Programatik, geleneksel reklamcılıktan daha kazançlı
Çeviren: Edi Derofe

AdRoll tarafından yapılan yeni bir ankete göre programatik reklamcılığa yapılan yatırımların geri dönüşleri (return on investment) geleneksel reklamcılığı altüst etmiş durumda.

AdRoll şirketinin State of Industry UK 2016 raporunda gösterildiği üzere pazarlamacıların %61’i programatik reklamcılığın getirilerinin diğer reklam türlerine oranla çok daha fazla getirisi olduğunu ve programatiğin Büyük Britanya medya tüketimini domine ettiğini söylüyor.

Programatik satın alma nedir? Öğrenmek için tıklayınız

Pazarlamacıların neredeyse yarısı ise (%45) bu yıl programatik reklam bütçelerini artırmayı planladıklarını belirtiyor.

Ancak bunun yanında pazarlamacıların %41 ise programatiği efektif bir şekilde uygulamakta ve katılım takibini analiz etmekte zorlandıklarını itiraf ediyor. %75’i ilişkilendirmeyi çözmenin başarıya ulaşmada hem önemli hem de kritik olduğunu söylüyor.

“Pazarlamacılar programatik reklamcılığa karmaşık yaklaşıyor ancak bu akıllı çözümlerin sonuçları farklı platform ve cihazlara göre parçalara ayrılıyor, bu da bir kampanyanın başarını ölçmeyi zorlaştırıyor” diyor AdRoll yöneticisi MariusSmyth.

Raporda ayrıca pazarlamacıların %54’ünün mobil üzerinden tekrardan hedefleme yapacaklarını, %58’inin ise bu sene yatırımı artıracaklarını yazıyor. Ancak anket gösteriyor ki BK’ta yayıncıların %25’inin mobil uygulaması ve %14’ünün mobile optimize edilmiş web sitesi yok. %37’i ise tüketicilerin mobile dönüş yapmadıklarını söylüyor.

Dijital pazarlamacıların www.marketingnews.net %43’ü, ellerindeki bütçenin %10 ile 25’i arasında bir rakamı tekrardan hedefleme için ayırıyor. Aynı kişilerin %36’sı ise önümüzdeki 12 ay içerisinde bu dengeyi artıracaklarını belirtiyor.

Pazarlamacıların %86’sı tekrar hedeflemenin diğer display reklamlara göre çok daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

Rapor 200 Birleşik Krallık pazarlamacısının görüşlerini içeriyor.

 

Makale: LizzMorrel

Kaynak: www.marketingtechnews.net

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin