Perakende sektörü için blockchain’in (blok zincirinin) 7 inanılmaz faydası


Yazan: Kiara Miller  

Çeviren: Mustafa Emir Karamanlı

Gerçeküstü bir dijital devrim zamanında yaşıyoruz ve bu, gün geçtikçe daha da genişliyor. Gelişen teknolojiler dünyayı hızla yeniliyor ve kurumsal dünya hiç vakit kaybetmeden bu teknolojilere uyum sağlıyor.

Bu yıkıcı teknolojiler listesinde blockchain (blok zincir), devam eden dijital devrimin çok konuşulan bir yönü.

Blockchain teknolojilerinin ticari operasyonlarda uygulanması

Bugün, tüm endüstrilerde ve ticari operasyonlarda blok zinciri teknolojilerinin uygulamasını görebilirsiniz. Otomotiv endüstrisinden telekomünikasyon ve perakendeye kadar her sektör, blok zinciri çözümlerinin akıllı uygulamasıyla dönüşüyor.

Blok zincir, birçok sektöre değer katmak için muazzam bir kapsama sahip olsa da perakende sektöründeki etkileri daha da etkileyici. Bir perakendeci olarak, etkili organizasyonel değişiklikleri yönlendirmede blok zincirin inanılmaz faydalarından yararlanabilirsiniz.

Perakende sektöründe blockchain (blok zinciri)

Bu blog, blok zinciri çözümlerinin perakende sektörüne sunabileceği benzersiz avantajları anlatıyor. Bir perakendeciyseniz, blok zincirin perakende işletmelerinde etkili bir katma değer sağlamak için nasıl büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlamanız gerekir.

Ancak aynı noktada olmak için öncelikle blok zinciri tanımına bakmak gerekiyor. Blok zincirinin ne olduğunu ne kadar iyi anlarsanız, blok zincirinin ticari faydalarını da o kadar iyi anlarsınız.

Blok zinciri nedir?

Çağdaş dünyanın yıkıcı teknolojilerinden bahsetmişken, blok zinciri teknolojisi diğer teknolojik gelişmelere oranla önemli bir liderlik yapıyor. Başlangıçta finansal sistemleri dönüştürmekle başlamış olabilir ancak bugün blok zinciri teknolojisi farklı sektörlerde geniş kapsamlı uygulamalar yapıyor.

Blok zinciri, bir kurumsal ağdaki finansal işlemlerin ve varlıkların kayıtlarını kolaylaştıran merkezi olmayan ve değişmez bir defterdir. Buradaki varlıklar, bir blok zinciri ağı aracılığıyla son derece güvenli bir şekilde izlenebilen veya alınıp satılabilen maddi ve maddi olmayan varlıkları içerebilir.

Artık net bir blok zinciri anlayışı oluşturduğumuza göre, perakende sektörü için inanılmaz faydalarına bakalım.

Perakende sektörü için blockchain’in (blok zincirinin) önemli avantajları

1. Optimize edilmiş tedarik zinciri operasyonları

Tedarik zinciri operasyonlarının perakende sektörünün bel kemiğini oluşturduğunu söylemek doğru olur. Perakendecilerin iş hedeflerinde başarılı olmaları için tedarik zinciri operasyonlarında tutarlı iyileştirmeler sağlamaları gerekir.

Denklem oldukça basittir; Tedarik zinciriniz ve envanter yönetimi operasyonlarınız ne kadar optimize olursa perakendedeki başarınız o kadar büyük olur. Bu kesinlikle kabul edeceğiniz bir şey, değil mi?

Teknolojik gelişmelere yatırım yapan perakendeciler tedarik zincirlerini düzene sokuyor

Dünyanın dört bir yanındaki perakendeciler artık tedarik zincirlerini düzene sokmak için en son teknolojik gelişmelere yatırım yapıyor. Daha spesifik olarak, perakendeciler artık maksimum operasyonel verimliliği sağlamak için blok zincir teknolojilerini tedarik zincirlerine entegre ediyor.

Hindistan merkezli Allied Pazar Araştırması’na göre, tedarik zinciri operasyonlarında blok zincir teknolojileri pazarının 2025 yılına kadar yüzde 80’lik şaşırtıcı bir yıllık bileşik büyüme oranı artışı bekleniyor. Sonuç olarak, blok zinciri özellikli tedarik zinciri çözümleri pazarının öngörülen dönemde 9852.9 milyon ABD Dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Perakendeciler blok zinciri teknolojisinden yardım aldı

Bu parıldayan rakamlar, perakendecilerin tedarik zincirlerini optimize etmek için blok zincir teknolojisinde gördükleri devasa kapsam için konuşuyor. İnanılmaz, değil mi? Ancak, perakendecileri cezbeden tedarik zinciri operasyonlarında blok zincir teknolojilerinin gerçek faydaları nelerdir?

Açıklamak gerekirse, tedarik zinciri operasyonlarında blockchain’in en önemli faydası yüksek izlenebilirliktir. Blockchain ile tedarik zincirindeki tüm aşamalarda gerçek zamanlı olarak sarf malzemelerini takip edebilir ve daha iyi izlenebilirlik için tüm bilgileri merkezi olmayan bir defterde saklayabilirsiniz.

Tedarik zinciri sorunlarını yönetmek için doğaçlama izlenebilirliğe ek olarak, blockchain aynı zamanda tedarik zincirinde daha fazla şeffaflığı teşvik eder. Bu şeffaflığa tabi olarak, bir perakendeci olarak hileli satın alımlara karşı daha az savunmasız olacaksınız.

Blockchain günlüğü ürün faaliyetleri

Ayrıca blockchain teknolojileri, sistemdeki minimum yanlışlıklar için ürün faaliyetlerini kaydederek tedarik zinciri operasyonlarındaki otomasyonu iyileştirebilir. Ayrıca, blok zinciri entegrasyonu, tedarik zinciri ve envanter yönetimi operasyonlarının genel güvenliğini de artırır.

Perakende sektörü için küresel tedarik zincirlerinde optimize edilmiş veri güvenliği

Açıklamak gerekirse, blockchain büyük perakendecilerin küresel tedarik zincirlerinde optimize edilmiş veri güvenliği sağlar. Ayrıca, tedarik zincirlerini kolaylaştıran blockchain ile işletmeler daha yüksek güvenilirlik oluşturmak için mükemmel bir fırsat elde ediyor.

2. Daha güvenli ödemeler

Dünyanın her yerindeki şirketlerin ve perakendecilerin işlemler için giderek artan bir şekilde blockchain kripto para birimlerini kabul ettiğini biliyoruz. Kripto para birimlerini kabul eden en iyi perakende şirketlerinden bazıları Home Depot, Starbucks, Amazon ve Overstock’tur. Ayrıca Microsoft bile yazılım hizmetleri yerine kripto para birimini kabul ediyor.

Bununla birlikte, perakende ödemelerde blok zinciri sunma fikri, tüketicilere ödeme açısından başka bir seçenek sunmakla sınırlı değildir. Bunun yerine, daha güvenli ödeme kavramı, giderek daha fazla perakendeciyi blok zinciri ödeme sistemlerine geçmeye yönlendiriyor.

Blockchain teknolojileri, kredi kartlarından ve diğer internet ödemelerinden daha fazla güvenlik sunar. Blok zinciri özellikli ödeme mekanizmalarıyla daha fazla tüketici ve tedarikçi ödeme güvenliği elde edebilirsiniz.

Ayrıca blockchain, perakende işletmenizin, merkezi olmayan bir mekanizmada ödemelerin daha hızlı ödenmesi gibi inanılmaz avantajlar elde etmesini sağlayabilir. Ayrıca, perakendedeki olağan ödeme sağlayıcıları, perakendecilerden fahiş imtiyaz ücretleri talep etmekte ve dolayısıyla karı azaltmaktadır.

Ancak blockchain ödemeleri ile bu ücreti önemli ölçüde azaltabilir ve karlılığınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, blockchain gelişmiş güvenlik ile daha şeffaf bir ödeme sistemi sunar, ancak aynı zamanda inanılmaz maliyet avantajları ile birlikte gelir. Hileli tüketici veya tedarikçi işlemleri riski en aza indirilir. Tüm işlem kayıtları, merkezi olmayan bir şekilde etkin bir şekilde saklanabilir.

Bir perakendeci olarak, günlük olarak birden fazla işlem yaparsınız ve blok zinciri veri tabanları bu işlemleri güvence altına almak için inanılmaz derecede iyi çalışabilir.

Aslında, blockchain ile yalnızca perakende ödemeleriniz için özel olarak kullanılacak olan kripto para biriminizi oluşturabilirsiniz. Bu, onlara son derece kişiselleştirilmiş ve güvenli bir ödeme sistemi sunarak müşterilerinizin güvenini kazanmanın harika bir yolu olabilir. Kulağa harika bir fikir gibi geliyor, değil mi? Blockchain, şüphesiz ticari ödemelerin geleceğidir.

3. Satıcı anlaşmazlıklarının hızlı çözümü

Satıcı anlaşmazlıkları perakende işletmelerinde yaygındır ve güvenlik açığının yüksek olması muhtemeldir. Ayrıca, satıcı anlaşmazlıkları oldukça zaman alıcı olabilir ve bu süre zarfında perakendeciler için ağır kayıplara neden olabilir.

Bu sorunları mümkün olduğunca önlemek istemeniz çok mantıklı. Ancak, meydana gelseler bile, herhangi bir ticaret kaybına katlanmak zorunda kalmamanız için kesinlikle bunların gerçek zamanlı olarak çözülmesini istersiniz.

Blok zincirinin yüksek izlenebilirlik özelliği göz önüne alındığında, konuyla ilgili tüm bilgilere kolayca erişilebileceği için satıcı anlaşmazlıklarını etkin bir şekilde çözebilirsiniz. Bu sayede bayiler ile oluşabilecek anlaşmazlıklarda zamandan tasarruf edersiniz ve güvenilir bilgiler ile sorunlar çözülebilir. Bu şekilde, işinizi doğrudan etkileyebilecek önemli ticari kayıpları önleyebilirsiniz.

4. Geliştirilmiş sahte kimlik tespiti

Perakendeciler genellikle müşterilerinin sahte ürünler almamasını sağlama göreviyle karşı karşıyadır. Ne yazık ki, çağdaş dünyada teknoloji hızla büyüdükçe, sahte ürün pazarı da genişlemektedir.

Sahte ürünler yüzünden müşterilerinizin güvenini bir kez kaybettiğinizde, onları elde tutmak zor olacaktır. Bu nedenle, müşterilerinizin yalnızca sizin tarafınızdan orijinal ürünler alıp almadığını iki kez kontrol etmelisiniz.

Ancak, bu kadar çok sipariş ve işlem söz konusu olduğunda, sahte ürünleri tespit etmek asla kolay bir iş olmayacak, değil mi? Ancak blockchain teknolojileri sayesinde artık ürün orijinalliğini daha etkin ve sorunsuz bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Açıklamak gerekirse, blockchain entegrasyonu ile tüm tedarik zincirini takip ettiğinizde, ürünlerin orijinalliğini daha büyük bir hassasiyetle doğrulayabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin kaynaklarının gerçek olup olmadığını da takip edebileceksiniz.

Tedarik zincirinde herhangi bir aksama olması durumunda, blok zinciri boyunca her noktayı takip ettiğinizde bunları tespit edebileceksiniz. Blockchain teknolojilerinin oldukça akıllı bir uygulaması değil mi?

Ürünlerin orijinalliğinin her zaman doğrulanabilir olduğundan ısrarla emin olabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir boşluk, sahte ürün olasılığına işaret ederse, bunlar hakkında gerçek zamanlı olarak bilgi edinebilirsiniz.

5. Kestirimci bakımda daha fazla etkinlik

Perakende sektörü, filo yönetimi operasyonları ve gelişmiş makinelerle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, filo veya makinelerdeki herhangi bir aksama, sevkiyatların veya operasyonların gecikmesine neden olabilir. Etkili kestirimci bakımın önemi burada ortaya çıkıyor.

Kestirimci bakım tekniği, bakım çalışmalarının gerekliliğini belirlemek için makine, ekipman ve filonun durumunu izlemeyi amaçlar. Ardından, veriye dayalı bir yaklaşıma dayalı olarak, çöküşü önlemek için ekipman onarımı ve filo gerçekleştirilir.

Bu nedenle, temel olarak, bir perakendeci olarak, bakım sorunlarını ortaya çıkmadan önce çözebildiğiniz için öncelikle kestirimci bakımdan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, blok zinciri teknolojilerinin, değerli kestirimci bakımda hayati bir rol oynayabileceğini de bilmelisiniz. Örneğin, blok zinciri teknolojisi, merkezi olmayan bir şekilde filodaki araçların durumu ve perakendede kullanılan ekipman hakkında bilgi depolayabilir.

Blockchain, araçların ve ekipmanların tüm bakım geçmişini etkin bir şekilde koordine edebilir. Geçmişte yapılan bakım işlerinin geçmişini takip edebilirsiniz. Ardından, arızayı önlemek için daha sonraki onarım çalışmalarını planlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, blockchain tarafından etkinleştirilen gelişmiş kestirimci bakım ile filonuz ve makineleriniz ile ilgili daha yüksek çalışma süresi yaşayabilirsiniz. Ayrıca bakım geçmişini verimli bir şekilde takip ederek gereksiz onarım maliyetlerinden de kurtulabilirsiniz.

6. Doğaçlama pazarlama

Kim demiş perakende markalarının pazarlamayla pek ilgisi yok diye? Aksine, pazarlama, perakende sektöründe diğer herhangi bir iş kadar önemlidir. Bir perakendeci olarak, pazarlamada inovasyon, özellikle müşterilerin dijital kanallar aracılığıyla markalarla doğrudan etkileşime girdiği bir ortamda, yeni müşteriler edinmek için en iyi şansınızdır.

Saatin ihtiyacı, doğrudan hedef kitlenizin ilgisini çeken hedefli pazarlama kampanyaları tasarlamaktır. Elbette, kişiselleştirme ne kadar büyük olursa, pazarlama çabalarınızın sonuçları da o kadar iyi olacaktır. Ancak blockchain’in pazarlamayla bir ilgisi var mı? Blockchain doğaçlama pazarlama kampanyalarında da yardımcı olabilir mi?

Eh, cevap kesin bir evet! Blockchain ayrıca dijital pazarlama dikeyinde oyunun kurallarını değiştiren bir rol oynayabilir. Pazarlamada blok zincirinin ilk faydası, pazarlama performans ölçümleri hakkında kesin verileriniz olduğunda artık üçüncü taraf pazarlama platformlarına güvenmenize gerek kalmamasıdır.

Açıklamak gerekirse, blok zincirinde kayıtlı tıklamalar, gösterimler, ortalama katılım oranı ve diğer önemli dijital pazarlama ölçümleriyle ilgili doğru verilere sahip olduğunuzda, pazarlama operasyonlarınızda daha fazla kendi kendine yeterlilik sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, dijital pazarlamanın temel performans göstergelerine ilişkin doğru verilerle, belirli kitlelere yönelik daha etkili reklam kampanyaları tasarlayabilirsiniz. Temel metriklerin etkilerini anlamak, pazarlama kampanyalarınızda daha fazla kişiselleştirme geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bildiğiniz gibi kişiselleştirme, çağdaş iş dünyasında gerçekten de en önemli pazarlama trendidir.

Ayrıca, diğer pazarlama kampanyalarında kişiselleştirmeyi geliştirmek için çok fazla müşteri verisi kullanırken, bu verilerin güvenliği çok önemli hale gelir. Facebook ve Cambridge Analytica’nın karıştığı veri skandalından sonra insanların meşru veri endişeleri var. Sonuç olarak, hedef kitlenizin büyük bir kısmı kişisel verilerini paylaşmak konusunda isteksizdir. Bunun kesinlikle müşteri ilişkileri üzerinde bir etkisi var.

Ancak blockchain’i entegre ettiğinizde, müşterilerinizin gizlilik endişelerini giderebilir ve bir kez daha güvenlerini kazanabilirsiniz. Blok zincirinde, şifrelenmiş ve merkezi olmayan müşteri verilerini depolayabilirsiniz. Sonuç olarak, müşterileriniz arasında daha fazla güven uyandırabilirsiniz.

Verileri güvenli hale getirmek için blok zinciri veri tabanlarını entegre ettiğinizde müşterilerinizin gizlilik endişelerini etkin bir şekilde ele alabilirsiniz.

Bu nedenle, pazarlamada blok zinciri, optimize edilmiş hedefli reklamlar, pazarlama kampanyalarında daha fazla şeffaflık ve daha iyi müşteri ilişkileri anlamına gelir. Genel olarak, tüm bu avantajlar pazarlama başarınıza önemli bir değer katacak ve daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

Blok zincirine dayalı doğaçlama veri odaklı pazarlamayla, yalnızca pazarlama yatırım getirisi ölçeğinizin yeni zirvelere ulaştığını göreceksiniz.

7. İdari görevlerin otomasyonu

Perakende sektörü, çok çeşitli tekrar eden arka ofis idari görevlerini içerir. Bu görevleri etkili bir şekilde otomatikleştirebilirseniz, genel verimliliği artırabilirsiniz. Bununla birlikte, etkili otomasyon, yeterli teknoloji ile eş anlamlıdır. Blockchain’in liderliği yeniden ele aldığı yer burasıdır.

Blockchain teknolojileri, bordro yönetimi gibi tekrarlayan görevleri verimli bir şekilde otomatikleştirebilir. Bu nedenle, personelinizin daha fazla insan zekası gerektiren diğer görevlere odaklanmasına yardımcı olabilir. Arka ofis yönetiminde blok zincirinin faydaları arasında, işlerini tamamladıktan sonra serbest çalışanların ödemelerini otomatikleştirebilen akıllı sözleşmeler yer alır.

Gerçekten de daha iyi yönetim, daha iyi iş sonuçlarına ve daha fazla başarıya yol açacaktır. Blockchain’in sektördeki artan önemi hakkında hala şüpheleriniz var mı?

Özetlemek gerekirse, blockchain teknolojileri iş dünyasının geleceğinin anahtarını elinde tutuyor. Blockchain çözümlerinin avantajları artık finansla sınırlı değil. Blok zinciri teknolojileri kültürü, endüstriler arasında önemli bir ivme ile gelişiyor ve yatırım da öyle.

Perakende sektörü hakkında konuşmak, özellikle blok zinciri entegrasyonunun yararları, muhteşem ve bitmek bilmeyen bir şeydir. Blockchain, perakende sektörünü hayal edilemez bir şekilde dönüştürebilir. Bu nedenle, bunu ne kadar erken kabul ederseniz, perakende işiniz için o kadar iyi olur.

Kaynak: https://readwrite.com/7-incredible-benefits-of-blockchain-for-the-retail-industry/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin