Pizzanızı 3d yazıcı ile kendiniz yapınYazan: Fatih Gürgan

Üç boyutlu yazıcılar hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Hatta 10-15 yıl içinde standart bir evde dahi bu baskı makinelerinden olacağı düşünülüyor. Bu inanılmaz değişime inanması her ne kadar zor da olsa, son yıllarda üç boyutlu yazıcılar yenilebilir gıdalar da üretmeye başladı. Printer’dan basılan 3D yemekler ile kendinize hem sağlıklı hem de kolay ve hızlı olan yiyecekleri dakikalar içinde hazırlayabileceksiniz.

Mikrodalga fırını andıran bu aygıtlar, gerekli malzemeleri barındıran haznelere sahipler. Acıktığımızda sadece gerekli hazneleri doldurma fikri oldukça ilgi çekiyor. Makarna çeşitlerinden patates püresine bir çok seçenek sunmalarının yanı sıra artık birkaç dakikada kendi pizzanızı da yapabileceksiniz. Siz hünerlerinize ne kadar güvenirseniz güvenin, bazen sunum için gerekli harika şekli vermek veya standartı tutturmak zor olabiliyor. Oysa ki bu yazıcılarda böyle bir sorun yok. Aynı zamanda yemek yapmaya ayırdığınız süreyi de gününüze ekleyebiliyorsunuz.

Bu makineler ile makarnanızı ve ekmeğinizi bile kendiniz üretebiliyorsunuz. İşlenmiş gıdaları kullanmadan bu kadar pratik olması da sağlık açısından bir başka artısı. NASA’nın da ilgilendiği bu yazıcıyla seçtiğiniz malzemelere sahip pizzayı 5-10 dakikada hazırlayabiliyorsunuz. NASA ise bu makineler ile astronotlarına diledikleri menüyü sunabilmek istiyor.

Bilim kurgu’daki haplara elveda

Yakın gelecekte bu makinelerin, yeme içme alışkanlığını doğrudan etkileyeceği ortada. Bir bilim kurgu klasiği olan “hap”larla beslenmek ise bu printer’dan basılan 3D yemeklerden sonra demode olabilir. Hem pratik, hem besleyici, hem de yemek yeme hazzını sunan bu gelecek çözümü her türden yeme içme alışkanlığına hitap ediyor. Üç boyutlu yazıcıların oluşturacağı yemek yeme alışkanlıklarında besinlerin protein, karbonhidrat, yağ oranlarını ayarlamak da mümkün olacak. Bu sayede günlük gereken kalori miktarı net olarak yakalanabilecek. Bu aşçı makineler sayesinde açlıktan obeziteye kadar pek çok soruna önemli çözümler getirilmesi bekleniyor. Doğa, insanın sonsuz taleplerine sınırlı kaynaklarla her ne kadar cevap vermeye çalışsa da hem nüfusun hem ihtiyaçların hızlı artışı ile doğal kaynaklar bunları karşılamakta sorun yaşamaya başlıyor. Tam bu noktada yeni bir yeme algısı sunan bu makineler az kaynakla dengeli ve yeterli bir beslenme fırsatı sunuyor.

Firmaların teslimat süreleri ile pazarlama yaptıkları şu dönemde hem hesaplı, hem pratik bu çözümün sektörde ve zihnimizde önemli değişiklikler yapacağı aşikar. Yorucu bir günün sonunda kim pizza siparişini beklemek ister ki, özellikle birkaç dakikada istediği değerlerde, istediği malzemelerle kendi pizzasını hazırlayabiliyorken.

Afiyet olsun.

Kaynaklar

https://gaiadergi.com

Popular Science dergisi Ekim 2017 sayısı sf. 81

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin