Pazarlamaya daha az para harcayarak satışları nasıl artırabilirsiniz


Yazan: Due

Çeviren: Tomris Naz Evrandır

Pazarlama, modern işin kritik, ancak pahalı bir parçası. Birçok büyük marka, pazarlamaya oldukça fazla gelir harcıyor; sosyal medya devi Twitter %44’lük bir taahhütte bulunurken, Salesforce, gelirinin %53’ünü pazarlamaya harcıyor.

Şirketiniz pazarlama için ne kadar taahhütte bulunabilirse bulunsun pazarlama pahalı bir iş ancak satış yaparak ve potansiyel müşterileri kaybetmeden bu maliyetleri azaltmanın bir kaç yolu var.

Sosyal medya durumunuzu optimize edin

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak için çok sayıda platform olmasına rağmen sosyal medya bunun için en iyi yer; aynı zamanda düşük bir maliyetle pazarlama etkinliği için muazzam bir potansiyeli var. Facebook gibi sosyal medya platformları nispeten ekonomik ve yüksek hedeflenebilir çevrimiçi reklamlar için müthiş bir araç, bunula beraber hedef pazarınıza makul bir fiyatla ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya platformları, organik içeriklerle marka bilinci ve sadakati kurmanızı sağlar. Olumlu yorumlar yazan müşterilere indirimler sağlayarak, sosyal medyada söz sahibi olmak konusunda daha olumlu olabilirsiniz. Twitter, şirketiniz için etkili bir e-posta dağıtım listesi olarak hizmet edebilir ve müşterilerinize yeni ürünlerinizi tanıtmak için elverişli bir alan olabilir.
Son olarak, müşteri tabanınızla olan iletişiminizi ücretsiz olarak sürdürmek için tüm sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.

Datanızı Geliştirin

Zamanınızı ya da şirketinizin kıt kaynakları reklamını, orada bulunmayan tüketicilere israf etmeyin; bunun yerine, pazarlama planınızı şekillendirmeye yardımcı olmak için verileri kullanın ve nasıl uyguladığınıza bakın. Başlangıç olarak en iyi yer geçerli müşteri tabanınız; şirketiniz açısından müşterileri etkileyen şeyin nedenini ve neden ürünlerinize ve hizmetlerinize güvenmeye devam ettiklerini belirleyin.

Çevrimiçi, yazılı ve telefon anketleri, ürünlerinizi satın alan tüketicilere bir pencere sağlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca pazarlama ve çevrimiçi verileri elden geçirmek için Google Analytics gibi güçlü araçları da kullanabilirsiniz. Bunun gibi araçların kullanılması, genel maliyetleri en aza indirirken maksimum etkinliği elde etmek için pazarlama çabalarınızı kalibre etmenize yardımcı olabilir. Son olarak, şirketinizin ücretsiz ve doğru verilerin sağlandığı kanallardan yararlanmasını sağlayın.

Data.gov ve ABD Sayım Bürosu gibi devlet kaynakları, daha etkili bir şekilde pazarlamanıza yardımcı olmak için ve daha düşük maliyetle kritik bilgiler sağlayabilir.

Temeli Unutmayın

Yüksek teknolojili araçlar ne olursa olsun, genel maliyetleri kontrol ederken şirketinizi etkili bir şekilde pazarlamanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor. Baskı, çevrimiçi ve sosyal medya reklamlarında ve yayınlarında yüksek maliyetli hata yapmaktan kaçınmak, şirketinizin tehdit altında satış yapmanıza engel olabilir. Mevcut çalışma anında pazarlama stratejinizde maliyetli değişiklikler yapmaktan kaçınmak, şirketinizin maliyetlerini yöneterek iyi satış yapabilmesinin bir başka yoludur. İyi eğitimli pazarlama personeline – hedefe yönelik işe alım, etkili eğitim ve takip eğitim yatırım yapmak, maliyet için en etkili pazarlama departmanına sahip olabileceğiniz bir başka yöntem.

Son olarak, pazarlama maliyetlerini azaltmanın en iyi yollarından birinin, sahip olduğunuz müşterileri korumak olduğunu unutmayın. Tekrarlayan müşteriler ortalama bir işletmenin gelirinin yüzde 40’ını oluşturur, bu nedenle müşterileri korumak yeni bir pazarlama masrafı bulmak için pazarlama maliyetlerini düşürmenin harika bir yoludur.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin