Parmak izi gibi önemli kişisel bilgilerimizi paylaşmak zorunda mıyız?
Apple’ın gizlilik önlemlerinin uygulanmasındaki bir durgunluk, parmak izi konusunda kafa karışıklığına neden oluyor.

Kurallar gerektiği gibi uygulanmadığında, kafa karışıklığı hüküm sürer.

Bu, hiçbir yerde, uygulamalarda ve sitelerde birisini tanımlamak için kullanılan bir cihazdan toplanan veri noktalarının parmak izi alma söz konusu olduğunda nelere izin verilip verilmediğine ilişkin kafa karışıklığından daha belirgin değildir.

En büyük mobil ölçüm şirketlerinden bazıları bile bir fikir birliğine varamıyor. Çoğu, parmak izinin Apple ile çalışmak istemediği konusunda hemfikir. Şirketin normalde takip etmek için kullanılması ana sorunu, izinleri olmayan müşterilerdir. Ancak, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı korumasının neden olduğu çatlakları düzeltmenin bir yolu olarak parmak iziyle bağlantılı belirli teknikleri seçmenin uygun olduğunu düşünen bazı mobil ölçüm firmaları var. Çoğu zaman, bu teknikler “olasılıksal ilişkilendirme” adı verilen bir süreç etrafında dönüyordu.

İşlerin gerçekten kafa karıştırıcı olduğu yer, parmak izinin düzenli olarak olasılıksal atıf ile birbirinin yerine kullanılmasıdır. Genellikle, uygulamayla ilgili bazı olumsuz çağrışımlardan kaçınmak için yapılır. Sebep: Olasılıksal ilişkilendirme, bir cihazı benzersiz bir şekilde tanımlamak için bir cihazdan gelen verilerle eşleşmemektedir. Bunun yerine, bir reklamın birinin bir uygulamayı indirmesini sağlayıp sağlamadığını bir dereceye kadar kesin olarak tahmin etmek için bir cihazdan gelen verileri eşleştiriyor.

En büyük mobil ölçüm şirketlerinden bazıları için bu önemli bir ayrımdır. Olasılıksal eşleşmenin, Apple’ın pazarlamacıların kişisel veriler dışında reklam kampanyalarını ölçmesine nasıl yardımcı olduğuyla aynı doğrultuda olduğunu düşünüyorlar ve bu nedenle yanlış bir şey yapmıyorlar. Ama öyle olsalar bile, zaten onlara söylemek Apple’ın etrafında değil. Aslında, bu çabalar, Apple’ın gizlilik kurallarına tam olarak uymak için gerekenleri belirlemeye yönelik test senaryoları gibidir.

eMarketer analisti Nicole Perrin, “Apple’ın bu yaklaşımları yakından takip etmesi ve ihlal eden herhangi bir uygulamaya karşı ATT’yi zorlaması veya politikanın tamamen dişsiz olma ve tüketici gizlilik taahhütlerinin yerine getirilmemesi riskini alması gerekecek.” “Ve eğer bu gerçekleşirse, endüstrinin devam eden yaptırım eksikliğine karşı akıllıca davranacağını ve herkesi eşit bir oyun alanını korumak için bu adımları atmaya teşvik edeceğini umuyorum.”

Apple’ın uygulama içi izleme konusundaki sıkı önlemi için resmi olmayan ödemesiz döneme hoş geldiniz, burada her risk, alınmayana kadar alınmaya değer.

Mobil ölçüm firması Adjust kısa süre önce müşterilere 20 Mayıs’ta “parmak izi” adını “olasılıklı eşleşme” olarak değiştireceğini söyleyen bir e-posta gönderdi. Ancak iki terimin birbirinin yerine kullanılamayacağını vurgulamak için çok çaba sarf etti. CEO Paul Müller, bir blog yazısında endişeleri gidermeye çalıştı. Müller’in açıklamasını başka bir deyişle, olasılıksal eşleştirme, kalıcı bir tanımlayıcı üretmediği için parmak izi değildir. Bu nedenle, Adjust, yalnızca tanımlayıcı olmadan onları yeniden hedefleyemeyecek müşteriler için bir kullanıcının hangi reklamdan geldiğini ölçebilir.

Müller’e göre bu Apple için iyi olmalı. Yine de şirket, olasılığa dayalı ilişkilendirmenin onların gözünde uyumlu olup olmadığını belirlemeye gelince, müşterilerine Apple’ın politikasını okumalarını tavsiye ediyor.Başka bir deyişle, gri bir alandır.

Evet, Adjust kalıcı kimliği istemcilerle paylaşmıyor. Ve hayır, kullanıcıları siteler veya uygulamalar arasında izlemiyor veya hedeflemiyor. Ancak şirket, Apple’ın mobil tanımlayıcısı mevcut olmadığında olasılıklı ilişkilendirme sağlayabileceğini tanıtıyor. Bunu yapmak, bir reklamın görüldüğü cihaz hakkında toplanan verileri almak (gösterimleri veya tıklamaları düşünün) ve olasılıklı eşleşmeler yapmak için bunları reklamın tanıttığı uygulamadan alınan verilerle (yüklemeler ve olaylar gibi) harmanlamak anlamına gelir. Sadece paylaşmıyorlar.

Apple, ATT’yi uygulamaya karar verirse ve ne zaman karar verirse bununla ilgili sorunlar yaşayabilir. Bunun nedeni, pazarlamacıların iOS kullanıcılarını izlemesinin ne zaman yanlış olduğu konusundaki geniş görüşüdür. Özetle, Apple’ın tavrı şuna indirgeniyor: Bir uygulamanın sahibi, bir reklam yerleşimi için başka bir uygulamanın sahibine ödeme yapıyorsa, o zaman bu, izleme ve ölçümü kolaylaştırmak için her ikisinden gelen veriler birleştirildiği için izleniyor demektir.

Bu, birinin rızası olmadan gerçekleşirse, veri işleme mobil ölçüm firması tarafından yapılmış olsa bile, reklamveren ve yayıncı hattadır. Bu firmalardan biri eşleştirmeyi yaparsa, Apple’dan izlemenin iyi olduğunu söyleyen bir uyarı yok. Apple, izleme olarak tanımlanan herhangi bir etkinliğin ATT onayına sahip olması gerektiğini açıkça belirtir.

MediaCom’un küresel inovasyon direktörü Liam Brennan, “Nihayetinde bu çözümler işe yaramayacak,” dedi. “Kullanıcı gizliliği ve kimlik alanındaki değişikliklerle ilgili konuşma söz konusu olduğunda, geçici önlemler yalnızca daha zayıf çözümler veya ‘gizlilik polisinden’ onlar yakalanana kadar kaçınmaya çalışmanın yollarıdır.”

Bu, Apple’ın gözünde tüm olasılıklı atıfların yanlış olduğu anlamına gelmiyor. Sonuçta, parmak izine başvurmadan bu şekilde ilişkilendirme yapabilen çözümler var. Ancak Apple’ın çizgiyi nerede çizdiği konusunda çok daha net olması gerekiyor.

Mobil reklam teknolojisi ürün pazarlama ve pazar stratejisi başkanı Alex Bauer, “Bu kesinlik eksikliği ekosistem için büyük sorunlara neden oluyor çünkü ATT politikasının ruhunu gerçekten takip etmek isteyen herkes şu anda büyük bir rekabet dezavantajında” dedi. başlangıç ​​Şubesi. “Apple vaat ettiklerini yerine getirmezse, en samimi şirketler bile bunu sonsuza kadar sürdüremez.”

Hem AppsFlyer hem de Singular, Apple’ın esas olarak rıza olmaksızın olasılıksal ilişkilendirmeyle havalı olmayacağına dair bir duruş sergiliyor. Bununla birlikte, özellikle aynı şirketin hem reklamın göründüğü medyaya hem de tanıttığı uygulamaya sahip olduğu durumlar söz konusu olduğunda, Apple’ın kurallarına kendi yaklaşımlarına dayanan istisnalar vardır. Mantık, ürünlerini tanıtan tek bir şirket olması, dolayısıyla verilerin başkalarının izni olmadan paylaşılmamasıdır.

Singular söz konusu olduğunda, bir müşterinin sahip oldukları medyadaki reklamların performansını izlemek istediklerinde olasılıklı ilişkilendirmeyi açmak için kullanması gereken bir yapılandırma seçeneği vardır.

AppsFlyer, kontrol panelinde yerleşik olarak benzer bir seçeneğe sahiptir. Varsayılan olarak toplu veriler sağlar, yani pazarlamacılar yalnızca kampanyayla ilgili toplu verileri görebilir, kullanıcıyı değil. Teori, AppsFlyer’ın sistemlerinden çıkardığı veriler SKAdNetwork tarafından sağlanan verilerden daha ayrıntılı olmadığı sürece, istedikleri her yöntemi (parmak izi dahil) kullanabilecekleri gibi görünüyor.

AppsFlyer ürün başkan yardımcısı Barak Witkowski yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yakalanan veri noktalarını en üst düzeye çıkarmayı ve kullanıcıları uzun bir süre boyunca ve web siteleri arasında izlemek için kullanılabilecek benzersiz bir tanımlayıcı oluşturmayı amaçlayan parmak izi almanın aksine, AppsFlyer’ın gizlilik odaklı çözümleri tam tersini yapmaya çalışın – yakalanan veri noktalarını en aza indirmek ve benzersiz ve kalıcı bir tanımlayıcı oluşturma yeteneğini önlemek.

Ancak, bu şirketlerin müşterilerinin uygun gördükleri zaman bu seçenekleri kullanmasını engelleyecek hiçbir şey yoktur. Bir pazarlamacı, reklamların nasıl performans gösterdiğine dair daha net bir görüş elde etmek için, onların onayını almadan insanları izlemek isterse, bunu tek bir dokunuşla yapabilirdi. Aslında, Digiday bir mobil reklam teknolojisi satıcısından müşterilere tam da bunu yapmalarını tavsiye eden bir e-posta gördü.

E-postayı paylaşan ancak sonuç olarak ismini vermeyi reddeden reklam teknolojisi, “Bu satıcıların ‘genel olarak uyumlu’ olmalarına izin veriyor, ancak yine de yayıncıların ve reklamcıların Apple’ın politikasını ihlal ederek statükoyu korumalarına izin veren bir seçenek sunuyor” dedi. .

A lull in the enforcement of Apple’s privacy safeguards causes confusion over fingerprinting

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin