Pratik İçerik Girişimcileri için 7 Çevrimiçi İş FikriYazar: Tim Stoddart
Çeviren: Belinay Bulut

Bunu okuyorsanız, muhtemelen zaten çevrimiçi iş fikirleri üzerine beyin fırtınası yapıyorsunuzdur ve bunun iyi bir nedeni vardır.

Mali korkunun arttığı bir dönemde yaşıyoruz ve pandemi ve otomasyon insanları işgücünün dışına ittiği için birçoğunuzun istihdam konusundaki güvensizliklerle mücadele ettiğinizden eminim.

Dahası, enflasyon oranlarının hızla yükseldiğini ve ücretlerin orantılı olarak ayarlanmadığını görüyoruz. Bunlar gerçekten korkutucu zamanlar.

Bu nedenle kendi gelirinizi elde etmeye yönelik yöntemler geliştirmeye başlamanız her zamankinden daha önemli. Artık “istikrarlı bir işe” güvenemezsiniz (böyle bir şey yok).

Pazara çıkmanız, içerik pazarlama ve metin yazarlığı becerilerinizi geliştirmeniz ve kendiniz için bir çevrimiçi iş yaratmanız gerekiyor. Bu bir zorunluluktur.

Çevrimiçi iş fikirleri nasıl bulunur?
İşe gitmeye hazır mısın?

Yeni içerik girişimcileri için en yaygın tuzaklardan biri, çevrimiçi iş fikirlerini nasıl ortaya çıkaracaklarını bilmemeleridir.

İş kurmak istiyorum demek yeterli değil, aynı zamanda bir planınızın da olması gerekiyor.

Bu makalede yedi çevrimiçi iş fikrini paylaşacağım ve planınızı şekillendirmenize yardımcı olmak için her yöntemin artılarını ve eksilerini ayrıntılarıyla anlatacağım.

İle başlayalım …

İki tür çevrimiçi işletme
Spesifik yöntem ve stratejiler farklılık gösterse de, çevrimiçi işlerin yalnızca iki temel türü vardır.

Bunlar:

Hizmet satmak
Bir ürün satmak
Herhangi bir çevrimiçi iş fikri bu iki kategoriden birine girecektir.

İlk olarak serbest hizmetlerle başlayacağız.

1. Serbest Çalışma

Serbest çalışma en iyi çevrimiçi iş fikirlerinden biridir.

Bir hizmet sunmak, gösterişli bir web sitesi oluşturmanızı, pazarlamaya para yatırmanızı veya ürününüzü oluşturmak için sermaye artırmanızı gerektirmez.

Bir serbest çalışan olarak ilk ve tek önceliğiniz bir müşteri edinmektir. En fazla bir dizüstü bilgisayara, biraz hikaye anlatma becerisine ve başlama isteğine ihtiyacınız var.

Artık başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için serbest çalışmaya yaklaşmanın yolları var. Üç kritik adıma bakalım.

Adım #1: Sağladığınız hizmetlere tam olarak karar verin

Herkesin becerileri vardır ve sizin de pazara sunabileceğiniz çok şey var.

Nasıl serbest yazar olunacağını mı öğreniyorsunuz? Bir muhasebe firması mı kuruyorsunuz? Harika bir fotoğrafçı mısınız yoksa sosyal medya pazarlamasında usta mısınız?

Sunacağınız hizmetlere karar verin ve bu hizmetleri nasıl sunacağınıza dair bir plan oluşturun.

Paketler ve ürünleştirilmiş hizmetler oluşturmayı istemek cazip gelebilir (ve bir noktada bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim), ancak başlangıçta en fazla deneyimi kazanmak için yapabileceğiniz tüm işleri üstlenmek istiyorsunuz.

Zamanla itibarınız artacak ve yönlendirme işiniz daha büyük karlar elde etmeye başlayacak.

Bu noktada, yaratıcı çalışmanız için daha fazla ücret almaya başlayabilir ve birlikte çalışmak istediğiniz müşteriler konusunda daha seçici davranabilirsiniz; ayrıca, muhtemelen aşmış olabileceğiniz mevcut bir müşteriye veda edebilirsiniz.

Adım #2: Çevrimiçi iş fikriniz için bir marka oluşturun

Birkaç işiniz olduğunda hizmetlerinizi pazarlamaya başlamanız çok önemlidir.

Serbest çalışanların yaptığı en büyük hata arkalarına yaslanıp işin kendilerine gelmesini beklemeleridir. Yeni müşterilere daha hızlı ulaşmak için aktif olarak oraya çıkmalı ve kendinizi pazarlamalısınız:

Bir web sitesi oluşturun
İş blogları ve sosyal medya aracılığıyla farkındalık yaratın
Hizmetlerinizin hedef potansiyel müşterilerinize nasıl fayda sağlayabileceğini gösterin

Adım #3: Ajans oluşturmaya geçiş

Serbest çalışmak harikadır, ancak sizi yalnızca bir yere kadar götürebilir.

Sonunda etkili bir şekilde hizmet edebileceğinizden daha fazla işiniz olacak. İsteyeceğiniz son şey mutsuz müşterilerdir ve serbest çalışanların bunu aşması çok yaygındır.

Bu yüzden büyüdükçe aktif olarak kendinizi değiştirmek istiyorsunuz.

Farklı türden çevrimiçi iş fikirlerini inceleyen bazılarınız için istediğiniz şey küçük ve esnek kalmaktır.

Birkaç müşteriyle çalışmak ve bir yandan da serbest çalışma yapmak istiyorsunuz. Eğer amacınız buysa harika! Seni destekliyorum.

Ancak serbest çalışandan ajans sahibine (çalışanlar, departmanlar, maaş bordrosu vb. ile) geçmeyi planlayanlarınız için, bu geçişi en baştan planlamanızı öneririm.

Özetlemek gerekirse, serbest çalışma, başlamanız için mükemmel bir çevrimiçi iş fikridir çünkü herhangi bir ön maliyet gerektirmez ve ilk müşterinizi alır almaz kârlıdır.

Ancak herhangi bir hizmet işinde olduğu gibi, diğer çevrimiçi iş fikirleriyle aynı ölçeklenebilirliğe sahip olmayacaktır.

2. Ücretli bülten

Ücretli haber bültenlerini seviyorum ve bunların başlamak için en iyi seçeneklerden biri olduğunu düşünüyorum.

Ücretli haber bültenleri harika çünkü basitler. Ürünü pazarlamak için oluşturduğunuz içerik ile ürünün kendisi arasında ayrım yapmayan tek çevrimiçi iş fikirlerinden biridir.

Serbest çalışma veya SaaS ürünlerinde ve hatta üyelik topluluklarında oluşturduğunuz içerik, bir ürün veya hizmete yönelik farkındalığı artırmak için kullanılır. Ancak bültenlerde içeriğin kendisi üründür.

Bu, yazınıza odaklanmanızı çok daha kolay hale getirir. Diğer yönetim görevleriyle uğraşmanıza gerek kalmadan mümkün olan en iyi haber bültenini oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Ücretli bir haber bülteni başlatmanın en heyecan verici yönlerinden biri, aylık yinelenen gelir veya MRR’dir.

MRR ile para kazandıran herhangi bir çevrimiçi iş fikri, tutarlı nakit akışı yaratacağından dikkate alınmaya değerdir.

Bu özellikle ilgi çekicidir çünkü ücretli bir haber bülteni son derece karlı ve ilgi çekici olabilir. Tek bir çalışanı işe almaya gerek kalmadan altı veya daha fazla haneli rakamlar kazanan insanların pek çok örneği var.

Çevrimiçi iş fikirleri olarak ücretli haber bülteninin dezavantajları
Çoğu insan için ücretli haber bültenlerinin en büyük dezavantajı taahhüttür.

Bülteninize aylık, hatta yıllık abonelik satıyorsanız, bu, ne olursa olsun, bu içeriği müşterilerinize sunmanın hazır olduğu anlamına gelir.

Yazarlar olarak, düzenli olarak yeni blog yazısı fikirleri ve yeni makaleler yayınlamanın ne kadar zor olabileceğini hepimiz biliyoruz, ancak ücretli bir haber bülteni rotasına gitmeye karar verirseniz, bunu başarmak zorunda kalacaksınız.

3. Üyelik toplulukları

Üyelik toplulukları son derece karlı ve eğlenceli olabilir ve topluluk üyelerinize inanılmaz değer sunma fırsatına sahip olursunuz.

Üyelik topluluğuna iyi bir örnek Copyblogger Akademisi’dir. Üyelerimiz aylık bir ücret öderler ve bunun sonucunda premium kurslara, canlı masterclass oturumlarına, etkinliklere ve V.I.P haber bültenlerine erişim elde ederler.

Haber bültenlerine benzer şekilde, üyelik toplulukları da büyük ölçeklenebilirliğe sahiptir çünkü harcamalarınızı artırmanıza gerek kalmadan topluluğunuza daha fazla üye ekleyebilirsiniz.

Ek olarak, genellikle ücretli bir üyelik topluluğuna erişim için, bir aboneliğe erişim için ödeyebileceğinizden çok daha fazla para talep edebilirsiniz.

Tipik olarak, ücretli haber bültenleri ayda 5 ila 15 ABD Doları arasında değişebilir.

Ancak üyelik toplulukları ayda 15 ABD Dolarından 500 ABD Dolarına kadar (ve bazen daha da fazla) kadar değişebilir.

Çevrimiçi iş fikirleri olarak üyelik topluluğunun dezavantajları
Üyelik topluluğunda keşfedeceğiniz sorunlardan biri de bunun bir eziyet olmasıdır.

Üyelik sitesi, çalışmayı asla durdurmayan bir motordur; dolayısıyla sürekli olarak yeni içerik oluşturacak, üyeleriniz için yeni videolar ve materyaller bir araya getirecek ve değer katmanın yollarını bulacaksınız.

4. Dijital ürünler

Dijital ürünlere, özellikle de müşterilerinize kendi hayatlarını ilerletmek için kullanabilecekleri yeni beceriler öğreten bilgi ürünlerine büyük bir talep var.

Genellikle bu çevrimiçi iş fikirlerinden biri bir kurs veya e-kitap biçiminde gelir.

Bu ürünlerin harika yanı, bu iş modelinin ne kadar kolay otomatikleştirilebilmesidir.

Ürününüzü oluşturduğunuzda, üyelik topluluğunda yaptığınız gibi sürekli olarak onu geliştirmek için zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Kursunuzu oluşturduktan sonra tüm çabalarınızı ve kaynaklarınızı kursu satmaya odaklayabilirsiniz.

Ürününüz olağanüstü bir değer sağlıyorsa, çoğu durumda müşterileriniz, Twitter’da seslenerek veya hatta bloglarında ürününüzden bahsederek onu sizin için tanıtacaktır.

Bu gerçekleştiğinde ürününüz yükselişe geçebilir ve harika satış sonuçları göreceksiniz.

Çevrimiçi iş fikirleri olarak dijital ürünlerin dezavantajları
Bağımsız bir dijital ürün yaratmanın en büyük dezavantajı, ilk etapta ürünü yaratmak için gereken büyük taahhüttür. Ders tasarlamak ve oluşturmak zorlu olabilir.

Örneğin Agency Clarity’yi planlamak, taslak haline getirmek, oluşturmak, kaydetmek ve sonunda yayınlamak aylarımı aldı; ancak şimdi sosyal kanıt ve otomasyonun meyvelerini topluyorum.

Bir örneğe bakalım.

Otomasyonun faydaları
Dijital ürünlerin bu kadar ölçeklenebilir olmasının nedeni, ürünü bir kez oluşturduğunuzda onu sonsuz sayıda satabilmenizdir.

Tişört gibi fiziksel bir üründe olduğu gibi, başka bir ürünü satmak için başka bir ürün oluşturmanıza gerek yok. Bu basit ama önemli ayrım, dijital ürünleri bu kadar karlı ve kolayca otomatik hale getiren şeydir.

İşte nasıl çalışıyor?

Adım #1: E-posta adreslerini toplayın

Agency Clarity için, gelecek vaat eden ajans sahiplerinin şirketlerini kurmalarına yardımcı olacak uzun biçimli içerikler yazıyorum. İnsanlar ya bir bültene ya da 5 günlük ücretsiz bir atölyeye kaydolabilirler.

Adım #2: Son teslim tarihi hunisi oluşturun

Son tarih hunileri son derece faydalıdır çünkü potansiyel bir müşteri e-posta listenize katıldığında, onlara ürününüze özel bir fiyatla, ancak yalnızca sınırlı bir süre için erişim izni verebilirsiniz.

Örneğin, insanlar benim ücretsiz kursuma kaydolduklarında Agency Clarity kursuna indirimli bir ücretle erişebiliyorlar, ancak bu yalnızca önümüzdeki üç gün için.

Son tarih hunileri ayrıca açılış sayfasına insanlara canlı geri sayımı gösteren fiziksel bir sayaç yerleştirdikleri için de yardımcı olur.

Bu geri sayım, zamanın tükendiğini sürekli olarak hatırlattığı için aciliyet yaratır. DeadlineFunnel.com’da kendi son teslim tarihi huninizi oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde geri sayım sayacıyla birlikte indirimli fiyata açılış sayfası gösterilmektedir.

Adım #3: Ürünü sizin için satan bir otomasyon oluşturun

Bu noktada, bir kayıt formu veya ücretsiz bir teklif aracılığıyla trafik oluşturuyor ve e-posta topluyorsunuz. Artık metin yazarlığı becerilerinizi uygulamaya koymanız ve satışları sizin için yapan bir e-posta satış hunisi oluşturmanız gerekiyor.

Birisi kaydolduğunda, onlara ürün üzerinden satış yapan ve özel teklifi hatırlatan dört günlük bir otomasyon oluşturdum. Bunu ConvertKit.com’a gidip bir “otomasyon” oluşturarak yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resim e-postalarımdan birinin ekran görüntüsüdür ve önümüzdeki birkaç gün içinde gönderilecek e-postaların listesini görebilirsiniz.

Adım #4: Sosyal kanıtlarla marka bilinirliğinizi artırın

Zamanla kursunuz mutlu müşteriler oluşturmaya başladıkça insanların kursunuz hakkında konuştuğunu göreceksiniz.

Sosyal medyada, bloglarda ve haber bültenlerinde bahsedilenlerden ne kadar çok ilgi çekerseniz o kadar iyidir.

Mesela Twitter’daki bu duyuru benim için iki ek satışla sonuçlandı.

5. e-ticaret çevrimiçi iş fikirleri

Makul olmayan miktarda kaynak gerektiren fiziksel ürünlerin satışı.

Daha 10 yıl kadar önce, bir çevrimiçi e-ticaret işine sahip olmak aşağıdakilere sahip olmanız gerektiği anlamına geliyordu:

Özel olarak oluşturulmuş bir web sitesi
Ödemeleri işleme koyacak üçüncü taraf satıcılar
Özel bankacılık erişimi
Depolama ve depolama
Özel oluşturulmuş izleme
Envanter yönetimi
Tasarımcılar, fotoğrafçılar ve yazarlar
Kendi e-ticaret işinizi kurmak artık her zamankinden daha kolay ve Shopify gibi platformlar işletmenizi hayata geçirmenizi kolaylaştırıyor.

Ayrıca, ürün siparişlerini kendiniz işlemenize gerek kalmadan ürünleri oluşturmayı, depolamayı ve göndermeyi kolaylaştıran birçok uygulama vardır.

Örneğin, bir tişört işine başlıyorsanız Printful, sizin için depolanan ve gönderilen bir giyim serisinin tamamını tasarlamanıza olanak tanıyan bir çözüm sunar.

Bunun harika bir örneği, yıllar önce başlattığım New Lyfe Clothing adlı giyim serisidir.

Şirket her gün birkaç gömlek satıyor ancak Printful tüm ürün grubunu yönetiyor. Kıyafetlere asla dokunmam. Tamamen markayı oluşturmaya ve harika tasarımlar yaratmaya odaklanabiliyorum.

Diğer örnekler Shopify ve Etsy’nin sağladığı satıcı kaynaklarıdır. Markanızın bilinirliğini sağlayabilirseniz başkalarının ürünlerini de kolaylıkla satabilirsiniz.

6.SaaS

SaaS bir kısaltmadır. “Hizmet Olarak Yazılım” anlamına gelir.

Bugün kullandığımız çevrimiçi ürünlerin çoğu SaaS şirketleri olarak düşünülebilir. Örneğin FreshBooks, SaaS olarak kabul edilen bir faturalama yazılımıdır.

Bir noktada, fatura yönetimi ya bir çalışanı işe almanız ya da sizin adınıza yönetmesi için bir yükleniciyi işe almanız gereken bir hizmet olurdu. Artık yazılım hizmeti sizin için kolaylaştırabilir.

SaaS işletmeleri genellikle müşterilere aylık olarak fatura keser.

Tıpkı üyelik toplulukları gibi, SaaS işletmeleri de büyük ölçüde ölçeklenebilirliğe sahiptir çünkü ürünü bir kez oluşturduğunuzda, daha fazla üye daha fazla para harcamanızı gerektirmez.

Ancak başarılı bir SaaS şirketi kurmak çok zordur çünkü üst düzey bir yazılım ürününü tasarlamak, kodlamak ve mühendisliğini yapmak için gereken kaynaklar çok fazladır.

Çevrimiçi iş fikirleri olarak SaaS’ın dezavantajları
SaaS işletmeleri çoğu zaman yatırım sermayesine ihtiyaç duyar.

Yine örnek olarak FreshBooks’u kullanalım: Faturalama yazılımı demosu oluşturmanın tek başına geliştirme maliyetleri çok yüksektir.

Önünde bu kadar çok engel varken neden kimse bir SaaS şirketi kurmak istesin ki?

Bunun nedeni, bunların son derece kârlı çevrimiçi iş fikirleri olması ve büyük değerlemeler yaratmasıdır.

SaaS işletmelerinin ilk birkaç yılda para kaybetmesi ve daha sonra büyük kar elde etmelerine olanak tanıyan bir dönüm noktasına ulaşması alışılmadık bir durum değildir.

Başarılı SaaS kurucularının yüz milyonlarca, hatta milyarlarca dolarlık ödeme alması alışılmadık bir durum değil.

Birçok SaaS şirketi başarısız olur, ancak bunu başaranlar genellikle büyük kazanır.

7. Bağlı kuruluş pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlamasının en sevdiğim yanı, ne kadar basit olduğudur.

Ancak birçok kişi stratejiyi anlayamadıkları için bağlı kuruluş pazarlamasında başarısız oluyor. Bağlı kuruluş pazarlamacılarının çoğu, hızlı para kazanma umuduyla, akıllarına gelen her türlü ürünü tanıtıyor.

Bunun tersine, bağlı kuruluş pazarlamasında başarıya ulaşmanın yolu, tutkulu bir topluluğa sahip bir konu bulmak ve ardından bu topluluk etrafında bir marka veya çevrimiçi bir iş oluşturmaktır.

Çoğu durumda, daha küçük topluluklar en fazla fırsatı sağlar çünkü küçük ama tutkulu topluluklar genellikle ürün fikirlerini birbirleriyle paylaşırlar.

Mesela bir arkadaşım jet skilerle ilgili bir web sitesi hazırladı. Web sitesinin adı Jet Ski Uzmanları’dır.

Araştırması sayesinde jet ski camiasının tutkuları için para harcamayı sevdiğini keşfetti.

Birkaç ay içinde jet skilerle ilgili içerik oluşturdu, farklı ürün incelemeleri hakkında blog yazıları yazdı ve farklı ürün şirketleriyle ortaklıklar kurarak ilişkiler kurdu.

Blogunun arama motorlarında üst sıralara çıkması ve jet ski camiasının yazılarını birbirleriyle paylaşması uzun sürmedi. Kısa süre sonra ayda 1.000 dolar ek gelir elde etmeye başladı.

İşte başka bir bağlı kuruluş pazarlama örneği
2020’de Jonny Nastor bana bir fırsatla yaklaştı. Test hazırlığı için piyasada bir açıklık buldu.

Özellikle insanların LSAT sınavına hazırlanmalarına yardımcı olmak için kurslara çok para ödediğini keşfetti. LSAT, Amerika Birleşik Devletleri’nde avukatlık mesleğini icra etmek isteyen avukatların geçmesi gereken çok zor bir derstir.

Biz de bir alan adı satın aldık, teste hazırlık ürünleri satan firmalarla ilişkiler geliştirdik ve ardından içerik oluşturmaya başladık.

İçeriğimiz hedeflenen trafiği oluşturur ve bu ziyaretçiler, farklı test hazırlık ürünleri için bir araya getirdiğimiz incelemeleri ve kılavuzları okur.

Aşağıdaki grafikte çevrimiçi trafiğimizin geçtiğimiz yıl azaldığını ancak genel olarak trafiğimizin hala oldukça önemli olduğunu görebilirsiniz.

Bu iş zaten nakit akışı sağlıyor ve zamanla muhtemelen onu satacağız ve yatırdığımızın 10 katını kazanacağız.

Bu basit ve basit bir stratejidir ve bağlı işletmelerin en iyi yanı, herhangi bir ürünü kendiniz oluşturmanıza gerek olmamasıdır; bu da dikkatinizi mümkün olan en iyi içeriği yazmaya odaklamanıza olanak tanır.

Gelirinizi geleceğe hazır hale getirmek için çevrimiçi iş fikirlerinizi kullanın
Çevrimiçi işinizi kurmak için içerik pazarlamayı ve metin yazarlığını kullanıyorsanız muhtemelen hoş olmayan bir gerçeği fark etmişsinizdir:

Tüketilecek çok sayıda olağanüstü içeriğin olduğu bir gün ve çağda yaşıyoruz.

İdeal müşterileriniz ve müşterilerinizin kelimenin tam anlamıyla birden fazla yaşam boyu tüketebilecekleri içerik parmaklarının ucundadır.

Dolayısıyla şu soruyu akla getiriyor:

Hedef kitle neden rekabet yerine sizin harika içeriğinizi seçsin?

İşte bu noktada geniş bir dijital pazarlama anlayışına sahip olmak devreye giriyor. Yani izleyicilerinizin sizi seçmesine yetecek kadar ilgiyi nasıl çekeceğinizi ve kendinizi nasıl farklılaştıracağınızı biliyorsunuz.

İyi haber şu ki, bu yeterlilik aralığını Copyblogger Akademisi’nde öğrettiğimiz üç temel alana kadar daralttık.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin