Persona nedir? Bilmeniz gereken her şeyYazar: Olivia Deng
Çeviren: Öykü Gökkurt

Sosyal medya Sara güne TikTok’ta gezinerek başlıyor. Podcast’lerin hevesli bir hayranı ve şirketinde sosyal medya stratejisini yönetiyor. Bu alıcı bir personanın anlık görüntüsü. Harika bir ürün veya hizmetiniz olabilir, ancak hedef müşterilerinizi anlamadan, boşluğa pazarlayabilirsiniz. Alıcı personaları bunun panzehiridir. Alıcı personaları oluşturarak, kime pazarlama yaptığınız ve ideal müşterilerinize ulaştığınız konusunda netlik kazanacaksınız.

Persona nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir persona, hedef müşterinizin mevcut müşteriler ve pazar araştırması hakkında nitel ve nicel verilerle bilgilendirilen ayrıntılı, yarı kurgusal bir temsilidir.

Her işletmenin, farklı müşteri segmentlerine ayrılmış bir hedef kitlesi vardır. Bu segmentlerde, farklı alıcı türleri vardır- her müşterinin tek tip istek ve ihtiyaçları yoktur. Bir alıcı persona, ideal müşterinizi detaylandırır ve hikayelerini haritalandırır.

Bir alıcı persona, bir alıcının yolculuğuyla bağlantılıdır, ancak alıcı persona, yolculuğa kimin çıkacağına odaklanır. Örneğin Sosyal Medya Sara’yı ele alalım. Şirketi, hedef sosyal medya kişisinin genellikle TikTok’u kaydırmak ve podcast’leri dinlemek için zaman harcadığını belirledi. Bu nedenle, hedeflenen bir TikTok videosunda veya en sevdiği pazarlama podcast’indeki bir reklamda bulunduğu yerde onunla buluşan bir pazarlama kampanyası oluşturabilirler.

Doğal olarak, her işletmenin birden fazla müşteri türü olacaktır- ulaşmak istediğiniz farklı müşteri türleri için birden fazla persona oluşturmak mantıklıdır.

Neden bir personaya ihtiyacınız var?

Bir alıcı persona, kitlenizi basitçe tanımlamanın ötesine geçer; Bir alıcı persona tarafından üretilen güçlü içgörüler, daha iyi iş kararları almak için kullanılabilir.

Sonuçta, iyi hazırlanmış bir alıcı persona, ideal müşterinizi ve hedeflerini anlamanıza, pazarlama stratejinizi nasıl uyarlayacağınız, ürün geliştirmeye rehberlik edeceğiniz ve zamanınıza öncelik vermenize yardımcı olacak şekilde rehberlik edecektir.

İyi yapıldığında, alıcı kişiler pazarlama için inanılmaz derecede değerlidir. Oluşturduğunuz içerikteki boşlukları bulmanıza yardımcı olabilirler. Ayrıca, içeriğinizi alakalı olacak şekilde uyarlamak için alıcı personaları da kullanabileceksiniz. Alıcı personalar, reklam harcamalarını anlamanıza bile yardımcı olabilir.

Bir persona nasıl oluşturulur

Bir alıcı personası oluşturmak ilk başta göz korkutucu görünebilir, ancak bir alıcı personasının temel bileşenlerini öğrendikten sonra olması gerekmez. Veriler ve içgörülerle desteklenen bir alıcı personası tasarlamak, yarı kurgusal bir karakterle ortaya çıkmak gibi çok yaratıcı bir süreçtir. Bu bölümde, bir persona oluşturma adımlarını ve bir personaya nelerin dahil edileceğini gözden geçireceğiz.

Persona oluşturma adımları
1. Araştırma yapın

Araştırma, kişiliğinizin temelini oluşturur. Mevcut müşterilerinizden gelen verileri analiz edin ve ideal müşterinizin kim olduğunu bulmak için pazar araştırması yapın. Demografik, davranışsal ve psikografik verileri birleştirmek en iyi sonuçları verecektir- analiz ettiğiniz veri türleri ne kadar fazla olursa, alıcı personanız o kadar kapsamlı olacaktır. CRM’iniz aracılığıyla mevcut müşterilerinizden veri toplayabilir ve anketler, röportajlar ve ücretli veri tabanları aracılığıyla pazar araştırması yapabilirsiniz.

Araştırma ve analizinizden elde edilen bilgiler, demografi, işletme büyüklüğü, iş unvanı veya pozisyonu, amaç ve hedefler, zorluklar ve acı noktaları gibi temel bilgileri anlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Doğru soruları sorun

Alıcı persona oluşturma sürecinde size rehberlik etmesi için soru listenize başvurun. Temel bir soru listesi aşağıdakileri içerebilir:

  1. Meslekleri nedir?
  2. Hayatlarındaki tipik bir gün neye benziyor?
  3. Bilgi için nereye gidiyorlar?
  4. Mal ve hizmet almayı nasıl tercih ediyorlar?
  5. Bir satıcı seçerken onlar için önemli olan nedir?
  6. En çok neye değer veriyorlar?
  7. Hedefleri nelerdir?
3. Müşterinizin ilgi alanlarına, amaç ve hedeflerine ve acı noktalarına dalın

Yararlı bir alıcı personası yaratmanın anahtarı, müşterinizin nereden geldiğini anlamak ve bir hikâye oluşturmaktır. Alıcı personanız yalnızca veri noktalarının bir araya getirilmesi değildir; araştırmaya dayalı bir hikâye oluşturarak, müşterinizi ii. Müşterinizin ilgi alanları, podcast’lerden TikTok’a kadar her şeyi içerebilir. Temele insan kalıbına sokarsınız. Sahip olduğunuzda, daha sonra amaç ve hedeflerine dalabilirsiniz. İşletmeleri için ne elde etmek istiyorlar? Yollarında duran zorluklar nelerdir?

4. Personayı ürününüzle eşleştirin

Alıcı personasını ürününüzle eşleştirmek önemli bir adımdır. Bunu yaparak, müşteri için nasıl çözüleceğini anlayacaksınız.

Bir personaya ne dahil edilmeli
-Açıklayıcı isim

Müşteriniz için açıklayıcı bir ad bulun. Gerçekçi bir ad ve soyadı veya “Pazarlamacı Mary” veya “Sosyal medya Sara” gibi eğlenceli bir takma ad kullanabilirsiniz.

-Meslek

Müşterinizin bir mesleğe ihtiyacı var. Müşterinizin iş unvanını ve çalıştıkları sektörü tanımlayın. Karar verici olup olmadıklarını da not etmek yararlı olacaktır.

-Demografik

Yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi temel demografik bilgilerin tanımlanması yararlıdır.

-İlgi alanları

İlgi alanlarını dahil edin. Hangi medyayı tüketiyorlar? Hobileri?

-Amaç ve hedefler

İş amaç ve hedeflerini tanımlayın. İşletmeleri için ne elde etmek istiyorlar? Oraya nasıl gitmeyi planlıyorlar?

-Sorunlar

Sorunlu noktalarını tanımlayın – bu, ürününüzün müşterinizin ihtiyaçları için nasıl çözülebileceği konusunda netlik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi persona oluşturma araçları

Neyse ki, alıcı personanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli araçlar var. Bu bölümde, favorilerimizden bazılarını öne çıkarıyoruz.

HubSpot Persona Generator

HubSpot’un Persona Generator’ı, alıcı persona oluşturma sürecini kolaylaştırır- ve ücretsizdir. Sadece yaş, eğitim seviyesi, endüstri, şirket büyüklüğü, iş unvanı ve daha fazlası gibi ayrıntıları girin. Persona üreticisi, adım adım bir alıcı persona oluşturmada size rehberlik eder.

Userforge

Bir kullanıcı persona yaratıcısı, kullanıcı hikayesi şablonu ve hikâye haritalama tuvali ile Userforge, etkili alıcı kişilikleri oluşturmak için çeşitli seçeneklere sahiptir. Kullanıcı persona oluşturucu, içerik bölümlerini seçmenize izin verir: alıntı, hedefler, hikâye, ihtiyaçlar, hayal kırıklıkları, değerler, engelleyiciler, alışkanlıklar ve motive ediciler. Bu program ücretsizdir.

Xtensio

Xtensio’nun şablonu temel bilgilerin ötesine geçer. Temiz ama görsel olarak çekici şablon tasarımı, hedef müşterinizi bütünsel bir şekilde anlamanıza yardımcı olacak bilgilerle doludur.

Kaynak: What is a Persona?: Everything You Need to Know

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin