Promosyon ürün nedir? Pazarlama yatırımına değer mi?


Yazan: Douglas Karr

Çeviren: Badel Deniz Kenet

Uzun süredir işin içindeyseniz, promosyon ürünlerin ne olduğunu bilirsiniz. Yine de, terimin kaynağını hiç merak ettiniz mi? Aslında swag kelimesi 1800’lerde çalıntı mal veya ganimet için kullanılan bir argoydu. Çanta terimi de muhtemelen bu argonun kaynağıydı; tüm ganimetinizi yuvarlak bir çantaya koyar ve yağmaladıklarınızla beraber kaçardınız. Kayıt şirketleri bu terimi 2000’li yılların başında bir çanta dolusu hediye ve markalı malzemeyle birlikte yeni bir albüm yayınladıkları zaman benimsediler. DJ’lerin sanatçılarına daha fazla dikkat etmesini umuyorlardı.

Strateji pek değişmedi; artık kimseyi yağmalamanız gerekmediği gerçeğinin dışında. Bir markayı genel merkezinde veya bir konferansta ziyaret ettiğinizde bazı ücretsiz paket servislerle sık sık karşılaşırsınız… Tabii ki, bazı yağmalar berbat, ucuz ve sadece otel çöpünün yolunu boyluyor. Diğer promosyonlar ise çok güzel.

En sevdiğim promosyon öğelerinden biri, Indianapolis şehir merkezindeki dünyaca ünlü St. Elmo’s Restaurant’tan bir USB sürücü. Orada geçirdiğim birkaç iş ve aile gezimi internette paylaştığımda, pazarlama ekipleri özel baharatlar, soslar ve bu küçük taşla dolu bir yağma çantasıyla beni şaşırttı. Tozlu masamda oturuyorken aklıma her zaman restoranın güzel anılarını ve muhteşem karides kokteylini getiriyor.

Promosyon ürünler işe yarıyor mu?

24 milyar dolarlık soru bu, değil mi? Doğru cevap… bazen. Swag’ın arkasındaki teori çok boyutludur:

Marka – Ücretsiz bir hediyeyi markalaştırarak marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Bellek – Fiziksel bir öğe sağlayarak, potansiyel müşteri veya alıcılara, onlara sizi, markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi hatırlatan bir şey sunmuş olursunuz. 

Karşılıklılık – Birine küçük de olsa bir hediye verdiğinizde, o kişiye geri vermek istediğimiz doğal bir insani duygu vardır.

Sales Hacker’dakiler bir A/B testi yaptılar ve burada bir teklife promosyon eklediler ve sonuca şaşırdılar:

Promosyon alan grubun bir toplantı için rezervasyon yapma olasılığı üç kat daha fazlaydı ve Outreach, test grubunda potansiyel müşteri başına fırsat değerinde 2.42 kat artış gördü.

Satış Hacker

Şahsen, çöplükleri dolduracak ucuz saçmalıklardan daha kişiselleştirilmiş ve pahalı promosyonları takdir ediyorum. Özellikle alıcınız için bir şekilde değerliyse. İstisnalar var tabii. Karides Kokteyl USB sürücüsünü kullanmıyorum ama o kadar havalı ki masamda bulunduruyorum.

Promosyonlarınızı Nerede Tasarlayabilir, Sipariş Edebilir ve Yönetebilirsiniz?

Eskiden promosyon tasarlamak, alıntı yapmak ve maliyetleri düşürmek için yeterince sipariş vermek oldukça zaman alıcıydı. Web, kalitesi hakkında hiçbir fikriniz olmayan ucuz, açık deniz saçmalıklarıyla yapabileceğiniz düzinelerce siteyle gelişti. Birkaç yıl boyunca iyi bir promosyon için çalıştım ve netice her zaman sıcak ya da soğuktu.

Swag.com, markanız için yüksek kaliteli promosyon satın almak için özel olarak oluşturulmuş bir sitedir. Binlerce ürünü küratörlüğünü yapıp test ettiler ve envanterlerini modaya uygun, popüler ve bir izlenim bırakan ürünlerin ilk %5’i ile sınırladılar. Ayrıca, tüm promosyon satın alma deneyimini otomatikleştirdiler. Aradığınızı kolayca bulabilir, tasarımınızı yükleyebilir, ürünlerinizin maketini yapabilir ve birkaç saniye içinde ödeme yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCRm4GmZj0rydEFLrdS_5JHQ?feature=emb_ch_name_ex

Swag.com’da ev, ofis, giyim, içecek gereçleri, çantalar, teknoloji, sağlık için ürünler ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü tanınmış marka var. Swag dolabınızı çevrimiçi olarak bile yönetebilirsiniz. 

YouTube player

Potansiyel müşterileri potansiyel müşterilere dönüştürmenin ötesinde, swag en iyi müşterilerinizi ödüllendirmek, çevrimiçi toplantıları insancıllaştırmak ve hatta uzaktaki çalışanlarınızla etkileşim kurmak için kullanılabilir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin