Peak Games yükselmeye devam ediyor


Yazan: Emincan Mut

Peak Games, 2010 yılında merkezi İstanbul’da bulunan mobil cihazlara öncelik veren bir oyun şirketi olarak “Dönüşüm Optimize Edici” sayesinde uygulama yükleme ve satın alma işlemlerinde artış kaydediyor.

2010 yılında Türkiye’de kurulan Peak Games, Amerika ve Avrupa pazarına odaklanan, mobil cihazlara öncelik veren bir oyun şirketi. Peak Games, şirketin büyüyen oyun portföyünü pazarlamak için sadece performansa dayalı İnternet kanallarını kullanıyor. İki yıl önce mobil cihazlarda uygulama reklamcılığına başlayan şirketin başlıca temel performans göstergeleri hacim, yükleme sonrası etkileşim ve satış.

Firma, yeni oyunu Toy Blast‘ın tanıtımını yapmaya başlamış ve kısa sürede, kullanıcı edinme açısından iyi bir performans elde etmiş. Ancak, şirketin iş modeli yüksek kaliteli kullanıcıların gerçekleştirdiği, uygulama içi satın alma işlemlerine dayandığından, Peak Games her zaman uygulama yükleme işleminin ilerisini düşünüyor. Dolayısıyla, yüksek yaşam boyu değere sahip kullanıcılar bulmak onlar için son derece önemli.

Peak Games, uygulama içi satın alma işlemleri ve kullanıcı etkileşimi dahil uygulama içi dönüşümleri, kullanıcılar oyunun ileri seviyelerine geldiğinde ölçerek izliyor. Uygulama içi dönüşümler Dönüşüm Optimize Edici‘ye dahil edildiğinde, Peak Games, Android cihazlardaki kaliteli kullanıcılara ulaşmak için bu fırsattan yararlanıyor.

Peak Games, aracı kullanırken uygulama içi satın alma işlemleriyle Toy Blast içinde harcama yapma olasılığı yüksek olan kullanıcılara odaklanmayı seçmiş ve dönüşüm izleme verilerine bakarak, ödeme yapan kullanıcılardan Toy Blast’ta 5. Seviyenin sonuna gelenlerin oyun içinde para harcama olasılığının daha yüksek olduğunu fark etmiş. Peak Games, bu ilgili kullanıcıların ürün satın alan müşterilere dönüşmek için sıra dışı bir potansiyele sahip olduğu anlayışıyla, Dönüşüm Optimize Edici’yi sadece mevcut ürün satın alanlar yerine ilgili kullanıcıları (5. Seviyeye gelenler) hedefleyecek şekilde ayarlıyor.

“İki farklı reklam grubu oluşturduk.” diyor Doğan Akdağ, Peak Games, İş Zekası ve Pazarlama Analisti. “Her ikisi de bize ilgili kullanıcılar sağladı; hatta biri ana gelir kanalımız haline geldi ve YG açısından son derece verimli oldu.” Uygulama yükleme işlemleri ve uygulama içi dönüşümlere ilişkin veriler, kampanya olgunlaştıkça Dönüşüm Optimize Edici’nin daha akıllı hale gelebilmesi için AdWords‘e gönderiliyor.

Dönüşümlerde %600 artış kaydeden Peak Games’in Android yüklemelerinin neredeyse %20’si Google uygulama tanıtımından geliyor. Bu nedenle, Google uygulama tanıtımı, şirketin Android kullanıcılarını edinmek için en iyi kaynağı. Bu yeni yaklaşımın, uygulama yükleyen kullanıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürme oranı önceki yöntemlere göre 10 kat daha yüksek. 5. Seviyeye gelen kullanıcılar için dönüşüm başına maliyet artık hedef edinme başına maliyetten %25 daha düşük ve genel dönüşüm başına maliyet önceki kampanyalardan %66 daha az. Peak Games şu ana kadar uygulama tanıtım kampanyalarını yalnızca ABD’de ve İngilizce olarak yayınlamış. Bir sonraki adım bu kampanyayı Avrupa pazarını kapsayacak şekilde genişletmek.

Hedefler

  • Uygulama yükleme sayısını artırma
  • Yükleme sonrası etkileşimi teşvik etme
  • Büyümeyi sürdürmek için yeterli gelir elde etme

Sonuçlar

  • Android yüklemelerinin neredeyse %20’si Google uygulama tanıtımından geliyor
  • Uygulama yükleyen kullanıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürme oranı eskiye göre 10 kat arttı
  • Uygulama içi etkinlikler için optimize edilmeyen kampanyalara kıyasla, uygulama içi dönüşüm başına maliyet %66 azaldı

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin