seçmek.
  5. Veri toplamak, analiz etmek ve keşfedilenler ile akıllıca kararlar almak.

Yeni teknolojiler sayesinde pazarlamacıların ileriye dönük düşünmesi ve işlerini büyütmesi her zamankinden daha kolay bir hale geldi.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin