PUMA’nın yeni pazarlama stratejisi


Yazan: Berfu Ervakit

puma-cara

Son zamanlarda markalar pazarlama stratejilerinde kadınlara ağırlık vermeye başladı. Yaptıkları kampanyalarda sınırlara bağlı kalmadan özgürce yaşayan, kendi ayakları üzerinde duran, bağımsız, cesur, güçlü ve kendinden emin kadınları görüyoruz. PUMA da “Bu Sensin” sloganıyla tanıttığı 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonuyla bu markalar arasında yer aldı.

Aslında PUMA bunun sinyallerini geçtiğimiz sene dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna’yı kreatif direktörlüğe getirerek vermişti. Marka bu kararıyla kadın koleksiyonunda yeni bir dönem başlatırken bir yandan kar marjını artırmış diğer yandan da Rihanna’nın kreatif önderliğinde tasarlanan koleksiyonlarla bir kadın hareketi başlattığını göstermişti.

PUMA, başlatmış olduğu kadın hareketini ve yansıtmak istediği kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü kadın temsilini yeni koleksiyonuyla ve kadınlara mesajlar içeren kampanyasıyla sürdürüyor. Markanın bu yeni stratejisi ve koleksiyonu için seçtiği yüzler de aslında vermek istediği mesajı iletmek için başvurduğu ayrı bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. PUMA’nın global yüzü farklı duruşuyla dikkat çeken dünyaca ünlü model Cara Delevingne olurken, Türkiye’deki tanıtımın yüzünde ise yine farklı duruşu ve tarzı olan ünlü model Didem Soydan’ı görüyoruz.

puma-didem-soydanKendin olmak için SEN ol. Bu sensin.

PUMA yeni kampanyasında dünyanın her yerindeki kadınlara bir mesaj veriyor: Kendin olmak için SEN ol. Bu Sensin.

Kampanya için hazırlanan videoda bu mesaj Cara Delevingne’ın ağzından veriliyor. Delevingne, “Kalabalığı takip etme! Herkes yapıyor diye başkalarının yaptıklarını taklit etme! Kim olduğunu kabul et ve bundan dolayı özür dileme! Kendi ayaklarının üzerinde dur ve SEN OL!” sözleriyle ve videodaki güçlü duruşuyla markanın hedefini yansıtıyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin