Perakendecilerin bağımlılığı : İndirim kampanyaları


Yazan: Jonathan Attwood

Çeviren: Tuğsem Soner

İndirim kampanyaları; geliri artırmak ve yeni müşterilerle etkileşim kurmak için mükemmel bir yol olabilir. Bununla birlikte, perakendeciler için son derece bağımlılık yaratıcı ve tehlikeli bir ilaç haline gelebilir. Müşteriler ise sadece bir indirimle satın almaya koşullu hale gelir.Bu durumda artık bir süre satışlar yapaylaşabilir.

İndirim kampanyalarının kullanımları yaygınlaştıkça perakendeciler, ekonomik olarak müşterinin yolculuğu üzerindeki etkisini tam olarak anlamalı ve yöntemlerinde daha mantıklı olmalılar.

Bu bağımlılığı nasıl yok edebilirsiniz?

Planlı olun: Tanıdık düzenli promosyonlar (Black Friday vb) müşteriden güçlü bir dönüş sağlayabilir. Ancak kısa vadeli kazanımlara odaklandıysanız temkinli olmalısınız. Jeff Bezos’un söylediği gibi: “İşler karışık olduğunda tüm soruları tek bir soruya indirgeriz: Müşteri için en iyisi nedir?”

Promosyonlar bağlamında kendinize sorun: Müşteri için en iyisi hangisidir? Ödül tabanlı indirimlerle (yeni müşteriler için, sadakati ödüllendiren veya artan satın alma garantileri için) tutarlı bir şekilde uygun fiyatları veya tam fiyat değerini müşteriye sorgulamayı bıraktıran kampanya ne olabilir?

Kendinizi kısıtlayın: Tam maliyeti anlamadan sizi zorlayacak indirimlerin planının sorumluluğunu üstlenmeyin. Bu kuponların müşteri ömrü üzerindeki etkiyi biliyor musunuz? İndirimli satış sonrası satışlardaki düşüşü doğru bir şekilde tahmin ettiniz mi?

Hedeflemeyle yönetimini kullanın: Oluşturdukları gelirin daha fazla olduğu kanalları ve müşteri segmentlerini belirleyin ve odaklanın. Örneğin, yeni müşterilere ulaşabilen ve mevcut müşteri satın alımlarını yutma riskini azaltacak belirli ortaklıklar aracılığıyla özel teklifler sunacaksınız. Bu durumda promosyonlu satışları promosyonsuza dönüştürmek için farklı eğilimleri olan müşteri segmentleri oluşturmaktayız. Bu şekilde, hali hazırda satın almayı planlayan insanlara yönelik promosyonların israf edilmesini sürekli ve doğru bir şekilde önleyebilirsiniz.

Alıma teşvik edin: Birçok e-ticaret platformu, alışverişin her aşamasında kampanya mesajını müşteriye sitede sürekli iletir. Bu yaklaşım, en etkili kısa vadeli gelir sağlama yöntemidir. Aynı zamanda marka ile iskonto arasındaki müşteri ilişkisini teşvik eder. Yeni nesil müşteri yolculuğu optimizasyonu şirketleri, işletmeler için, müşterilerin alışveriş sepetlerini bırakıp terketme olasılıklarını yok etmeye odaklanmalı.

Kaynak: https://www.clickz.com/discount-codes-5-ways-retailers-can-handle-their-deal-addiction/108512/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin