Popüler bir web sitesinden veya uygulamadan para kazanmaya nasıl başlanır?


Yazan: Timothy Carter

Çeviren: Zeynep Argun

İşletmeniz veya kişisel markanız, popüler bir web sitesi veya uygulama oluşturmaya odaklanıyor olabilir. Buradaki fikir, kullanıcılar oluşturmak veya ilgi uyandırmaktır; fantastik, derinlemesine gönderiler sunduğunuz için insanları blogunuzu sık sık okumaya teşvik edebilirsiniz veya insanların hayatını önemli bir şekilde kolaylaştıran bir uygulamanız olabilir. Popüler bir web sitesinden veya uygulamadan nasıl para kazanmaya başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır Her durumda, bir uygulamayı veya web sitesini popüler hale getirmek zorlu ve çok adımlı bir süreçtir. Ancak bu popülerliği tutarlı bir gelir akışına dönüştürmek daha da zor. Bunun gibi popüler bir çevrimiçi varlığı nasıl alıp etkin bir şekilde ondan para kazanabilirsiniz?

Özetle Para Kazanma

Para kazanma, daha önce para kazanmamış bir şeyden basit para kazanma sürecini ifade eden bir terimdir. Bir kişi köpekleri eğlenmek için gezdirir ve ardından hizmetleri için para almaya başlarsa, hizmetten “para kazanmış” demektir. Bu belirsiz bir terimdir, ancak bir nedenle belirsizdir; Popüler bir web sitesinden, uygulamadan veya diğer çevrimiçi hizmetlerden para kazanmanın yüzlerce değilse de düzinelerce yolu vardır. Genel olarak konuşursak, kanalınız yeterince popülerse, para kazanabilmelisiniz.

Yeterince popüler ne kadar popüler?

Bu, her uygulama ve web sitesi için farklı olacaktır; hedef kitlenizin doğasına, içeriğinizin özel çekiciliğine ve tabii ki seçtiğiniz para kazanma stratejisine bağlıdır. Zengin müşterilere büyük bir hizmet satıyorsanız, yalnızca bir avuç potansiyel satış ve satışla para kazanabilirsiniz. Ancak, kullanıcılarınızdan topladığınız verilerden para kazanmakla ilgileniyorsanız, bunu etkili bir şekilde yapmak için milyonlarca kullanıcı olmasa bile yüz binlerce tabanına ihtiyacınız olacaktır. Her durumda, binlerce düzenli kullanıcınız varsa, kesinlikle etkili bir şekilde para kazanabileceğinize güvenebilirsiniz. Bunu sadece yüzlerce normal kullanıcıyla yapabilirsiniz.

Para Kazanma Seçenekleri

Bugün web sitelerinde ve uygulamalarda kullanılabilen en popüler para kazanma seçeneklerinden bazılarına daha yakından bakalım: İlk olarak, web sitenizde veya uygulamanızda reklam görüntülemeyi düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için birçok farklı reklam ağından birine başvurabilirsiniz; Google Ads en popüler ağlardan biridir. Genellikle, uygulamanızın ürettiği her tıklama için sabit bir oran kazanırsınız; Örneğin; kullanıcılarınızdan biri tarafından tıklanan her bir reklam için 0,50 $ kazanabilirsiniz. Reklam güvenilir ve nispeten tutarlıdır, ancak aynı zamanda hedef kitlenizin reklam içeriğiyle eşleşmesine de bağlıdır. Üstelik, kötü yerleştirilmiş veya “spam içerikli” reklamlar, ortalama bir kullanıcının deneyimini zayıflatabilir.

Bağlı kuruluş bağlantısı. Alternatif olarak, bir satış ortağı bağlantı sistemi kurabilirsiniz. Buradaki fikir, web üzerindeki çeşitli ürün sayfalarına bağlantılar eklemektir; okuyucularınızdan biri bir satış ortağı bağlantısını tıklar ve ürünü satın alırsa, gelirden komisyon gibi bir pay alırsınız. Komisyon küçük olma eğiliminde olduğu için bu, küçük kitlelerle çekilmesi zordur, ancak yeterince büyük bir hayran kitlesi ile bu şekilde önemli bir gelir elde edebilirsiniz.

Ücretli erişim. Uygulamanız veya web siteniz yeterince değerliyse, erişmek için ödeme veya ücretli bir abonelik gerekebilir. Bu, istikrarlı ve önemli bir gelir kaynağı olabilir, ancak yalnızca içeriğiniz gerçekten “buna değer” olarak görülüyorsa. Pek çok modern uygulama ve web sitesine erişim tamamen ücretsiz olduğundan, bu zor bir iştir.

Ayrıcalıklı özellikler. Temel içeriğin ücretsiz olduğu, ancak kullanıcıların ek özellikler için ödeme yapması gereken bir “freemium” modeli benimsemeyi seçebilirsiniz. Örneğin, reklamsız bir deneyim için ödeme yapma seçeneğine sahip olabilirler veya uygulamayı daha verimli kullanmak için ek araçlara erişebilirler.

İşlem ücretleri. Bu çoğunlukla uygulamalar için olsa da, küçük işlem ücretleri uygulayabilirsiniz. Örneğin, uygulamanız çevrimiçi bir pazar olarak çalışıyorsa, platformda yapılan her satın alımın yüzde 10’unu alabilirsiniz.

Ekstra içerik. Popüler bir blogunuz varsa, okuyucularınız genişletilmiş bir e-Kitap gibi “premium” içerik için ödeme yapmak isteyebilir. Sitenizde çok sayıda dönüştürme fırsatı sunduğunuzdan emin olun ve premium içeriğinizi adil bir şekilde fiyatlandırın.

 Ek hizmetler. Ne kadar zamanınız olduğuna ve markanızın yapısına bağlı olarak, ek hizmetler de satabilirsiniz. Örneğin, belirli bir alanda uzman olan bir blog yazarıysanız, daha kişiselleştirilmiş bir deneyim isteyen okuyuculara öğretebilir, koçluk yapabilir veya onlara danışabilirsiniz. Blogunuz veya uygulamanız yeterince popülerse, ürün satışı yoluyla para kazanabilirsiniz. Üzerinde logonuz bulunan gömlek, kupa, takvim veya diğer öğeleri satmak, hem doğrudan bir gelir akışı hem de ikincil bir reklam biçimi olarak işlev görebilir.

 Verilerden para kazanma. Hedef kitleniz yeterince büyükse, onlardan topladığınız verilerden para kazanabilirsiniz. Örneğin, belirli bir hedef kitlenin satın alma alışkanlıklarını öğrenebilir, ardından bu veri kümesini o kitle hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir reklam şirketine satabilirsiniz.

Birden Çok Yolda Para Kazanabilir misiniz?

Gördüğünüz gibi, bu para kazanma stratejilerinin çoğunun güçlü ve zayıf yönleri vardır. Aynı anda birden fazla para kazanma stratejisi kullanmak ilginizi çekebilir, bu da birbirlerinin kusurlarını telafi etmelerine olanak tanır. Bunda genellikle yanlış bir şey yoktur; ancak, para kazanma stratejilerini istiflemenin ortalama kullanıcı deneyiminiz üzerinde ölçülebilir bir olumsuz etkisi olmadığından emin olmanız gerekir.

 Doğru Stratejiyi Seçmek

İster bir veya birkaç para kazanma stratejisine yatırım yapıyor olun, doğru taktikleri seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

Düşünmek:

Hedef kitleniz. Öncelikle hedef kitleniz hakkında düşünmeniz gerekir. Tüm insanlar reklamlardan memnun olmayacak ve blog içeriğini ücretsiz edinebildiklerinde herkes bir e-Kitap için 5 $ ödemeyecek. Farklı izleyicilerin farklı arzuları vardır.

 Temel deneyim. Ardından, uygulamanızın veya web sitenizin temel deneyimini düşünün. Varlığınızı popüler yapan şey budur, dolayısıyla bundan ödün vermemelisiniz. Para kazanma stratejiniz ortalama kullanıcı deneyimini nasıl etkileyecek? Daha iyi mi, daha mı kötü, yoksa aynı mı kalacak?

 Kullanıcı sayısı / ölçek. Bazı para kazanma stratejileri yalnızca kitleniz yeterince büyükse işe yarar. Uygulamanız şu anda ne kadar popüler ve gelecekte ne kadar ölçeklendirebilirsiniz? Uzun vadeli planlar. Gelecekte bu uygulamayı veya web sitesini nereye götüreceksiniz? Temel deneyim veya kullanıcı tabanı değişecek mi?

 Rekabet. Rakipleriniz hangi para kazanma stratejilerini kullanıyor? Rakipleriniz tek bir stratejiyle başarıya ulaşırsa, bunu kendinizinki gibi benimsemeyi düşünebilirsiniz veya markanızı farklılaştırmak için onlardan sapmaya çalışabilirsiniz.

 Potansiyel karlılık. Ve tabii ki, her stratejinin potansiyel karlılığını göz önünde bulundurmalısınız. Bunu benimseyerek ne kadar para kazanabilirsiniz?

Ölçme ve Analizin Önemi

Ek olarak, stratejinizden aldığınız sonuçları dikkatlice ölçmeniz ve analiz etmeniz gerekecektir. Bu bir iş ve başarılı olacağının garantisi yok. Yalnızca sonuçlarınızı objektif olarak ölçerek, para kazanma stratejinizin gerçekten para kazanıp kazanmadığını kesin olarak belirleyebileceksiniz.

Strateji para kazanmıyorsa, nedenini çözüp çözemeyeceğinizi (ve hatayı düzeltip düzeltemeyeceğinizi) görün. Örneğin, insanlar reklamları tıklamıyorsa, bunun nedeni alakalı olmayan reklamları görüntülemeniz mi? Yoksa kötü konumlandırmadan mı kaynaklanıyor? Değişkenlerle denemeler yapmak ve farklılıkları ölçmek bunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Para kazanma stratejileri, herhangi bir uygulamadan, web sitesinden veya yeterince popüler olan başka bir çevrimiçi varlıktan para kazanmanıza yardımcı olabilir. Doğru stratejileri seçmek zor olabilir, ancak doğru tekniklere yatırım yaparsanız ve sürekli ölçüm ve analiz yardımıyla sürekli olarak iyileştirirseniz, hem karlı hem de sürdürülebilir bir şey inşa edebilirsiniz.

 

Kaynakça:readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin